| Octavian199 a întrebat:

De ce ar pedepsi Dumnezeu omul care munceste in fiecare zi?(inclusiv duminica si de sarbatori) ca doar nu da cu parul in cap nimanui?

53 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Adică dacă șomezi nu te pedepsește nimeni?

| Octavian199 explică (pentru sierra1):

Adica.De ce sa nu muncim cand vrem, fara sa ne fie teama de spiridusul de pe nor.Dar si asta.

| Jay1 a răspuns:

Isus, Domn al Sabatului
12 În vremea aceea, într-o zi de Sabat, Isus trecea printre lanurile de grâu. Ucenicii Lui erau flămânzi, aşa că au început să smulgă spice de grâu şi să mănânce. 2 Când au văzut fariseii lucrul acesta, I-au zis lui Isus:

– Uite, ucenicii Tăi fac ce nu este voie să se facă în ziua de Sabat!

3 El le-a răspuns:

– N-aţi citit ce a făcut David[a] atunci când i s-a făcut foame atât lui, cât şi celor ce erau cu el? 4 Cum a intrat în Casa lui Dumnezeu şi a mâncat pâinile prezentării, pe care nici el şi nici cei ce erau cu el nu aveau voie să le mănânce, ci doar preoţii. 5 Sau n-aţi citit în Lege că în ziua de Sabat preoţii încalcă Sabatul în Templu şi totuşi sunt nevinovaţi? 6 Dar Eu vă spun că aici este Cineva mai mare decât Templul! 7 Dacă aţi fi ştiut ce înseamnă: „Milă doresc, nu jertfă!"

| sierra1 a răspuns (pentru Octavian199):

"De ce sa nu muncim cand vrem" - te reține ceva/cineva să n-o faci?

| TristanTzara a răspuns:

Ca tradiție ce a apărut în ceva comunitate iudaică are sens: mu munci prea mult pentru că (1) poți muri de oboseală și (2) pot ca unii să aibă cu mult mai mult ca alții și diviziunea de clasă distrug multe comunități.

| Panamax a răspuns:

Las-o naibii de munca.
Aici ii dau dreptate lui Dumnezeu.
Ai destule zile in care sa muncesti.Eu tin sambata ca asa scrie in Biblie, duminica ca asa vor ortodocsii nostri, vinerea lucrez doar de dimineata, iar lunea doar dupa amiaza.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Când Dumnezeu a poruncit sa lucrezi șase zile si a șaptea sa te odihnești, a facut-o pentru binele omului. Știa ca omul nu rezista sa muncească zilnic,si astfel se va imbolnavi. Ori, Dumnezeu nu dorește ca omul sa fie bolnav,motiv pentru care a introdus aceasta restricție in " cele zece porunci", fiind obligatorie ca si celelalte nouă. Numai ca ziua a șaptea cade in ziua de Sâmbătă si nu in ziua de Duminica care este prima zi a săptămânii. Daca legea tarii v- ar cere sa lucrați zilnic, fara o zi de odihna săptămânal, v-ar conveni? La Revoluție s-a cerut doua zile libere pe săptămână, si le-ați primit. Bucurati-va de ele pentru ca e spre binele omului.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cum sa cada ziua a șaptea in a șasea zi a săptămânii? Duminica este sabatul si îți pot dovedi cu versete din Biblie. De ce ai spune că sâmbăta este sabatul? Nu a făcut Dumnezeu tot în 6 zile și în a 7 a s-a odihnit?

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Sambata e sabatul =.

| Octavian199 explică (pentru Jay1):

De ce nu au voie? Ca nu da in cap la nimeni, doar isi fac treaba ca sa supravietuiasca.

| Octavian199 explică (pentru sierra1):

Asa zic crestinii.

| Octavian199 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Si daca rezista? Sau daca se odihneste lunea si Duminica munceste?

| Octavian199 explică (pentru Panamax):

Si daca vreau sa ma odihnesc lunea si duminica sa muncesc?

| sierra1 a răspuns (pentru Octavian199):

Lasă-i să zică, fă cum vrei tu

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

De fapt chiar nu este.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Schimba-ti numele pe TPU. Nu ti se potrivește! Sâmbătă cade Sabatul biblic. Duminica este prima zi a săptămânii. Ortodocși o serbează pentru ca in ziua întâi adică Duminică, a înviat Isus. Sâmbătă Domnul Isus s-a odihnit in mormânt. Acum ca ai aflat care este adevărata zi de odihna ce vei face? Vei continua sa serbezi ziua întâi adică Duminica, schimbata de episcopii Romei in anii 300 sau vei alege Sabatul adevărat care cade Sâmbătă?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Octavian199):

Dumnezeu este un Dumnezeu al orânduielii si nu al neoranduielii. Ce s-ar antampla daca la nivel mondial ar face fiecare ce ar dori? Ce angajator v-ar angaja daca nu a-ti respecta programul lui de lucru?

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

(Geneza 2:3)
Dumnezeu a binecuvântat ziua a șaptea și a sfințit-o, pentru că în ziua aceasta S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o zidise și o făcuse.

(Exodul 34:21)
Șase zile să lucrezi, iar în ziua a șaptea să te odihnești; să te odihnești, chiar în vremea aratului și seceratului.

(Evrei 4:4)
Căci într-un loc a vorbit astfel despre ziua a șaptea: „Dumnezeu S-a odihnit în ziua a șaptea de toate lucrările Lui."

(Exodul 31:15)
Să lucrezi șase zile; dar a șaptea este Sabatul, ziua de odihnă închinată Domnului.

CE MAI SPUI ACUM?!

| Jay1 a răspuns (pentru Octavian199):

Fiecare om are calităţi şi defecte, unele doar cunoscute altele întreţinute, conştient sau inconştient.
Este scris-Apocalipsa 22:11
Cel ce face rău, să facă rău şi mai departe; cel întinat să se întineze şi mai departe; cel drept să facă dreptate şi mai departe; iar cel sfânt să se sfinţească şi mai departe!"

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Spun ca ziua a șaptea cade Sâmbătă si nu Duminica!

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu este logica in ceea ce spui, iar versetele o dovedesc. Eu am venit cu dovezi, tu ce fel de contraargumente ai?

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Versetele dovedesc?

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Daca eu sunt lenes, automat si altul e lenes? Asa si cu Dumnezeu si odihna.

| Panamax a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

In Biblie scrie clar ca sambata este zi de odihna.Dar din moment ce Biblia este falsa in totalitate poti sa te odihnesti cand vrei.

| mentholinks a răspuns:

Pai pana la vreo dovada ca Dumnezeu ar fi pedepsit pe vreo cineva ca a muncit intr-o zi de sarbatoare, tind sa cred ca e mai mult o idee populara, din batrani, pe care unii inca o mai cred.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce dovezi? Ziua a șaptea cade Sâmbătă si nu Duminica. Daca nu cunoști Biblia cum ajuți oamenii? Este adevărat ceea ce scrie in Geneza numai ca acolo nu scrie care este ziua a șaptea. De ce crezi ca evreii din Romania țin Sâmbătă? Intreaba-ti preotul si te va lamurii. El îți va spune ca Duminica este ținută ca zi de odihnă pentru ca atunci a înviat Isus, adică in prima zi a săptămânii. Si asta s-a modificat de către episcopii Romei pe vremea lui Constantin cel Mare, de aceea il serbați pe 21 mai,fara sa știți ca și-au permis sa schimbe Legea lui Dumnezeu, cele zece porunci, la porunca a patra a schimbat ziua a șaptea cu ziua întâia, adică Sâmbătă cu Duminica. Daca ești greșit in acest aspect, cum poți fi sigur ca nu si in altele? Mai multa rugăciune si post pentru înțelepciune!

| minrest a răspuns (pentru TristanTzara):

''Dar în ziua a șaptea să te odihnești, pentru ca boul și măgarul tău să aibă odihnă, pentru ca fiul roabei tale și străinul să aibă răgaz și să răsufle.'' Exod, 23, 12. Intr-o gospodarie, era un singur stapan, care oricum se odihnea suficient; prevederea ii protejeaza pe toti subordonatii lui, familie, slujitori, sclavi, chiar animale. Bine, asta e un aspect. Statul modern a dublat miza: doua zile de odihna, nu una.

| minrest a răspuns:

Nu esti evreu, cu atat mai putin evreu religios; esti liber de contract deci, poti lucra cand vrei. Am lucrat ieri de m-am cocosat, e drept numai trei ore; porunca ii priveste pe evrei, e parte dintr-un contract, si numai pe cei care vor sa se tina de contract, caci altfel Dumnezeu ar fi nedrept si ar baga oamenii in contracte cu forta.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

(4) Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti. Să lucrezi şase zile şi să-ţi faci lucrul tău. Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău: să nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta. Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea s-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit-o.

Ce reiese din asta, că tot vorbeai de porunca a patra?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Eu vorbeam cu ea, nu cu tine, că tu oricum nu crezi în Dumnezeu.