| D3I3 a întrebat:

De ce ateii judecă ( și unii chiar încearcă să convingă să se lase) atât de mult persoanele credincioase? Pentru că la toate întrebările ce au ceva despre credință, văd răspunsuri de la ateii în care zic că nu e nimic adevărat, că e un basm etc.
Pentru cei ce sunt atei, de ce faceți asta?

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta e adevarul,ai tu vreo dovada ca e ceva real? tu ai impresia ca eu vreau sa nu cred in dumnezeu sau ca asa zis dovezii care exista nu sunt rationale sau poti fi usor demontate, nu exista dovezii ca exista dumnezeu,asta e un adevar,daca tu ai vreo dovada reala nu argumente care se potrivesc si sa confirme existenta lui alba ca zapada le astept, eu unu nu judec pe nimeni,dar isi repet dovezi stiintifice ca exista un creator nu exista, din contra cand oamenii de stiinta sau uitat la univers au gasit ceea ce se astepta oricine care se astepta la un univers fara un creator, iar in privinta evolutiei vieti exista teoria evolutiei, fara nici un dumnezeu se poate explica cum universul asta exista, nu este nevoie de nici un creator, dumnezeu etc

| P4rAd0x a răspuns (pentru RAY):

Nu despre asta era vorba.
Asa cum tu nu crezi ca exista Dumnezeu, altii cred, iar asa cum decizia ta este respectata ar trebui sa fie respectata de catre tine si a celorlalti. Am mai spus-o si o repet, fiecare persoana este libera sa aleaga pentru ea, iar cei care cred cu adevarat nu o sa se lase "ajutati" de tine.

| RAY a răspuns (pentru P4rAd0x):

Si eu spun la fel, eu nu am vazut vreun ateu care sa vrea sa te convinga de necredinta lui dar crestini am vazut

| P4rAd0x a răspuns (pentru RAY):

Nu trebuie generalizat lucrul asta, "crestinii" nu sunt neaparat un grup de oameni care se cunosc si au aceleasi idei. Fiecare dintre noi e cumva diferit, deci daca ai vazut o persoana, doua, trei, patru, zece, douazeci care sa faca lucrul asta nu inseamna neaparat ca toti crestinii sunt la fel, pe cand majoritatea ateilor incearca de cele mai multe ori sa te convinga ca nu exista Dumnezeu. In fine, eu nu sunt deranjat de chestia asta, pana la urma daca cineva crede suficient de mult ca exista nu ar trebui sa se lase influentat de ceea ce zice altcineva.

| RAY a răspuns (pentru P4rAd0x):

Care majoritatea daca doar cateva mii sunt in toata Romania, cand esti facut satanist, rau, imoral, psihopat cum i numeste vasile pe atei e normal sa te exprimi macar pe internet, repet eu nu am vazut ateu care sa convinga pe x ca nu exista dumnezeu pentru ca un ateu nu are convigeri, te rog da-mi o dovada vreau si eu sa vad un ateu incercand asa ceva

| D3I3 explică (pentru RAY):

Nu ai înțeles ce vreau să zic, și chair acum m-ai judecat epntru faptul că eu cred în existența lui Dumnezeu. Eu cred, și nimeni nu mă poate convinge să nu cred. Alta e întrebarea.De ce ne judecați?

| RAY a răspuns (pentru D3I3):

Cine te-a judecat omule, atunci daca nimeni nu te poate convinge sa nu crezi ce sens are intrebarea, na vezi de ce e pierdere de timp sa te contrazici cu un crestin ca ala tot va crede, nu cred ca un ateu are timp de pierdut, apropo astept dovada

| DeyCj a răspuns (pentru D3I3):

Că voi ne judecaţi şi ştampilaţi fără a cunoaşte şi a fi documentaţi conform despre ceea ce este satanismul, dar satanismul real NU cel rebel(pe care până şi noi îl detestăm şi mai ales eu dacă aş putea l-aş distruge, la fel şi pe adepţii lui, deoarece ne denigrează fără şă-şi deie seama, doar de dragu de a fi altfel decât ceilalţi!), cu care ne asociaţi greşit.Satana nu conţie nimic malefic, vs ortodoxism unde nu am văzut nimis spiritual.Mă refer aici nu la biblie ci la ceea ce este credinţa voastră.De asta!

| T0T a răspuns:

Mulți sunt copii care nu acceptă alte opinii și vor să iasă în evidență. Oricine încearcă să îți bage părerile pe gât, fie ce o fi el, are disprețul meu. Nu am nimic când aduc argumente pe o anumită temă, dovezi, însă nu este cazul la ceea ce cred că faci acum referire tu. Normal că uneori sunt credincioși în grave erori logice sau pur și simplu dovezile îi contrazic.

| DeyCj a răspuns:

Eu nu judec, şi nu încerc să conving pe nimeni de nimic.Prin a-ţi exprima un simplu punct de vrede şi a-l argumenta cu dovezi, din cultură genmerală referitor la o discuţie pe plan religios, nu consider că judeci, critici sau încerci să convingi/impui ceva, aşa cum se ştie, din istoria românească, că ne-a fost dictat şi impus o aşa zisă credinţă(după nume e doxă dreaptă, atenţie la cuvinte), credinţă ce-i spune doxa dreaptă(Întreabă-ţi părinţii că ei precis l-au prins cel puţin pioneri pe Ceauşescu da de nu-i adevărat că pe vremea lui Ceauşescu celelalte religii erau interzise şi doar ortodocşii erau agreaţi, la care se adaugă că atunci toţii popii erau informatori la securitate şi când te spovedeai de fapt te autopârai la securitate.Dezgustător.„Căci nu trebuie să faceţi ce face popa ci ce zice" nu aşa vă spune doxa cea dreaptă?(a se căuta ce înseamnă ortodox şi de unde vine cuvântul).Şi mai şi.
Ateu.Nu toţi sunt atei. Ştii ce înseamnă acest cuvânt şi din ce limbă provine? Dar Goy? Dar Sa-Ta-Na-Ma(adaug eu)?

| xerxes1 a răspuns:

Din altruism.
Cand vezi pe cineva care s-a ratacit nu il ajuti?
Pana la un punct, cand insista in ratacirea lui, il lasi in pace.

| drutzix a răspuns:

Eu nu fac asta.
In primul rand faci din tantar armasar, eu nu am vazut atei care vin la usa cu fluturasi de genul 'Te-ai lasat de Dumnezeu?" vino la centru sa vorbim.
In al doilea rand daca cineva iti cere sa iti argumentezi opinia asta nu inseamna ca incearca sa te convinga de ceva sau ca te judeca, ci poate pur si simplu incearca sa inteleaga ce procese de gandire te-au facut sa crezi chestia asta.
In al treilea rand nu mai generaliza. Daca eu vad crestini pupand moaste e corect sa zic ca toti crestinii sunt idioti pupatori de moaste>
Singurul lucru care ma deranjeaza e cand incercati sa schimbati/faceti noi legi bazate pe credinta voastra sau alte tampenii, daca stai in banca ta (asa cum ti-a spus si Iisus) atunci nu vom avea o problema.

| P4rAd0x a răspuns:

Nu sunt ateu, ci crestin ortodox. Am observat si eu chestia asta, pana la urma toti ateii au impresia ca sunt judecati cumva de noi si de biserica, dar adevarul este ca absolut nimeni nu face chestia asta. Pana la urma si biserica sustine acelasi lucru, Dumnezeu i-a dat fiecaruia dreptul de a alege, pana la urma in momentul de fata suntem liberi sa facem ce vrem. Foarte buna intrebarea, apreciez mult ca a pus-o cineva. : )

| RAY a răspuns (pentru P4rAd0x):

Dumnezeu i-a dat fiecaruia dreptul de a alege, pana la urma in momentul de fata suntem liberi sa facem ce vrem. Foarte buna intrebarea, apreciez mult ca a pus-o cineva. : )
cand isi spun daca nu esti de acord cu mine vei arde pe veci in iad, nu e o alegere libera

| heracles a răspuns:

Sunt crestin ortodox, acum nu i-au partea nici unuia nici altuia, nu conteaza ce esti credincios, ateu sau liber cugetator, in fata divinitatii,universului toti suntem egali si liberi,teoretic, practic insa treaba sta diferit,in fine, nu cred ca ateii judeca pe credinciosi, ci sunt niste discutii contradictorii in privinta existentei lui Dumnezeu, ca asa ne-am obisnuit sa spunem ''Dumnezeu''dar in realitate nimeni nu stie cine este Dumnezeu, Biblia il descrie ca pe un Mos imbatranit cu zilele,hm, altii spun ca ar fi o energie nepalpabila(nu cea electrica sau termica e.t.c.)ci de alta natura,chiar in biblie este o fraza in care scrie ''la inceput a fost cuvantul si cuvantul s-a transformat in trup'' iar ca omul obisnuit sa inteleaga oamenii de stiinta au venit si au radus ''la inceput a fost energia si aceasta energie a creat materia adica universul material si tot ceea ce cuprinde el, apa plante,pom,animale, om, muntii, pietrele, iar aceasta materie nu poate fi distrusa ci doar transformata de fapt stiinta spune ca materia exista si inainte de marea explozie(big bangul) dar sub alta forma, deci materia s-a transformat in ceea ce vedem noi acum soare, planete, e.t.c. si ea va contiunua sa se transforme peste miliarde de ani galaxia noastra va disparea(se va transforma) datorita soarelui ca va deveni o stea mititica, mititica, deci iata ca pana la urma si universul asta traieste si este inteligent, mult mai inteligent ca noi. poate ca dumnezeu este chiar universul asta care nu poate fi cuprins pentru ca este infinit, poate ca dincolo de universul asta material este o viata spirituala, dar chestea aceasta nimeni nu poate stii 100 % decat dupa ce moare, bine inteles ca nici eu nu-i inteleg pe ateii cand spun ca nu mai exista nimic, pentru ca nu poate fi dovedit, dar nici neexistenta divinitati nu poate fi dovedita, de fapt eu nu pot sa-i dovedesc unui ateu existenta lui dumnezeu, dar nici el mie nu-mi poate dovedi neexistenta s-a.chiar am un coleg de servici cred ca este ateu nu l-am intrebat, dar nu prea crede in existenta vreunei divinitati,si chiar mi-a spus poti sa-mi dovedesti ca exista ceva dupa moarte,normal ca nu nu-i pot dovedi existenta lui dumnezeu, dar nici el mie nu-mi poate dovedi ca nu exista ceva dupa moarte, pentru ca materia aceasta, particulele de atomi nu au aparut asa hocus-pocus, ci au o cauza, cineva le-a creat le-a dat viata, universul acesta traieste, dupa legile sale fizice, chimice, matematice, universul asta se manifesta dupa legile sale fara ca sa intervina vreun creator asa e, dar intrebarea ramane cine a creat particulele de atomi, astea se comporta asa decapul lor, nu bine inteles ca nu, stiinta studiaza materia si a observast ca este organizata intrt-un mod logic si nu asa de capul ei, deci este inteligenta, si ca tot veni vorba de judecati ca de ce ne judecam intre noi, omenii de stiinta au ajuns la o concluzie ca universul asta ne transmite si un mesaj pe care omul nu-l intelege, si anume ori traim in armonie intre noi, si cu el, sa nu-l mai poluam, ca de fapt ne poluam pe noi, si intr-o buna zi disparem, iar natura, universul i-si vede de treaba lui in continuare cu siguranta se vor creea alte conditii de viata, vor aparea alte forme de viata, de la cele mai simple si pana la cele mai complexe, si uite asa universul continua sa-si vada de ale lui.ha.ha.ha

| RAY a răspuns (pentru heracles):

Dar nici neexistenta divinitati nu poate fi dovedita, de fapt eu nu pot sa-i dovedesc unui ateu existenta lui dumnezeu, dar nici el mie nu-mi poate dovedi neexistenta s-a.
cum sa isi dovedesc eu ceva ca nu exista, omule poti dovedi ce exista nu ce nu exista, poti tu sa imi dovedesti ca nu exista zeus?

| heracles a răspuns (pentru RAY):

Nu pot sa-ti dovedesc existenta divinitatii, asta nu inseamna ca nu exista ceva, dar tu esti 100% sigur ca nu exista nimic dupa moarte, bazandute pe cele 4 simturi, asta nu inseamna ca nu exista ceva.(pot sa-ti dovedesc ca, de fapt nu eu, nepotul meu mi-a hipnotizat cocosul nu l-am crezut pana nu mi-a demonstrat) e, tu nu poate nu o sa crezi chestea aceasta cu hipnotizmul, ca de iti va fi greu daca nu ti-a demonstrat nimeni, eu acum cred pentru. ca mi-a demonstrat in fata, sa nu mai vb si de telepatie, in fine sa o lasam balta, nimeni nu stie ce este dupa moarte, poate exista ceva poate nu.Acum mii de ani daca spuneai unei persoane ca o sa ma duc intr-o calatorie pe marte, se uita la tine si te facea ''nebun'' in zilele noastre visul acesta poate deveni realitate, Existenta divinitatii nu poate fi demonstrata pt.ca este ceva nepalpabil, existenta unei divinitati poate fi demonstrata doar prin deductie, oamenii de stiinta au ajuns la o concluzie ca particulele de atom nu au aparut din nimic, asa cum sustin unii atei, nu totii pentru. ca altii au spus ca nu exclud existenta vreunei inteligente.deci existenta lui dumnezeu poate fi demonstrata decat prin deductie.(ca doar nu o sa apara in fata divinitatea ) laughing ca sa te convingi ca exista ar fi culmea,esti ridicol.Tu crezi in telepatie? sunt sigur ca nu, pentru ca nu a demonstrat-o nimeni, desi s-a demonstrat,dar trebuie sa ai anumite capacitati dezvoltate psihice,la fel sta treaba si cu extraterestrii nimeni nu i-a vazut dar universul acesta fiind atat de complex s-a ajuns la concluzia ca este imposibil sa nu existe si alte forme de viata in univers, sa ne invartim cu planeta asta in jurul unei stele, asa de capul nostru,far asa mai existe nimic in univers, asa ceva este imposibil, aceasta teorie o sustine chiar si celebrul om de stiinta hawking(ateu)deci suntem mici, imagineazati ca esti doar o frunza in vant in fata naturi, si ca de fapt nu sti nimic, nici macar de ce te-ai nascut, o sa zici ca ai tai te-au nascut, bine inteles ca ai tai, dar exista si posibilitatea de 99 % sa nu existi.pana la urma fiecare cu credintele si convingerile sale. Poti tu sa-mi demonstrezi ca nu exista zeus, eu nu pot sa-ti demonstrez ca nu exista, poate exista poate nu, in limba dacilor Dumnezeu inseamna domnul zeu, amerindienii i spun marele spirit, islamistii i spun ALLAH. Stiinta foloseste expresia ''Inteligenta materiei'' existenta divinitatii nu poate fi demonstrata decat prin deductie, adica stiinta a progresat atat de mult in cercetarea materiei in cat au ajuns la o concluzie, ca este imposibil sa nu existe ceva inteligent, dupa modul in care se comporta materia.Ciao

| RAY a răspuns (pentru heracles):

Eu te-am intrebat ceva, nu trebuie sa scrii un roman

| heracles a răspuns (pentru RAY):

Si eu ti-am raspuns, e adevarat ca am vb cam mult, dar repet existenta vreunei inteligente spune-i cum vrei nu poate fi demonstrata decat prin deductie.De fapt nimeni nu stie cine este dumnezeu, pt.ca nu poate fii demonstrat

| RAY a răspuns (pentru heracles):

De fapt nimeni nu stie cine este dumnezeu, pt.ca nu poate fii demonstrat
corect vezi ca sti, pur simplu e credinta atat

| heracles a răspuns (pentru RAY):

Corect,o credinta dar acesta credinta pe unii i-a ajutat in viata, cum ar fi hipnoza, crezi in ea? unii cred altii nu, deci ce vreau sa zic ca sa ai rezultate iesite din comun trebuie sa crezi in ceea ce spui sau faci, altfel este doar o cheste de mantuiala.Ce zici de perceptii false, sugestie posthipnotica si modificarile organice, sau masaj bioenergetic, pentru. tine suna aiurea. niste prostii, pentru ca nu crezi in ele, dar ele exista.De aici pleaca credinta, crezi in ceva in chestile astea hipnoza,telepatie,nu neaparat in domnul zeu,tu zici nu, cu toata convingerea, e asta e parerea ta.cel mai concret este cu fachirii aia care merg pe jar aprins,chiar eu am vazut unul in Bulgaria, deci baietii astia au o pregatire psihica extraordinara, isi foolosec autosugestia si sunt convinsi ca in momentul in care pasesc pe jar nu o sa-i arda, deci nu vor simti arsura, ei cred in chestea aceasta, daca in momentul in care pasesc pe jar apare un gram de neincredere atunci s-a dus naibii toata demonstratia, deci aici este credinta, sa crezi cu putere sa fi convins in ceea ce faci si peste ani si ani apar rezultate. daca nu crezi si doar vorbesti atunci este egal 0.stiu am vb iarasi mult.
dar ti-am vb despre credinta, deci trebuie sa fi convins in ceea ce vb sa crezi.noapte buna.m-am intins prea mult oricum.

| RAY a răspuns (pentru heracles):

Un fel de placebo, bine hipnoza are o baza stiintifica a fost studiata stiintific

| heracles a răspuns (pentru RAY):

Pai vezi, e chestea de a crede in niste chesti, pana la urma dumnezeu poate este chiar universul asta inteligent, caci noi existam datorita lui. in fine, demonstratia lui dumnezeu nu poate fi facuta decat prin deductie.

| RAY a răspuns (pentru heracles):

Poate tu esti panteist sau deist nu stiu

| heracles a răspuns:

Am uitat sa spun totusi stiinta a avansat ajungand la fizica cuantica, care studiaza particulele subatomice si care au un comportament ciudat, sfidand orice logica, totul parca este un haos, in lumea subatomica, si sa nu mai amintesc si de legea a doua a temodinamicii-legea entropiei, suntem departe de a stii adevarul.