| EmaS a întrebat:

De ce ateii folosesc atat de mult timp, atentie si energie, cautand sa combata ceva ce ei nici nu cred ca exista?

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Le este teama ca-l gasesc pe Dumnezeu si ii obliga sa se pocaiasca.

60 răspunsuri:
| TheBlackAng3l a răspuns:

Buna intrebare...nu crezi in nimic, atunci la ce mai traiesti?

| dracu14 a răspuns (pentru TheBlackAng3l):

Tu chiar crezi ca viata se rezuma doar la a crede intr-o divinitate?

| Zenicide a răspuns:

Pentru ca prostia ne trage pe toti in jos. Vezi starea actuala a tarii.

| TheBlackAng3l a răspuns (pentru dracu14):

Nu,dar nici nu poti sa traiesti asa ca prostu pe sant ca nu crezi ca daca vei muncii iti va fi bine, sau nu crezi da daca iubesti nu esti iubit.ori nu crezi in nimic ori nu crezi in Dumnezeu sau orice alt zeu, atunci la ce mai traiesti, asa de dragul de a manca si bea apa?laughing

| dracu14 a răspuns (pentru TheBlackAng3l):

Ateul reprezinta o persoana care nu crede in nici o divinitate si neaga existenta lor de aici pana a nu crede in nimic e un drum lung

| Serenade a răspuns:

Dar teistii exista, cum sa nu existe? Combatem niste idei nu o divinitate, deoarece divinitatea s-ar apara singura si nu ar avea nevoie de ajutorul unor oameni prosti si limitati.

NOname
| NOname a răspuns:

*Unii atei.

| RAY a răspuns:

Ai uitat ca uni au murit pentru exprimarea libera, multi copii cu lumanarile in mana visau la democratie in timp ce x trageau in ei vreau sa se ascunda in catedrala fricosi de popi au inchis usile asa buni sunt popi, unde mai punem ca mitropolitul spune isus e comunist e sovietic si mai spus crestini ca ateismul a fost comunism, noi doar ne exprimam liber

| Narfundo a răspuns:

Se pare ca uni dintre atei sunt mai credinciosi decat credinciosii.

| WhatheWow a răspuns:

Eu ma intrebam unde esti mai prezenta, la biserica sau pe TPU? Dar lasam pe altii sa traga concluzii!

| EmaS explică (pentru Narfundo):

Multi au cunostinte din Biblie mai mult decat unii care se pretind crestini, dar nu ii ajuta cu nimic daca nu pun in aplicare.

| EmaS explică (pentru WhatheWow):

Poti sa lucrezi pentru Dumnezeu chiar si stand acasa, dar nu este cazul meu. Frecventez biserica ori de cate ori pot, avand in vedere ca ma ingrijesc de parintii mei care sunt bolnavi. Dar cum veti auzi voi de vestea cea buna a Evangheliei daca cineva nu v-ar aduce-o pe TPU?

| Zenicide a răspuns (pentru TheBlackAng3l):

"atunci la ce mai traiesti, asa de dragul de a manca si bea apa?"
Dar ai uitat sa zici tu de ce traiesti? Scopul tau care e?

| Narfundo a răspuns (pentru EmaS):

Nu inteleg EmaS.De ce crezi ca multi doar "se pretind crestini"? Important este sa vrei sa fi fericit si sa ai cateva cunostinte legate de Dumnezeu si diavol.Prea multe cunostinte nu ajuta la nimic.Nu stiai? Crede si nu cerceta! Asta vrea sa zica aceasta vorba.

| EmaS explică (pentru Narfundo):

Cum voi putea eu sa traiesc in conformitate cu voia lui Dumnezeu daca nu am cunostintele necesare?

| Narfundo a răspuns (pentru EmaS):

Nu este nevoie sa traiesti conform spuselor lui Dumnezeu.El spune:Credinciosi sa ma urmeze si pacatosii care nu doresc asta sa ramana asa cum sunt.Ce vrea sa insemne?! Inseamna ca tu nu trebuie sa ii dovedesti nimic Domnului si trebuie sa traiesti in fericire. Daca astazi faci sex cu un copil de 12 ani, ai sa fi fericit?! Probabil un pervers ar zice DA, dar adevarul este ca toate aduc nenorocire si durere si numai diavolul ascunde aceste sentimente ce pe moment nu pot fi simtite. Poti sa ai milioane de cunostinte, poti detine adevarul absolut, ce vei face cu el? Ce rost va mai avea viata ta? Cunostintele nu ajuta la nimic.E suficient sa ii spui unui copil de 5 ani ca Dumnezeu e bun si diavol este rau si el va avea grija sa adauge orice lucru bun aproape de Dumnezeu, caci la urma urmei, Dumnezeu poate fi simtit si asta e sigur.

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Azi noapte am postat ceva metaforic la / Filosofie iar intrebarea avea un vector bine stabilit insa sint sigur ca prea putini l-au inteles. Oare cita falsitate pot ascunde unii in spatele " avatarelor "? Cu Google-ul in fata si nepresati de timp, toti sint experti in comunicare si intelectuali cititi; cum ar fi oare cind trebuie sa poarte o discutie sau sa dezbata un subiect, fata in fata?!

| RAY a răspuns (pentru Zenicide):

Fain avatar, asa scot draci eu din pisica mea

| danut a răspuns:

Eclesiastrul 3,11. Orice lucru El îl face frumos la vremea lui; a pus în inima lor chiar si gândul vesniciei, mãcar cã omul nu poate cuprinde, de la început pânã la sfârsit, lucrarea pe care a fãcut-o Dumnezeu.
Asta este raspunsul pe care-l cauti.

| 4b a răspuns:

Tata lumea isi da silinta sa faca ceva... unii cauta si gasesc, altii inca mai bat pe la usi.
Sanatatewinking

| EmaS explică (pentru WhatheWow):

Mi-ar placea sa avem o discutie fata in fata.Am observat ca nu prea ai somn, oare care este cauza? Ori esti bolnavior ori indragostit ori meditezi la nemurirea sufletului?!

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Si mie, cu mai multi de aici de pe site.

| EmaS explică (pentru WhatheWow):

Ai risca, daca te pocaiesti?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

E posedat de dracu de asta nu doarme

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ema daca are credinta in dumnezeu de ce are nevoie de o religie sti fb ca isus nu a facut vreo religie

| EmaS explică (pentru Narfundo):

Dar de asemenea este scris:,, Cine Ma iubeste asculta Poruncile Mele.,,
,,Nu oricine zice Doamne, Doamne va intra in Imparatia lui Dumnezeu ci cel ce face voia Lui.,,

| Neinteresantul a răspuns (pentru EmaS):

N-a scris dumnezeu. A scris vreun nebun care credea ca vorbeste cu dumnezeu. Si in ziua de azi avem destui, doar ca sunt dusi direct la spital. Daca erau psihiatrii pe atunci, cu siguranta nu mai aveai din ce citi laughing

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Daca nu au reusit s-o faca rudele mele, caci am si eu pocaiti in familie, tu nici pe departe nu reusesti cu discursul tau. Am fost de multe ori la ei la biserica dar eu mi-am ales calea si trebuie s-o urmez.

| EmaS explică (pentru WhatheWow):

Sunt evenimente si situatii in viata care te pot face sa te gandesti la Dumnezeu si sa iei hotarari in directia asta! Niciodata sa nu zici niciodata!
Si mie daca mi-ar fi spus cineva ca ma voi pocai, spuneam ca este nebun.

| Mădă0611 a răspuns:

De ce crestinii folosesc atat de mult timp, atentie si energie, cautand sa dovedeasca existenta cuiva care doar ei cred ca exista? laughing A, da, voi nu aveti nevoie, ca religia e un fel de lege, daca nea' Costica ăl mare a baut ceva ceai din plante (multe fiind halucinogene) sau suferea de schizofrenie, sau il mustra constiinta, acum lumea afla din prima zi ca exista dumnezeu, si fanii lui mai mult ameninta cu iadul decat sa ispiteasca lumea cu raiul.