| anonim_4396 a întrebat:

De ce are Dumnezeu defecte umane?
Am pus întrebarea inspirându-mă din răspunsul cuiva și mi s-a părut interesant.

21 răspunsuri:
| ania a răspuns:

La ce te referi când spui că Dumnezeu are defecte umane?

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Lasă asta, cum ai atâta răbdare să scrii răspunsuri DOAR despre religie :S?

| relian a răspuns:

Pt ca Dzeu este rezultatul mintii omenesti.Sau o putem lua si invers, pentru ca noi oamenii sintem rezultatul mintii lui si ca urmare daca noi avem defecte are si el, odata ce ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui.Tu daca faci un lucru il faci cu mintea ta. Daca e bun e bine, daca e rau tot din mintea ta a venit.

| anonimg a răspuns:

Cu adevarat Dumnezeu nu are defecte. Poate vrei sa spui... "slabiciuni", cum ar fi: mila, duiosie, compasiune, impreuna simtire, rabdare si indelunga rabdare...
Dar toate acestea fac parte din caracterul Sau. Acestea sunt caracteristici ale dragostei, caracteristici pe care Dumnezeu le-a pus si in om facandu-l astfel dupa chipul si asemanarea Sa.(Geneza.1:26)

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca a fost creat de oameni.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu am vazut ca ar avea defecte decat ca e bun si ne iarta si indelungrabdator

| M25M a răspuns:

Dumnezeu ca si alte zeitati, sunt creatii ale creierului uman, deci este logic ca aceste entitati sa aiba caracteristici umane.

| WhatheWow a răspuns:

Dacă cei care L-au creat erau mai inteligenți, Dumnezeu nu avea acum sentimente și defecte umane.

| Hombre a răspuns (pentru WhatheWow):

Si nu se mai preta sa faca copil cu o pamanteanca fara consimtamantul ei, cineva cerea chiar judecarea lui God pentru aceasta, chestiune foarte delicata de altfel si imposibil de pus sub acuzare deoarece in actiunea lui de zămislire God nu a folosit stromeleagul invartoşat prinprejurul părţilor fătătoare ale muierii, altfel dacă scârbavnicul mădular scuipa seminte inlăuntru, vina era a dânsului.winking

| WhatheWow a răspuns (pentru Hombre):

laughing

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Poţi da exemple?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa isi inchipuie oamenii.ei de ce nu pot fi perfecti precum Dumnezeu?

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Ce defecte ai descoperit tu la Dumnezeu?

| anonim_4396 explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Gelozia, probabil. Și posesivitatea. Și egoismul.
Nu vreau explicații.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci in ignoranta pe care o ai (o cantitate desavarsita)... de ce ai mai pus intrebarea?
Nu meriti sa afli raspunsul.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum nu meriti sa afli Raspunsul.
Cata ignoranta in nestiinta deti.

| anonim_4396 explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Să văd cum gândesc și alții.
Toți suntem ignoranți, uneori. Asta e. O fi un defect.
Ok, retrag ultima parte.
Eu sunt la un liceu cu profil teologic (nu mi-am dorit să ajung acolo oricum) și am studiat biblia care m-a cam speriat.
Știu ce zic.
Am pus întrebarea să văd cum gândesc și alții legat de problema asta, să aflu chestii noi.

| lucadaniel a răspuns:

Nici măcar nu faci dinstincție între divin și uman, între firea dumnezeiească și cea omenească. Dumnezeu nu numai că nu are defecte dar nici nu poate avea defecte.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru lucadaniel):

"dar nici nu poate avea defecte". Asta inseamna ca nu e omnipotent.

| M25M a răspuns (pentru lucadaniel):

Dumnezeu nu numai că nu are defecte dar nici nu poate avea defecte. -- De ce este misogin, de ce instiga la violenta si crima, de ce a omorat oameni, de ce este egocentric?

| lucadaniel a răspuns:

Am postat două cărți și la altă discuție. Vă dau și aici link-uri. Citiți-le și veți înțelege.
http://www.sfantuldaniilsihastrul.ro/......ubirea.pdf
http://www.sfantul-panteleimon.org/docs/Dogmatica_Damaschin.pdf