| anonim_4396 a întrebat:

De ce Arsenie Boca este considerat sfânt? Si de ce unii oamenii se roagă la el de parcă ar fi Dumnezeu?

35 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Am o intrebare pentru toti cei care spun ca Arsenie Boca S-A rugat pentru ei, sunt cativa pe aici. CUM S-A RUGAT un HOIT plind de viermi care zace in pamant pentru voi cei vii? Asculta Dumnezeu un HOIT fara viata si nu asculta un om viu? Stiti ca asta este O HULA la adresa LUI Dumnezeu care spune in Biblie ca mortii SUNT MORTI pana la Judecata Finala?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă sunt disperați. Și fiindcă sunt obișnuiți să cerșească, să ceară, să se roage, să le dea cineva ceva, chiar și Arsenie Boca.
Fiindcă nu sunt în stare să facă ceva, căci nu au obiceiul, nu au educația să facă ceva. De la mamă dă-mi, tată dă-mi au trecut la Boca, te rog te implor, dă-mi tot ce îmi lipsește.

| Celcestietot a răspuns:

Biserica ortodoxă = biserica satanică; nu trebuie sa iei parte la așa ceva.

| Werrich a răspuns (pentru Celcestietot):

De cand frecventez Biserica lui Dumnezeu Atotputernic ma simt mai fericit. Vino si tu!

| Celcestietot a răspuns (pentru Werrich):

Cum se numeste aceasta biserica?

Răspuns utilizator avertizat
| Werrich a răspuns (pentru Celcestietot):

Biserica lui Dumnezeu Atotputernic: https://ro.godfootsteps.org/

| Celcestietot a răspuns (pentru Werrich):

Nu prea sunt de acord cu ceea ce este acolo. In Romania a ajuns aceasta biserica?

| Werrich a răspuns (pentru Celcestietot):

Cred că da, are cam 17000 de abonați pe YouTube si 10000 pe Facebook, video românești și subtitrate, dar nu știu unde au sediul.

| Celcestietot a răspuns (pentru Werrich):

Multumesc pentru informatii!

| Werrich a răspuns (pentru Celcestietot):

Cu drag!

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

E marketing. Astia care se roaga la spiridusi, sau la personaje de astea, vii sau moarte, care cica au conexiuni cu spiridusii, sunt exact ca aia de iau tot felul de pilule sa le creasca penisul, desi e clar ca n-au nici un efect.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Incultura, prostie, educatie tampita, mentalitate proasta.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Multime needucata!

| CostinAlamariu a răspuns:

Raspunsul este simplu. Sfintii sunt considerati sfinti deoarece au avut o viata sfanta. Iar oamenii nu se roaga la el de parca ar fi Dumnezeu ci il roaga sa se roage pentru ei asa cum tu poti sa rogi pe orice crestin sa se roage pentru tine

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu are cum un mort să se roage pentru oamenii încă vii.winking După cum spune și Ecleziastul: Ecleziast 9:5-6 - "5 Cei vii, în adevăr, măcar ştiu că vor muri; dar cei morţi nu ştiu nimic, şi nu mai au nicio răsplată, fiindcă pînă şi pomenirea li se uită.
6 Şi dragostea lor, şi ura lor, şi pizma lor, de mult au şi pierit, şi niciodată nu vor mai avea parte de tot ce se face supt soare."

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Citita-i tu oare cuvintele lui Hristos cand ne-a spus ca Avraam este viu in rai? Ai vazut oare in Sfanta Evanghelie ca atat Lazar cat si bogatul nemilostiv pot vorbi si sunt vii?
Ai citit cu atentie cuvintele Mantuitorului cand i-a spus talharului de pe cruce "tu vei fii cu mine astazi in rai"?
Crezi tu oare ca in Hristos exista moarte? Hristos nu este cumva viata? Precum a spus "Eu sunt calea, adevarul si viata".
Oare Ecleziastul nu vorbea de cei morti spiritual, care n-au facut voia Dumnezeului celui viu?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca mortul poate vorbi, asa cum a vorbit Sf. Prooroc Moise, impreuna cu Sf. Prooroc Ilie, cu Mantuitorul Iisus Hristos, pe muntele Tabor la Schimbarea la fata, atunci mortul se poate si ruga. -Marcu 9, 4: "Şi li s-a arătat Ilie împreună cu Moise şi vorbeau cu Iisus."
Problema ta este ca intelegi cercetarea filosofica a lui Solomon drept adevar vesnic, pe cand singurul adevar vesnic este cel rostit de Mantuitorul Iisus Hristos: "Eu sunt invierea si viata; cel ce crede in mine, chiar daca va muri, va trai". -Ioan 6:58
Ti-am mai spus ca Hristos este Dumnezeu si El este mai mare ca Eccleziastul!
De fapt si acesta din urma ajunge la concluzia: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat. - Ecclesiastul 12:7
"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă" -Matei 10:28
Trupul moare, dar sufletul ramane viu!

| Werrich a răspuns:

Eu ma inchin la Raed Arafat, e normal?

| Digikey a răspuns:

Nu l-am cunoscut si nu pot sa zic nimic doar din auzite.

| Algo098 a răspuns:

S-au gandit unii sa faca ceva bani cu o poveste, cum e obiceiul sa se faca bani prin inselarea naivilor si atunci un Arsenie Boca decedat e un personaj perfect pentru asa ceva.

| Algo098 a răspuns:

Omul fiind decedat, nu mai poate sa spuna ca nu e adevarat ce spun unii despre el si atunci se poate spune orice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca în lumea asta sunt mai multi prosti decat oameni.
Uite de ce: https://youtu.be/PCdhoF76UTo

| pacatosulBogdan a răspuns:

Si pe mine m-a ajutat parintele Arsenie Boca! Cred ca s-a rugat pentru mine pentru a face pasul de la ateism la crestinismul ortodox, singurul autentic, pentru a trece de la domnia satanei la Dumnezeu, de la intunericul ateismului la lumina dreptei credinte in Dumnezeu. Parintele Arsenie Boca este cinstit de evlavia populara ca Sfantul Ardealului. Si-a dedicat toata viata lui Hristos Dumnezeu, a imparatit peste patimi si peste dusmanii lui Hristos, a suferit prigoana in puscariile comuniste. In Biblie scrie ca: "Cei ce urasc pe cel drept vor gresi". Psalmul 33, 20
Psalmul 150, 1 spune: "Laudati pe Domnul intru sfintii Lui!", atunci, cei care ii defaimeaza pe sfintii si dreptii si cuviosii Sai, de fapt Il defaimeaza pe Dumnezeu.

| Whateverrr a răspuns:

Niciun om nu este sfant, conform Bibliei

| Panamax a răspuns (pentru Whateverrr):

Si Biblia ce este? O carte cu povestiri evreiesti de acum 2500 de ani(Vechiul Testament) si povestiri grecesti (Noul Testament) de acum 1900 de ani.
Adica baliverne.

| CORONAVIRUS a răspuns:

Părintele este un sfânt mare de aia, și eu la rândul meu am fost ajutata de el