| BuffaloSoldier a întrebat:

De ce ateii nu cred ca exista Dumnezeu dar cred ca exista satana laughing Mi se pare foarte stupid

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Un ateu nu crede in existenta lui dumnezeu, satana alte personaje imaginare, satanisti moderni cred in satana dar in mod metaforic vorbind, in fine un ateu nu crede in satana

| T0T a răspuns:

Ce ateu crede că există satana? Ăla numai ateu nu este iar dacă își spune ateu e un măscărici.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Esti stupid. Ateii nu cred in nici o poveste supranaturala.

| Holiday a răspuns:

Faci confuzie. Daca crezi ca exista Satana asta de care zici, nu esti ateu.

| DeyCj a răspuns:

Ăia numa atei nu-s că-s satanişti.A nu se asocia satanismul real cu satanismul rebel că e mare greşeală! happy.
A fi ateu înseamnă să nu crezi în nici o religie de nici o natură.
Spre exemplu, latura albă a religiei ar fi creştinismul(în mare), iar latura neagră a religiei ar fi satanismul(tot în mare). Atenţie însă, dacă creştnismul este mai promovat, asta NU înseamnă că religiile „negre" nu se bazează pe acelaşi fundament; Ba din contră. Toate religiile au acelaşi fundament şi anume invocarea unei forţe divine ce spun ei(fără dovezi clare şi relevante) că a creat fiinţa umană, unele din ele adoptând ritualuri individuale pentru întărirea spiritului, sau ritualuri în grup, aşa cum se întâmplă la cultele creştine.
Războiul nescris dintre ele a plecat în opinia mea de la creştni, creştnii care fără a cunoaşte celelalte culte mai „negre" au adus ofense adepţiilor acestor religii.

| SG1995 a răspuns:

Aia nu-s atei, ateii sunt persoane care nu au vreo credinta religioasa.

| oprescudorin11 a răspuns:

Ce sunt 'ateii'?
In general se autodeclara pustanii, care nestiind NIMIC, e natural, au concentratia Hormonala la MAXIM, in momente de Infatuare isi inchipuie ca sunt stapanii Vietii lor si a semenilor!
Dar si ei se Raporteaza la Dumnezeu! altfel nu ar fi Non -Dumnezeu!
restul sunt copilarisme din care unii scapa, altii nu!

| xerxes1 a răspuns:

Ti se pare.
Ateii nu cred in Satana, deoarece este o inventie crestina.
La evrei Satana era o functie provizorie, nu un nume propriu.

| Mclaren12 a răspuns (pentru xerxes1):

Satan nu are nicio legatura cu crestinismul, evreii doar l-au calomniat in scrierile lor asa cum au facut cu tot paganismul din care, a naibii treaba, au furat mai toate miturile crestinismului.

| VelaJohnny a răspuns:

Nu toti ateii sunt destepti. Cei destepti stiu ca se identifica cu aceasta „ideologie" daca nu recunosc existenta nici unei fiinte spirituale, precum divinitati, ingeri, demoni. Te cred ca sunt persoane care zic ca sunt atei, dar fac anumite compromisuri, precum cel mentionat de tine. E mai cool sa nu crezi in Dumnezeu in prezent, esti mai smecher intr-un cerc de prieteni daca zici ca esti ateu decat daca zici „cred in Dumnezeu", si nu trebuie sa fi asimilat multa cunostinta in domeniu ca sa te declari de vreo parte, sunt doar vorbe, astfel ca exista atei care pur si simplu copiaza ideile altora, in loc sa inteleaga singuri ce implica pozitia respectiva, dar credinciosi de genul, care doar la nivelul gurii isi declara convingerile, dar la nivelul mintii si nivelul inimii sunt goi, adica care nu inteleg de ce cred si ce implica lucrul acesta, sunt mult mai multi.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

E mai cool sa fi prost intr o tara de idioti vorba lui petre tutea,nu e vorba de a fi cool,nu vad ce cool e in a fi ateu,prostia predomina Romania nu ma mir ca sunt multi prosti care injura,jignesc crestini ei nu sunt ateii si prosti,si eu am fost pe pagini de Facebook de asa zis atee pline cu copii prosti,tampiti rar un om cu creier, recunosti usor un ateu adevarat, multi nici nu stiu ce e ateismul sunt crestini cu numele dar la greu iar vor fi crestini, desi nu e cool a fi ateu, e cool a fi prost, din pacate asta e adevarul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ala nu e ateu, e doar un idiot. Probabil vreun ciumpalac de 15 ani care crede ca e mare "smechier" ca e ateu desi maimuta nu are habar ce inseamna asa ceva. AI bagat si tu la plural sa faci pe desteptul dar bag mana in foc, e vorba doar de o persoana.

| leapșa a răspuns:

Aceasta este o generalizare. A crede in D-zeu sau Satanel, e cam tot aia, din moment ce amandoi sunt deitati religioase.
Eu unul nu cred in niciunul.

| YellowAngel a răspuns:

Pe asta nu am mai auzit-o. Din moment ce nu crezi in Dumnezeu inseamna ca negi ambele.
Acum poate ai auzit tu ceva de ai pus aceasta intrebare.