| anonim_4396 a întrebat:

De ce americanii nu folosesc stâlpi cu sau fără cruce la mormintele decedaților ci doar plăci funerare?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca sunt majoritar Protestanti, iar crucea se foloseste doar la Catolici si Ortodoxi.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Salontanul):

De ce scrii "ortodoxi"? Nu se scrie ortodocși?

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

@naibastiealceva "E un fanatic cu cap de bou. Îți dă block fără motiv, ce sa ii ceri?" Asa ai facut si tu. Mi-ai dat block fara motiv.hee hee

| Violleta2022 a răspuns:

Deoarece au religie diferita de catolici sau ortodoxi, la care semnul crucii este prezent.

| Freya1 a răspuns:

Ei nu cred ca pun pret asa mare pe chestia asta, lor cred le trebuie doar o tablie pe care sa fie scris numele si anul.
Nu ai observat ca si mormintele sunt diferite fata de ale noastre, probabil daca nu ar fi plăcile alea funerare nici nu ai sti ca acolo sunt îngropați morții.

In fond si la noi mai sunt oameni ce nu au cruce.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pentru ca viata e de cacao peste tot in lume.

| CIaudiu a răspuns:

@pacatosulBogdan, daca asa e Dumnezeu, atat de materialist prin a cere sa intre in aceasta imparatie a cerurilor nu sufletele bune, ci cele care se sclavesc in fata sa, cred in el, isi pun cruci pe mormant in loc de orice altceva si alte bazaconii, pai ma bucur ca sunt ateu.

| Mirel4412 a răspuns:

Crucea nu e aerodinamica, de aia nu se foloseste.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Pentru ca nu sunt crestini! Cine este crestin, cinsteste Crucea si i se inchina, fiindca este semnul de mantuire pe care S-a rastignit Hristos. Prin Cruce, la Hristos Dumnezeu-Omul.

| Wr3nch a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

laughing) sunt destui crestini. Doar pentru ca nu eu reamintesc constant la Isus cum a murit nu inseamna ca nu ajung si ei prin rai.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Wr3nch):

Iisus Hristos nu se desparte de Crucea Lui, o poarta mereu cu El, semnele crucificarii Sale au fost vizibile si dupa invierea Sa. Apostolii au pipait ranile Cuvantului Vietii. Dupa Cruce, este si Inviere, dar Inviere fara Cruce nu se poate!
Ereticii nu ajung in rai! Scrie in Biblie ca cei care fac eresuri nu vor mosteni imparatia lui Dumnezeu. La fel, necredinciosii, cu neputinta este sa placa lui Dumnezeu! De omul eretic, spune Sf. Ap. Pavel, sa te departezi! iar Sf. Ap. Ioan spune sa nu primim ereticii in casa si sa nu le spunem "Bun venit!".
Dumnezeul nostru este Dumnezeul adevarului, nu al ereziilor neoprotestante! Hristos este Ortodox!

| anonim_4396 explică (pentru pacatosulBogdan):

Îndrăzneață afirmație. Crucea este lemnul de blestem și cea mai de temut metodă de tortură romană. De ce să ne închinăm crucii?

| anonim_4396 explică (pentru pacatosulBogdan):

Încă ceva: adevărata cruce înseamnă altceva, nu acel lemn. Din adevărata cruce curge sânge, fiind suferințele Domnului de când S-a întrupat până la înviere.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Ne inchinam Sfintei Cruci, fiindca prin ea ne inchinam Celui care S-a rastignit pe ea, si a sfintit-o cu sfant sangele Sau. N-ai citit ce spune Regele David in profetie? "Intra-vom în locaşurile Lui, închina-ne-vom la locul unde au stat picioarele Lui." - Psalmii 131:7
Si inca mai zice: "Înălţaţi pe Domnul Dumnezeul nostru şi vă închinaţi aşternutului picioarelor Lui, că sfânt este!" - Psalmii 98:5
Hristos S-a facut pentru noi blestem ca sa ne rascumpere din blestem si "sminteala crucii a incetat", spune Sfantul Apostol Pavel. - Galateni 5:11
Tot acelasi sfant Apostol se lauda cu Sfanta Cruce a lui Hristos:
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume!" -Galateni 6:14
Si ii deplange pe dusmanii crucii: "Căci mulţi, despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se poartă ca duşmani ai crucii lui Hristos. " -Filipeni 3:18
Sfintele Mironosite Il cautau pe Hristos Cel rastignit si inviat: "Iar el le-a zis: Nu vă înspăimântaţi! Căutaţi pe Iisus Nazarineanul, Cel răstignit? A înviat! Nu este aici. Iată locul unde L-au pus. " -Marcu 16:6
Crucea este nedespartita de Hristos, asa cum am mai spus, prezenta fiind in el prin Sfintele Sale rani pe care si Apostolii le-au pipait si s-au convins ca nu e duh ci este Domnul Inviat. Si in iconografie, Hristos Domnul este reprezentat in foarte multe cazuri rastignit pe Sfanta Cruce si asa I ne inchinam Lui, fiindca este Dumnezeu-Omul.
Fara obiectul semnificat, nu ar exista semnificatia Lui. Hristos S-a rastignit de buna voie pe altarul Sfintei Cruci si sangele Sau L-a sfintit. Nu e treaba mea sa te catehizez, asta iti incumba tie! Avem "Invatatura de credinta crestin-ortodoxa", care te poate lamuri mai bine! Daca pe mine, fostul ateu, m-a lamurit, nu vad de ce nu te-ar lamuri si pe tine! Dar e alegerea fiecaruia; unii aleg secta baptista sau alte secte si invatatura lor eretica si pierzatoare de suflete, altii aleg Adevarul intrupat!

| Gligore2000 a răspuns:

Pentru ca 300 de ani dupa moartea lui Iisus nimeni nu s-a gandit sa foloseasca crucea ca simbol crestin.
A fost o gaselnita a lui Costica de prin sec IV.