| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce animalele nu cred in Dumnezeu? Ca le baga si pe ele in iad daca nu cred. Ca doar si pe ele tot el le-a creat

28 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu au fost create cu conştiențã de sine, conştiințã, liber arbitru aşa cã nu sunt responsabile moral.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Stiu ce înseamnă: capacitatea de a alege în conformitate sau contrar poruncilor Creatorului.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Le-ai intrebat tu pe animale si ti-au spus ele ca nu cred?

Răspuns utilizator avertizat
| SilentRain a răspuns:

Dumnezeu este iluzia creiata de oamenii, animale nu detin asemenea ratiune

| Apokales a răspuns:

Cred ca intrebarea ar fi daca animalele pot avea viziuni asupra lumii si daca sunt creatoare de religii.

| DonEduardo a răspuns:

Unde scrie in Biblie ca daca nu cred in Dumnezeu voi ajunge in Iad?

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru DonEduardo):

Nici nu conteaza daca scrie, preotii insinueaza asta la greu, ca daca nu crezi atunci esti diavolul
chiar a fost un preot care a incercat sa ma prinda, cu nustiuce diavoli care imi controleaza viata, iar asta doar pentru ca am spus ca nu ma inchin la nimeni si la nimic, nici la D-zeu nici la alalalt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai,pui intrebari de parca te-ai nascut ieri! Animalele nu au constiinta ca noi. Dumnezeu le-a facut pe animale pentru natura si pentru om. Daca esti aici pe site-ul acesta sa pui asemenea intrebari si crezi ca vei rezolva ceva, ei bine, te inseli.

Răspuns utilizator avertizat
| Darkmagic a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La Psiho, parca anul 2, se invata Constiinta...care este de vreo zece feluri.
In mod clar, toti cei de aici, nu aveti habar de ele.
Pentru ce vrei tu in intrebare, actioneaza tipul de constiinta reflexiva, inexistenta la bebelusi si la animale. Aceasta presupune desfacerea ideilor de obiecte, discutii interioare, abstract, metacognitie si alti cativa termeni care sigur vor da cu "nt".
Mai pe scurt: cand animalele vor avea capacitati de reprezentare: verbala, actionala, iconica si simbolica, va fi inceputul pentru ideologii si religii.
Complicat, huh?
Toate acestea se vor intampla, cand porcul va zbura. big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Darkmagic a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mda... big grin
Asteptam o discutie de tip seminar, chiar daca raspunsul meu este un fapt, nu o presupunere.
Tu mi-ai venit cu doua link-uri, unul cu o gorila, celalalt, cu un ins care presupune ca unele animale ar avea UN fel de constiinta...(din cele 9 sau 10 care exista), pentru ca se recunosc in oglinda.
Eu ti-am spus exact, ce tip de constiinta si ce feluri de reprezentari trebuie sa detina animalele pentru a putea dezvolta ideologii/filosofii/religii.
Revin la primul meu raspuns: este de asemenea un fapt, ca nimeni dintre cei care ati raspuns aici nu aveti habar de ceea ce este constiinta si de cate feluri este ea.
E amuzant. big grin
E ca si cum te certi cu un medic, el cu o facultate in spate, iar tu...cu netul la indemana.
Sa mai adaug si argumentul de bunsimt?
Daca animalele aveau capacitatile sa dezvolte ideologii si/sau religii, o faceau demult.

Răspuns utilizator avertizat
| just4ubr2015 a răspuns:

Animalele ajung doar in rai

| jj7700 a răspuns:

Eu stiam ca nu ajungi in iad decat daca ti s-a dat ocazia sa crezi si alegi sa nu. Animalele nu au cum sa stie de Dumnezeu pentru ca nu au discernamant propriu si nu sunt constiente nici de propria lor existenta. Prin urmare, nu au de ce sa ajunga in iad, avand in vedere ca nu au cum sa creada, biologic vorbind. In mod similar, nici triburile salbatice sau popoare indepartate care nu au auzit cuvantul lui Dumnezeu nu au cum sa ajunga in iad. Ar fi corect altfel fata de cineva care se naste in jungla sa ajunga in iad doar pentru ca nu i-a spus nimeni in ce sa creada?

| jj7700 a răspuns (pentru jj7700):

As adauga aici ca asta evident doar daca esti convins ca iadul sau Dumnezeu exista. Stiintific vorbind, intrebarea ta este aberanta.

| Anonimm30 a răspuns:

Eu nu cred in dumnezeu si sunt om, abia astept sa merg in iad laughing

| NotNamed a răspuns (pentru Anonimm30):

Lasa ca mergem amandoi. Nici eu nu cred in nenea Dumnezo

Răspuns utilizator avertizat
| NotNamed a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

≈)))) din fericire astea sunt doar povesti de manipulat natangii ca sa ii stoarca biserica mult mai ușor de bani.