| anonim_4396 a întrebat:

De ce anumiți atei folosesc expresiile "Doamne ferește", "Doamne", "Ferească sfântu'" "Ferească Domnul", și altele de genul? E aiurea în contextul în care aceștia nu cred nici în Dumnezeu nici în sfinți. Eu zic că e din reflex, obișnuință, voi?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Din obisnuinta, asa cum zici "aaaoleeeu", e un reflex. E cum zici au cand te doare. Deci nu are legatura cu de unde vin cuvintele.

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu sunt ateu, dar eu le folosesc umoristic.

| RAY a răspuns:

Eu mai il pomenesc si pe zeus si pe Afrodita sa nu fac discriminare intre zeii, daca nimeresc la unu din ei macar am o sansa in plus de a evita iadul

| Digikey a răspuns:

Pentru ca era vreo doamna crestinopata prezenta si au fost politicosi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar suna straniu "Ferească Darwin", "Darwin ferește"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am și eu un amic ateu... Și el folosește în expresiile lui pe cel rău. Și eu nu ratez ocazia să fac mișto de el pentru că vorbește despre ceva în care nu crede. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adaug "Sfintii si Christosii si Dumnezeii…"

| pacatosulBogdan a răspuns:

Unde mai pui ca uneori ateii, in care lucreaza harul Sfantului Botez ortodox primit in copilarie, isi mai fac si semnul Sfintei Cruci, ceea ce pentru adventisti si ceilalti neoprotestanti este un tabu, adica fug de ea "ca dracu de tamaie".

| Whateverrr a răspuns:

Evident, este doar un tic verbal pentru ei