| EmaS a întrebat:

De ce ateii folosesc atat de mult timp, atentie si energie, cautand sa combata ceva ce ei nici nu cred ca exista?

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Le este teama ca-l gasesc pe Dumnezeu si ii obliga sa se pocaiasca.

60 răspunsuri:
| EmaS explică (pentru Mădă0611):

Ei vezi eu asta doresc sa va ispitesc cu raiul; nu sa va amenint cu iadul!

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Ei vezi, problema e, nu imi place sa ma repet, dar a dispart intrebarea, ca sunt foarte multi copii care au probleme psihice din cauza sugestiei devenita autosugestie. Nu poti sa fii sfant, ca sa simti "iubirea lui dumnezeu", asa ca ii simti furia, sau lipsa, adica prezenta diavolului, chiar daca e doar in mintrea ta. Popa zice mai mult de iad, diavol, posedari, decat de rai si ingeri. Exista si oameni mari care ajung sa aiba probleme, doar ca in cazul lor nu mai e nimic de facut, insa daca ar fi lumea corecta, si-ar tine credinta pana cand copilul, devenit major, ar putea, daca ar vrea, sa aleaga. Poti sa-l inveti sa fie om si fara sa-l ameninti cu iadul.

| EmaS explică (pentru Mădă0611):

Consider imperios necesar ca fiecare sa fie constient ca exista rai si iad si va veni o zi in care vom sta in fata dreptului Judecator.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Poti sa inveti copilul sa fie om, daca e om nu prea pacatuieste, deci daca ar exista rai si iad, crezi ca dumnezeu l-ar pedepsi doar pentru ca nu a stiut ca exista, desi nu are pacate?
Eu cred ca dupa moarte o sa fie cum credem ca o sa fie, asta daca gandul nu moare/exista ceva dupa.

| EmaS explică (pentru Mădă0611):

Problema este ca prea putin conteaza ceea ce cred eu sau tu.Acest lucru nu schimba cu nimic realitatea!

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Ba o schimba. Realitatea, nu cea de care zici, care nu poti dovedi ca e realitate, e cum e pentru ca unii au crezut ceva, iar am treaba cu nea' Costica ăl Mare laughing. Asa ca aceasta realitate o creeaza sau ii da forma celeilalte.

| EmaS explică (pentru Mădă0611):

Esti liber sa crezi ceea ce doresti. Dar o sa ai o surpriza mare!

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Si voi. happy

| EmaS explică (pentru Mădă0611):

Noi o sa avem o surpriza placuta!:)http://www.youtube.com/watch?v=bcfxIxFSnQA

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Si a mea o sa fie placuta. Nu vreau nici rai, dar nici iad, asa ca... o sa fie cum vreau sa cred eu.
Daca dupa moarte n-o sa mai existe frati, surori, mame, sot s.a.m.d., raiul e fericire? Esti doar tu, in lumea ta, cu "fericire" in suflet, care acum e autosugestie. Raiul si iadul sunt stari sufletesti, dar daca stergi amintirile cu oamenii dragi, e cum ziceam, doar tu, in lumea ta, daca nu le stergi, inseamna ca relatiile exista, daca exista, poate cineva pe care ai iubit mult e in iad, nu esti fericita.
Nu incerc sa te conving de ceva, nici nu are rost, eu vreau doar ca lumea sa isi tina credinta pentru ea, desi e cam imposibil, totusi, vreau big grin

| shadovv a răspuns:

"In folosul comunitatii."

| Archdaemon a răspuns:

Tu de ce iti pierzi atat timp incercand sa sustii ceva ce nu exista?

| EmaS explică (pentru Archdaemon):

Pentru ca exista si merita investitia.

| Archdaemon a răspuns (pentru EmaS):

Nu merita...

| EmaS explică (pentru Archdaemon):

Rasplata va fi mare in ceruri! Si nu numai.

| Archdaemon a răspuns (pentru EmaS):

Tu care crezi ca va fi rasplata mea?

| EmaS explică (pentru Archdaemon):

Stii tu, daca nu te pocaiesti, iadul.

| Archdaemon a răspuns (pentru EmaS):

Asta nu este o dovada de bunatate din partea ta....pacat banuiesc ca aceeasi parere o ai si despre ceilalti.

| EmaS explică (pentru Archdaemon):

Bunatatea mea consta in faptul ca rup din timpul meu si incerc sa te fac constient de ceea ce ti se poate intampla daca nu vrei sa te intorci la Dumnezeu.Nu eu spun asta ci Cuvantul lui Dumnezeu.Mie imi pasa de tine.

| Archdaemon a răspuns (pentru EmaS):

Mie nu imi pasa de Dumnezeu.

| EmaS explică (pentru Archdaemon):

Dar de sufletul tau?

| Archdaemon a răspuns (pentru EmaS):

Nu cred in suflete, cred in mine, sunt un om moral si fara religie.

| EmaS explică (pentru Archdaemon):

Dragul meu si oamenii morali sunt alcatuiti din trup, duh si suflet.

| martzian a răspuns:

Unii fac asta. Altii nu. Stiu ca cei ce o fac se vor supara, dar prezenta aici a unor astfel de obsedati de un subiect de care se declara total neinteresati este dovada clara a faptului ca undeva, in sertarele uitate ale mintii lor, mai exista inca intrebarea chinuitoare: "Dar daca totusi Dumnezeu exista?"

| cornel2121 a răspuns (pentru TheBlackAng3l):

Cei care nu cred în nimic se numesc nihilist

| IMC90 a răspuns:

Nu, ateii adevarati au probleme mai importante decat s-o frece toata ziua buna ziua pe TPU dezbatand teme neinteresante (cum ar fi religia)
In momentul in care stai sa te tiganesti ca la piata pe tema religiei, demonstrezi ca nu esti cu nimic mai presus decat un om mediocru din bodega satului.

| Archdaemon a răspuns (pentru EmaS):

Religia nu are treaba cu moralitatea.

| EmaS explică (pentru IMC90):

Eu consider ca sufletul meu merita sa ii acord o atentie deosebita. De aceea vreau sa ii asigur o vesnicie minunata.

| IMC90 a răspuns (pentru EmaS):

Aaaa, cum zici tu...

| IMC90 a răspuns (pentru NOname):

Pana azi, am tratat cu nesimtire subiectul religie. Azi, s-a intamplat ceva care m-a socat cu adevarat... Si nu, nu l-am vazut pe Dumnezeu (ca ma internam la nebuni)
http://www.tpu.ro/......5-zile-se/

Preotul i-a zis fetei ca trebuie sa se roage si o sa-i treaca (desi ea a avut un episod de psihoza cu halucinatii auditive). Mai mult, se pare ca sunt foarte multi printre noi care au apelat la preot si au fost jigniti cand psihiatrul le-a zis ca au o problema.
Spunandu-i ca totul este ok, preotul se face direct responsabil pentru eventualele consecinte...