| Superior a întrebat:

De ce anti-teistii si/sau anumiti atei mint in necunostinta de cauza sau ipocrizie ca experientele NDE sunt halucinatii sau vise?

57 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Coeficientul de inteligență putem spune că este cauza. Sunt sute de dovezi cu privire la așa ceva și ei numai din ambiție și răutate le neagă.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

De fapt mandria e sursa.

| chuckmanson a răspuns:

Pentru că asta sunt! Singurele explicații pentru genul ăsta de experiențe sunt explicațiile fiziologice. Explicațiile care țin de magie, spirite și supranatural sunt MEREU, ÎNTOTDEAUNA greșite în 100% din cazuri, în absolut toate circumstanțele. Sufletul nu poate exista. Sufletul este definit ca fiind ceva imaterial, ca zeii, existând în afara realității, ceea ce înseamnă că nu pot exista ÎN realitate și deci sufletul este imposibil prin definiție. Conceptul de suflet s-a născut înainte ca oamenii să știe cum funcționează conștiința și emoțiile. Conștiința este un produs al corpului. Nu poate exista în afara lui și deci dispare când corpul nu mai funcționează. În cel mai bun caz, experiențele NDE sunt escrocherii. Spre exemplu, un băiat care a spus că a mers în rai și a scris și o carte pe tema a recunoscut că a inventat totul. Apoi știu că a mai fost un om care zice că a mers în iad timp de 23 de minute. Sunt curios dacă au ceasuri în iad de a știut cât timp a stat laughinglaughing
Și de ce experiențele astea par mereu să se potrivească cu religia cu care a fost indoctrinat de mic? Adică nu o să vezi un creștin care să aibă revelații cu cele 72 de virgine, nici un hindus care să aibă revelații cu fecioara Maria și nici un mormon care să își amintească viețile anterioare din China sau un evreu care să realizeze măreția strămoșilor Chinei și viața pașnică de apoi chineză numită Tao. Parcă toate experiențele astea au loc în funcție de religia individului. Interesant!

| Daniel323 a răspuns:

Pentru ca nu au capacitatea sa inteleaga.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Putem spune că și asta este o altă cauză.

| RAY a răspuns:

Dar stii ca biblia te contrazice nu? de ce scrii acolo de atei sau antiteisti

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Biblic vorbind asa ceva nu exista

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Repet biblic vorbind asa ceva nu exista, cei care mor numai stiu de ei pana la judecata de apoi

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

Unde scrie chestia asta?

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

"Până nu se întoarce ţărâna în pământ, cum a fost, şi până nu se întoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat." Eclesiastul 12:7.

"După cum trupul fără duh ["suflare, respiraţie" ] este mort." Iacov 2:26. "Atâta vreme cât voi avea suflet, şi suflarea lui Dumnezeu va fi în nările mele." Iov 27:3.

"Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă, şi omul s-a făcut astfel un suflet viu." Geneza 2:7.

"Sufletul care păcătuieşte, acela va muri." Ezechiel 18:20. "A murit orice făptură vie, chiar şi tot ce era în mare." Apocalipsa 16:3.
"Căci David nu s-a suit în ceruri." Fapte 2: 29, 34. "Când Locuinţa morţilor o aştept ca locuinţă." Iov 17:13.

"Cei vii, în adevăr, măcar ştiu că vor muri: dar cei morţi nu ştiu nimic, şi nu mai au nici o răsplată, fiindcă până şi pomenirea li se uită. Şi dragostea lor, şi ura lor, şi pizma lor, de mult au şi pierit, şi niciodată nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare." "Căci, în locuinţa morţilor, în care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuială, nici ştiinţă, nici înţelepciune." Eclesiastul 9:5, 6, 10. "Nu morţii laudă pe Domnul, şi nici vreunul din cei ce se pogoară în locul tăcerii." Psalmii 115:17.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Cei vii, în adevăr, măcar ştiu că vor muri, dar cei* morţi nu ştiu nimic şi nu mai au nicio răsplată, fiindcă până şi pomenirea** li se uită.

11 După ce a spus aceste lucruri, le-a zis: „Lazăr, prietenul nostru, se odihnește, dar mă duc acolo să-l trezesc din somn".a 12 Discipolii i-au zis: „Doamne, dacă se odihnește, se va vindeca". 13 Isus vorbise despre moartea lui, dar ei credeau că vorbea despre odihna prin somn. 14 Atunci Isus le-a spus deschis: „Lazăr a murit

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu exista asemenea experiente sf, sunt minciuni, dupa ce mori numai existi iar la judecata de apoi vor invia cei drepti

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

Un băiat care a scris o carte despre o astfel de experiență a recunoscut mai târziu că a inventat totul.

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Dar omul a facut bani, omul vrea minciuni

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nu chiar. Turma de porci aruncata în mare?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Cei cu ea?

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Pai stai, tu la ce te refereai?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Tu stii probabil

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

A da, există ceea ce a descris în întrebare.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

"Cei vii, în adevăr, măcar ştiu că vor muri: dar cei morţi nu ştiu nimic, şi nu mai au nici o răsplată, fiindcă până şi pomenirea li se uită. Şi dragostea lor, şi ura lor, şi pizma lor, de mult au şi pierit, şi niciodată nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare." "Căci, în locuinţa morţilor, în care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuială, nici ştiinţă, nici înţelepciune." Eclesiastul 9:5, 6, 10. "Nu morţii laudă pe Domnul, şi nici vreunul din cei ce se pogoară în locul tăcerii." Psalmii 115:17.

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Păi da și asta înseamnă că există ceea ce a spus el în întrebare. Ești de acord cu elwinking.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu vad ca scrie opusul

| Superior explică (pentru chuckmanson):

Asta sunt? Nu mai minți.
Multi savanți ce țin de ramura neurologica afirma autenticitatea acestor experiențe. Faptul că sunt halucinații e doar o teorie, susținută de marii atei precum marele scepticist Michael Shermer.
Apropo, experientele de moarte clinica diferă de la cer la pământ în comparație cu o halucinație.
Mai apoi, majoritatea experiențelor indica învățături Creștine. Din această majoritate, multe sunt împărtășite in anonimat. Deci nu au motive sa minta.

| Celcestietot a răspuns (pentru Superior):

Bine spus.

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nu chiar. Ai aprobat ceea ce a spus el.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cand ti se arata Lordul si Salvatorul nostru suprem Cthulhu, n-ai cum sa mai consideri ca acele experiente ar mai fi halucinatii.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu vor sa accepte adevarul, cum ca sunt dovezi ale vietii de dincolo.Sunt sute de mii de astfel de experiente si unele dovedite medical (vezi cazul doctorului Eben Alexander,a doctorului George Ritchie etc),nu au puterea si capacitatea de intelegere a fenomenului sau vor sa creada doar ce le convine in ciuda dovezilor clare si marturiilor fascinante,nu se pune problema ca oamenii aia TOTI,sa minta,poate cativa, dar restul, clar nu mint, sunt dovezi ale vietii de dincolo, asta sunt experientele NDE dupa parerea mea.

| mentholinks a răspuns:

Pentru ca asa sunt de părere mulți oameni de știință fiindcă nu s-a demonstrat 100 la suta ca NDE-urile sunt experiente autentice fiindcă nu se cunoaște încă cum funcționează creierul fiindcă chiar dacă nu mai emite unde, el într-un fel tot lucrează, de exemplu funcțiile vitale și metabolism tot lucrează comandate de creier deci creierul nu e "oprit" atunci când oamenii au astfel de experiente. Plus ca sunt foarte multe versiuni. Un evreu de exemplu în moarte clinica a văzut ca lumea este alcătuită din literele evreiești și a vorbit cu Dumnezeu și se pare ca Kabbalah evreiasca este adevărul, mulți alții experimentează iadul iar în schimb mulți alții experimentează o pace și o iubire necondiționată care le spune ca nu exista iadul, alții alte lucruri, etc.

| chuckmanson a răspuns (pentru Superior):

Surpriză, m-am informat în privința experiențelor NDE și toate explicațiile pe care le-am găsit sunt fie cele supranaturale(adică explicațiile pe care le putem exclude cu certitudine) și cele științifice, acelea fiind: eliberare de hormoni, perturbare hormonală, exces de dioxid de carbon, lipsă de oxigen, întreruperi în activitatea creierului, reacțiea la anestezice, alături de explicații psihologice precum trăsăturile de personalitate, frica și credințele individului sau profeții care se împlinesc prin ele însele. Eu tind să cred explicațiile științifice. Sunt curios, ce „om de știință„ spune că sunt chestii supranaturale?
„precum marele scepticist Michael Shermer„
Aș prefera oricând un sceptic în locul unui fanatic!

| chuckmanson a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Tu ești un eretic și un necredincios! Adevăratul Lord și Salvator suprem este Godzilla!