| anonim_4396 a întrebat:

De ce ar lăsa Dumnezeu copii să fie violați, atacuri teroriste, trafic de persoane, etc...
De ce nu le oprește, nu îi pasă sau nici măcar nu există?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

E preocupat de cei care mananca carne in post, care se masturb. eaza si care fac sex in afara casatoriei

| Ankutzaaztukna a răspuns (pentru suntserios):

Ia seama la raspuns, si mai gindeste-te ca si de tine e preocupat la gandurile si faptele tale

21 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Daca tu oferi o viata de vis cuiva cu tot ce are nevoie,il inveti tot si cum sa o dramuiasca,il ajuti,il sprijini si esti langa el la momente grele fara sa vrei nimic la schimb decat sa fie bun si el violeaza, vinde tot, omoara, trece peste cuvantul tau, te injura etc tu ce faci? Ii oferi in continuare totul deagata fara sa fi obligat si responsabil pentru greselile lui sau in accepti asa cum e si il lasi sa isi faca viata asa cum doreste supraveghindul...
Fiecare si-o face cu mana lui iar daca noi oameni de rand ne distrugem vietile nefacand nimic pentru mai bine ne meritam soarta

| milan9 a răspuns:

Mingea e la tine, fiule... sad Crezi ca antrenorul iti poate apara poarta sau iti poate marca goluri daca tu esti indolent si vrei sa-ti faci coechipierii sa sufere? Mingea este la noi... si este timpul nostru de afirmare si de verificare...
Da. Prin LIBERTATE ai posibilitatea (responsabila) de a face bine sau de a face rau, de a fi cauza a binelui sau cauza a raului pentru semenii tai... thinking

Unde este Dumnezeu? Este chiar acolo, suferind alaturi de cel nedreptatit, este acolo rastignit pe cruce... sad

| drutzix a răspuns (pentru milan9):

Pai si cu raul non uman ce facem?
Unde e dumnezeu cand un copac cade pe un copil si il omoara? Sau are si copacul liber arbitru?

| xerxes1 a răspuns:

Raspunsul lui suntserios este genial.

| Superior a răspuns:

Caci a promis ca in aceasta viata nu se va mai implica.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Tu ai citit vreodata biblia? iisus a spus unde sunt doua persoane adunate in numele meu si eu sunt in jurul vostru, mergeti in lume si faceti ce am facut si ei, provoduiti biblia si vindecati bonavi

| Superior a răspuns:

Ne-a dat dreptul de a alege. Daca ne-ar pedepsi sau opri orice alegere ca e gresita, dreptul care ni l-a dat ar fi egal cu ZERO.

| Blexistroni a răspuns (pentru Superior):

Din moment ce se presupune că știe tot înseamnă că știe ce vei face mâine, se mai presupune că poate face orice, deci poate să schimbe ce ți se va intâmpla ziua următoare din bine in rău sau invers, se presupune că ne iubește deci ar trebui să aibă grijă să nu ni se întâmple nimic rău. De ce nu iși folosește puterire să ne ajute in loc să stea si să privească cum copiii lui se omoară între ei?

| Mclaren12 a răspuns:

Întrebarea este, de ce să nu lase? Exact la fel făcea și în biblie.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ia gânnditi_va, persoanele care practica aceste lucruri detestabile apartin de o religie, caci toti spun la o adica, câ sunt crestini.Capii lor religiosi cu ce_si aduc aportul la disciplinarea lor.(practica si ei, nu?)Dar ei capii religiosi care se mandresc ca sunt in fata lor, le interzic sa practice inchinarea adevarata, il renega pe Dumnezeu, il urasc, nu au nevoie de Biblie si invatatura ei.Deci oamenii acestia ar avea nevoie de Dumnezeu doar in necazul lor, in rest il ignora.Trebuie sa_iajute la cine se inchina nu?! Dumnezeu va opri rautatea ura violenta, razboiul, dezastrele, bolile, si chiar moartea cand el va hotara, nu cand vor oamenii, neascultatorisi neiubitori de bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista, raspuns mai clar si mai simplu ca asta nu mai gasesti sau daca gasesti, anunata-ma si iti fac cinste cu o berewinking

| Romanul86 a răspuns:

Dumnezeu nu este violent! Dacă ar oprii ce spuneți dumneavoastră ar fi violent deci ar deveni rău ar face binele cu violență, ar face binele din capriciu nu din iubire. Nu este corect sa faci binele cu violență.

| alin131 a răspuns:

Gandurile noastre nu sunt ca gandurile lui Dumnezeu.

Daca noi consideram ca vrem bani multi de exemplu si Dumnezeu nu ne da suntem suparati dar poate ca acei bani multi ne puteau lua mintile si ajungeam sa uitam de Dumnezeu sau sa ne facem rau si sa uitam si de ceilalti din jurul nostru...

Toate se intampla cu un scop si Dumnezeu ne iubeste pe toti.

Intoarce-te cu fata catre Hristos si cu spatele catre pacate.

Nu tine ura si nu te supara pe oamenii care iti gresesc, si eu si tu gresim si Hristos tot ne iubeste si ne asteapta sa ne intoarcem la El ca oile ratacite la pastor.

Iisus Hristos te iubeste.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Ai auzit de liberul-arbitru?
Gandeşte-te unde am fi dacă divinitatea ne-ar putea manipula ca pe nişte marionete...nu am mai fi oameni, ci direct sfinți.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Sabou_Gabriel_1995):

Oamenii deja sunt manipulati ca marionetele. Uite crestinii de exemplu, Vaticanul (centrul/sediul mondial al crestinismului) a ucis si a participat la uciderea a mii de oameni si crestinii habar n-au o iota despre asta. De fapt ei habar n-au o iota despre multe lucruri care s-au intamplat si se intampla in lume. Crestinii habar n-au nici ca religia lor a fost inventata ca sa distruga imperiul Roman.

| YessWey a răspuns:

Dumnezeu are randuielile sale pentru toti oamenii:
Unele intamplari grave pot fi singurele solutii ca sa-i poata Dumnezeu sa-i deschida ochii cuiva spre drumul cel drept, altele sunt pedepse.
Dar cel mai mare numar de persoane care au suferit au fost din cauza necredintei. Acele persoane nu se rugau si nu voiau sa-l primeasca pe Dumnezeu in viata lor ca sa-i protejeze mai mult. Si inca un motiv e ca daca persoana respectiva nu se roaga sau nu crede in Dumnezeu atunci ingerii cei rai(demonii) se pot apropia de ei mai usor pentru a le face rau.
De ce nu ai pus altfel de intrebare?
De exemplu: De ce si oamenii pacatosi au parte de bogatie si de protectie si de tot ce vor ei?
Dumnezeu ne arata ca îi iubeste pe toti la fel de mult (chiar si pe cei rai).
Si apoi...adevarata rasplata nu se primeste pe pamant ci dupa judecata.
Sper ca te-am ajutat.

| Blexistroni a răspuns (pentru YessWey):

Poate să facă orice, ar putea să deschidă ochii cuiva înainte ca acea persoană să rănească pe cineva.

| YessWey a răspuns (pentru Blexistroni):

Dumnezeu ne-a dat libertatea ca sa alegem binele de rau, de aceea el nu o sa ajute persoana daca ea nu vrea sa fie ajutata de el.

| Ankutzaaztukna a răspuns:

Lui ii pasa si El exista, El nu lasa ca sa se petreaca toate astea, doar ca oamenii au ales sa nu mai aculte de El ci de diavol si fac rau, Dar Dumnezeu nu este nepasator si El a pregatit si Judecata pentru cei care fac astfel de lucruri si de sigur ca si un loc potrivit:iadul.

| suntserios a răspuns (pentru Ankutzaaztukna):

Absolut lipsit de orice logica raspunsul tau... bineinteles, asta e legea cand e vorba de religie, ca na, crede si nu cerceta.

"Dar Dumnezeu nu este nepasator " nu e nepasator dar totusi copii mor de foame, boli incurabile, sunt violati samd... doar ca sa ii bage in iad pe altii? asta vrei tu sa zici? Bolnava gandire.