| Maria209 a întrebat:

De ce ar trebui să credem în Dumnezeu,n-ar fi naşpa, doar cum putem să credem în ceea ce nu am văzut niciodată şi nu suntem convinşi că există?

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca ai sti ca exista nu s-ar mai numi credinta.

| RAY a răspuns:

Acum 32 minute | Mircea08 a răspuns:
Nu esti bine informata - NU TREBUIE sa crezi in Dumnezeu. Sunt unii care cred si altii care nu cred.

ba da trebuie sa crezi in caz contrar vei arde vesnic in iadul vesnic

| RAY a răspuns:

Nu exista nici o dovada ca exista vreun creator,dumnezeu, zeu etc
pur simplu sunt basme, pot dovedi faptul ca dumnezeu este o inventie, daca cautam aflam ca iahve era un zeu tribial al evreilor si ca multe basme sunt copiate direct de la canaiti, sumerieni, egipteni
cele 10 porunci
potopul
facerea
plus multe altele
iahve era un zeu razboinic nu plin de iubire, asa cum te minte crestini, citeste biblia
http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/
el avand un singur popor cel evreu atat
deci se poate dovedi ca dumnezeu este o inventie umana, acum daca vorbim de un creator panteist cum a aparut el? cum a creat el totul din nimic?

eu te invit sa vezi acest documentar https://istoria-universului-2020.blogspot.com/
faza cu argumente, ca e complex universul, omul, se poate intelege prin evolutie

| xerxes1 a răspuns:

Vrei niste poze?

| Mircea08 a răspuns:

Nu esti bine informata - NU TREBUIE sa crezi in Dumnezeu. Sunt unii care cred si altii care nu cred.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, in primul rand avem dovada existentei Lui Dumnezeu asa cum spune biblie, in natura. Cum vine asta? Lasa-ma sa iti explic. Noi traim intr-un univers in care totul functioneaza in perfecta armonie si totul, absolut totul este coordonat si sincronizat. Planetele se invart in jurul unei axe imaginare si nu se muta mai la stanga sau mai la dreapta nici macar un cm, altfel ar intra in coliziune. Exista anumite legi in univers, fara ele ar fi haos total. Exista legile fizicii aici pe pamant care ne impiedica sa plutim spre infinit, avem strat de ozon care impiedica sa ne prajim. Noi suntem cei care am deformat planeta asta, prin progresul nostru, si ce am realizat? Am realizat bombe nucleare care pot distruge jumatate din planeta in doar cateva secunde, am realizat armament de razboi pentru a cuceri si distruge natiuni, am realizat droguri, alcool puternic, boli si dependente. De fiecare data cand omul se joaca de-a Dumnezeu, iese rau. Avem aceasta dovada si in natura de pe planeta noastra, anotimpurile, au o anumita oridine si un anumit sens, iarna totul amorteste si zapada este ca o plapuma pentru plante, fara de ea nu ar mai fi totul in armonie. Apoi avem primavara, anotimpul in care totul inviaza, totul inforeste si prinde viata. Animalele au fiecare cate o ''slujba'', albinele umbla din floare in floare si asa ajungem la polenizare, ciocanitoarea este 'doctorul'' copacior. Fiecare floare are alta aroma si alta culoare, pana si noi suntem unicati, fiecare om are o amprenta unica, nu mai exista alt om ca si noi, totul este unicat, suntem persoane foarte speciale in ochii Lui Dumnezeu. Totul are rolul lui in acest univers, daca acestea nu sunt dovezile lucrarii mainilor unui intelect superior, atunci ce sunt? Acesta este doar un scurt exemplu, nu am putea cuprinde toate dovezile nici intr-o carte de 1000 de pagini. Dar nicaieri in natura nu putem afla caracterul Lui Dumnezeu, nu putem afla daca Dumnezeu este bun, daca ne iubeste, daca ne respecta, daca ne vrea binele, atributele Lui Dumnezeu nu le putem vedea din natura, aici intervine Domnul Iisus Hristos care ne face descoperit pe Tatal, aici intervine biblia. Deci noi avem dovezi in natura dar avem si cuvantul viu, biblia.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Acelasi propaganda,omule tu numa copy paste stii sa dai,ce minti, nu exista dovezii ca exista vreun creator, faza cu lumea perfecta nu exista, exista bolii, suferinta, moarte, exista doctori pentru orice organ deci organismul uman nu este perfect, desigur acele argumente le poate folosi oricine fi sincer si recunoaste ca nu exista dovezii, lasa minciuna asta

| DoctorWh0 a răspuns:

în 15 Octombrie | RAY a răspuns:

ba da trebuie sa crezi in caz contrar vei arde vesnic in iadul vesnic

Imi place ca un ateu cand vrea sa puna bete-n roate crede ca exista si Rai si iad, si Dumnezeu si Isus.

| SporeBox a răspuns:

Chiar crezi ca cineva ar fi stat atat de mult sa faca istorii, facultati, obiecte doar pentru o minciuna si sa fie atatia oameni care sa o creada? Plus ca credinta trebuie sa fie credinta nu stiinta. Daca ai cauta dovezi nu ar mai fi credinta. Tu cum crezi ca a aparut universul? Ce crezi ca se intampla dupa moarte?

| Era256 a răspuns:

Nu ești obligată să crezi. Eu sincer nu cred în rai și iad, dar în Dumnezeu da