| anonim_4396 a întrebat:

De ce are nevoie Dumnezeu sa ne testeze credinta? Nu este El atotstiutor?

28 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu incearca pe nimeni. Iacov1:13

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

"Dumnezeu nu incearca pe nimeni. Iacov1:13"

Geneza 22:1-18

Si mai sunt si alte "incercari" stupide.
Oricum, ideea e ca spiridusul asta al tau e bezmetic rau.

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Eu nu ma refer la testul pe care I l-a facut lui Avraam si pe care acesta nu l-a dus pana la capat, pentru ca Dumnezeu a intervenit, apoi in cazul lui era vorba despre o situatie care avea legatura cu scopul sau.Ci l-a faptul ca toate aceste provocari pe care le avem in fiecare zi sunt din cauza ca lumea e condusa de Satan, a imperfectiunii si a evenimentelor neprevazute.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Cazi deja in penibil, nu mai caut acum, dar mai sunt si alte exemple de incercari, iar afirmatia din versetul tau e clara, spune PE NIMENI. Restul, cu planul, cu dus sau nu la capat etc, e irelevant, afirmatia din versetul prezentat de tine e FALSA. Punct. In rest putem face poezie pe marginea povestii incercand sa spunem ca albul e negru cat vrei, dar deja nu mai are nici un sens.

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Eu nu prezint nici o afirmatie, Biblia e cea care spune acest lucru, iar argumentele prezentate in ea sunt adevarate, nu false.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

In primul rand ala nu e un argument, nu demonstreaza ceva, ci e pur si simplu o afirmatie:
" Nimeni, când este ispitit, să nu zică: „Sunt ispitit de Dumnezeu." Căci Dumnezeu nu poate fi ispitit ca să facă rău şi El Însuşi nu ispiteşte pe nimeni."

Evident contrazisa in alta parte, asa cum ti-am aratat, la fel de clar.
In concluzie ori prima e falsa, ori a doua, adica ori zice ca nu pune la incercare pe nimeni dar de fapt pune, ori zice ca i-a pus pe unii, dar de fapt nu i-a pus.

Nu ma intelege gresit, e doar o poveste oricum, doar iti arat cat de stupida e.

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Biblia se completeaza reciproc, nu se contrazice, tocmai de aceea ti-am spus ca multe lucruri care au avut legatura cu scopul lui Dumnezeu si vointa sa, le-a permis, dar nu se implica in ceea ce azi fac oamenii si sa ii incerce sa ii faca sa sufere.Iov34:10 arata clar ca Dumnezeu nu face raul.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

O dam in altele, poate ai uitat de potop, cand, conform povestii a ras aproape toata populatia. Cat de idiot sa fii sa dai liber arbitru, in conditiile in care stii la ce duce, ca doar esti atotstiutor, iar apoi ca sa rezolvi situatia ii omori... logica de zeu crestin...

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Faptul ca avem liberul arbitru nu inseamna ca in casa altuia poti sa faci ceea ce vrei tu.Pamantul este a lui Dumnezeu, iar faptul ca ne-a creat cu liberul arbitru este un cadou pentru care ar trebui sa fim recunoscatori, dar acest lucru nu inseamna ca facem tot ce vrem fara a respecta niste legi stabilite de El.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Ce relevanta are asta, el oricum STIA la ce va duce acest "cadou". Ce naiba e atat de greu de inteles?

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Dacă ai avea o voce inegalabil de frumoasă, ai cânta tot timpul? Ideea este absurdă! În mod asemănător, Iehova are capacitatea de a cunoaşte dinainte viitorul, însă nu se foloseşte de această capacitate tot timpul. Dacă ar proceda astfel, Iehova nu ne-ar respecta liberul arbitru, un dar preţios pe care el nu ni-l va lua niciodată. — Deuteronomul 30:19, 20.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

"Iehova are capacitatea de a cunoaşte dinainte viitorul, însă nu se foloseşte de această capacitate tot timpul."

Asta e chiar haioasa.
Aha, deci uneori se surprinde singur... face experimente laughing

Pe de alta parte avea experienta liberului arbitru pe care a oferit-o ingerilor si deja stia la ce duce. Trebuie sa fii de-a dreptul tampit sa vezi ca ceva nu merge bine si sa continui sa faci la fel.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

In plus, daca nu ar fi stiut, de unde naiba a aparut Apocalisa aia, nu tocmai pentru ca stia ce va fi?

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Repet, se implica doar in lucruri care au legatura cu scopul sau.Iar faptul ca va aduce un paradis pamantesc, la fel ca in Eden, inseamna ca isi va duce la indeplinire scopul initial, de a transforma pamantul in paradis.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Al naibii spiridus, e atot-toate, dar a dat-o in bara la inceput si acum se chinuie sa indrepte lucrurile...

| Holiday a răspuns:

Ingerasii se plictisesc de moarte, si atunci au inventat un joc. Aleg pe unu, o provocare si pariaza pe ce va face ala, adica isi baga picioarele sau nu. Apoi merg la barbos si il roaga sa creeze provocarea.
Ai impresia ca omul a inventat pariurile? Nici vorba...laughing

| sublime89 a răspuns:

Exact. El ar trebui sa stie viitorul fiecarui om, si caracterul fiecarui om. Ar trebui sa stie ce decizii va lua fiecare pe parcursul vietii. Interesant cum cei care au inventat zeul asta au fost atat de limitati incat i-au atribuit fara sa vrea caracteristica umana de a nu cunoaste viitorul, dar au continuat sa pretinda ca el e atotstiutor.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Viata e un test, Dumnezeu ne-a dat liber arbitru pentru a vedea care sunt puternici cat sa reziste pacatelor si sa intre in imparatia Lui.

| DanielCibu a răspuns (pentru sublime89):

Daca sustii ca oamenii l-au inventat pe Dumnezeu(CEEA CE E TOTAL ERONAT) atunci cum explici faptul ca din 1, 25 milioane de specii de pe terra noi oameni suntem singurii care avem ratiune si putem sa gandim..chiar crezi ca e o intamplare+ plus ca unii sustin ca pe terra s-ar afla aproape 9 milioane de specii doar ca nu au fost descoperite inca. in fine tu du-te si te joaca in jingla su stramosii tai maimutele ca sunteti pe aceiasi lungime de unda...P.S.noi avem atributiune de la Dumnezeu nu invers, si bineinteles cei care nu cred in Dumnezeu au varianta cu maimuta iti fi toti tarzan te pomeni. haica numa pierd timpul cu tine

| DanielCibu a răspuns (pentru DanielCibu):

Jungla

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum poti sa vorbesti de liber arbitru cu un zeu atotstiutor care ne creeaza intr-un anume fel, si care cunoaste tot timpul viitorul si ceea ce vom face in viata? Intr-un asemenea scenariu, nu avem mai mult liber arbitru decat robotii.

| DanielCibu a răspuns (pentru sublime89):

Daca aiasti jumatate din cate stiu eu ti-ar exploda caul...inteleji? lasa povestile

| Denly a răspuns:

Dumnezeu poate şti ce o să facem, dar eu cred că El se abţine de la aşa informaţii.

| muffinXXL a răspuns:

De ce ne dau profesorii teste? Nu stiu ei deja in mare ce note o sa ia fiecare?

| DanielCibu a răspuns:

Asa vrea El! punct...nu inteleg care e problema ta? Dumnezeu este atotstiitor doar ca noua oamenilor ne-a dat libertatea sa alegem raiul sau iadul el ne testeaza credinta pentru a o intarii(oricum din cate am vazut nu prea ai legatura cu intrebarile pe care le pui si doar cauti sa judeci si sa iti bati joc) rusine tie

| anonim_4396 explică (pentru DanielCibu):

Cum adica nu am legatura cu intrebarile pe care le pun? laughing
In afara de ultima, toate celelalte intrebari sunt curiozitatea care ''ma roade'' de ceva vreme.

| relian a răspuns (pentru DanielCibu):

Scuze dar cred ca nu ai priceput intrebarea.Tu daca stii deja un lucru mai are rost sa iti mai spun eu sau arat? Asta era intrebarea.Dzeu din ce sustin religiosii stie tot,ce vei face,ce vei spune si etc.Ok daca stie atunci de ce te mai testeaza pentru ce? El stie exact ce vei face,ce vei spune. Testeaza pentru cine de fapt? odata ce el stie deja alegerea facuta de tine.E ciudata chestia nu? Atunci religiosii ar trebui sa retraga asta,sa spuna ca Dzeu nu stie ce vei face tu sau ce o sa alegi sa faci,te lasa sa alegi singur,el te supune unor teste si in final va vedea ce ai ales,deci va vedea, nu ca deja stie. Daca deja stie atunci nu mai vad rostul acelui test sau ce? Doar daca nu cumva ar dori sa arate mai stiu eu cui nevestesii sau oamenilor lui ce alegere face X sau Y., asta daca cumva nevastasa sau slugile lui nu-s capabili de o asa cunostere, ceea ce necesita o experienta, un test sa poata vedea si ei.Cam greu se pare nu?