| Shìzuko a întrebat:

De ce ateii nu cred in D-zeu?

93 răspunsuri:
| Demise a răspuns:

Pentru ca sunt atei laughing au destule motive sa dovedeasca ca Dumnezeu nu exista

| MMihai a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism
Ateismul este negarea existenței lui Dumnezeu și a oricărei divinități.[1] Conform altui sens al aceluiași cuvânt, având în vedere etimologia greacă a cuvântului ateism, în care prefixul „a" înseamnă „fără" sau „nu" și „theos" înseamnă „zeu", este definit ca ateu cineva care nu crede în zei, fără a fi necesar să creadă că zeii nu există, implicit ateismul este absența credinței în zei.[2][3]
ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. și f. Adept al ateismului; persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități.
De ce ateii nu cred in D-zeu?=pentru că sunt atei

Eu am devenit ateu pe la vreo 9-10 ani după ce am citit din Biblia creștinilor și am fost ateu până pe la vreo 34 de ani.
Acum am mult mai mult, dar asta nu înseamnă că eu pot accepta creștinismul, drept o gândire religioasă corectă.
Ateismul este ceva relativ și provine din neacceptarea unor religii.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca dovezile pe care le am imi sunt suficiente sa nu cred in existenta lui.
De ce crestinii cred in D-zeu? tongue (intrebare retorica, e prea lunga povestea)

Răspuns utilizator avertizat
| Ctinescu a răspuns (pentru Mădă0611):

Vezi tu, crestinilor nu le dai dreptul la replica aici. Intrebarea e "de ce?". Crezi ca nu conteaza punctul lor de vedere? Imi suna a mandrie. Presupun ca intri aici pentru frumusetea "razboiului crestino-ateu" ( ha!), care e frumusetea daca dreptul la replica il au doar ateii?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru the2k):

Din cele de mai sus rezulta ca, inainte de facerea lumii, dumnezo' era in vid, intuneric, si se plictisea de moarte. Halal dumnezo'!

| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca din nimic a aparut un zeu care a creat universul, eu merg pe ratiune alti pe fantezii fiecare face ce vrea

blog=profil

Răspuns utilizator avertizat
| GRs a răspuns:

Uite cateva motive:
1.Cum a putut exista Dumnezeu dintotdeauna fara sa fii aparut cumva?
2.Biblia se contrazice de una singura si este falsa in mare parte.Plus ca a fost scrisa de oameni. Oamenii mint.
3.Crestinismul te invata sa crezi ca esti mai presus decat orice animal, ca animalele au fost date oameniilor de Dumnezeu pentru a te folosi de ele, pe cand omul este si el un animal(are dinti, piele, par, este omnivor etc.).
4. Dumnezeu vrea sa te apropie de el prin suferinta, si diavolul provoaca suferinta.Care e diferenta?
5.De ce Dumnezeu ar fi real si alti zei nu? Grecii spuneau ca Zeus provoaca furtuniile, deci de ce nu ar exista si el?
6.Biserica este o afacere, de ce ti-ar cere bani preotul daca slujba este facuta in numele Lui Dumnezeu?
7.Biblia spune ca pamantul a aparut acum 6000 ani.Atunci dinozaurii cand au existat? Omul a trait pe vremea lor?
8.9 din cele 10 porunci sunt asemanatoare unor reguli din cartea egipteana a mortiilor. Avand in vedere ca evreii au fost sclavii egipteniilor putem presupune ca au copiat cele 10 porunci de la egipteni.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru Ctinescu):

Pentru ca nu am spus exact de ce nu cred, asa ca nu am de ce sa le-o cer pe a lor, ca oricum, credinta le e oarba, n-are rost sa spun si parerea mea despre parerea lor. Cred ca dreptul la replica il are oricine, dar din moment ce e cum ziceam mai sus, e cum ziceam mai sus :)) (ha!)
Ideile va sunt aceleasi, presupun ca esti crestin, le stiu, sunt aceleasi de cand ma stiu http://i.imgur.com/plOVg.jpg asa ca...
Hai, fie, sa iti dau dreptul la replica. De ce crezi in dumnezeu? o:)

| danut a răspuns:

Din cauza mandriei. Ei cred, dar nu vor sa recunoasca.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru the2k):

Da, bine, iar altele sint inventii intentionate ale bisericii sau deformari ale unor fapte relatate in original (e mult mai plauzibil ca Maria sa fi fost rapita de extraterestri si Isus sa fi fost implantat direct in uter, astfel ea fiind virgina la nasterea lui. ceea ce ar explica si treaba cu ridicatul la cer a lui Isus). Acum depinde cit de open-minded e cineva care chiar vrea sa deduca ceva din biblie si alte asa-zise scrieri sfinte, fiindca sint multe fapte care se leaga intre ele si au echivalente in realitate (chivotul legamintului, de exemplu, era radioactiv, de unde si simptomele celor ce i-au cazut victime si manifestarile descrise in biblie).

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ctinescu):

Vad ca inca nu mi-a aparut raspunsul. Inca ceva. Cand te intereseaza de ce cineva crede ceva, e pentru ca vrei sa vezi cum il poti convinge sa creada altceva, adica ce crezi tu. Doar crestinii se ocupa cu asa ceva. Oare asta nu e mandrie, ca ziceai de ea thinking E ceva de genul "eu sunt inteligent, eu am dreptate, ia sa-l conving si pe celalalt ca e cum zic eu, nu cum crede el in necunoasterea/"prostia" lui".

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru the2k):

Da. Mai era o imagine cu un copil tot asa, si langa era o pasare care voia sa-l manance. Oare ce gust avea popcornul privind imaginea aceea?
Si asta e tare http://i.imgur.com/GDlA0.jpg

| IMINENT a răspuns (pentru danut):

Iauzi, asta de unde o scoti?

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru danut):

De ce problema psihica spuneai ca suferi?

| martzian a răspuns (pentru the2k):

Hai ca iti explic eu, pe scurt, ca s-a mai povestit:
"Vestea, pe care am auzit-o de la El si pe care v-o propovaduim, este ca Dumnezeu e lumina, si in El nu este intuneric." (1 Ioan 1:5)

Baga-te, te rog, si in "alte exemple mai explicite", fara teama ca ne-am speria de lipsa cratimei. Nu de alta dar "mi(cratima)e" greu sa citesc... tongue

| IMINENT a răspuns:

Ca asa simt ei, ca asa considera ei ca este bine. E un bine care nu face rau societatii, deoarece intr-o societate ideala, caracterul ar trebui sa ia locul religiei in ceea ce priveste caracterizarea morala.
Tu pentru ce ai pus intrebarea: de curiozitate sau pentru ca nu socoti ca cineva sa nu creada in God?

| Inferno a răspuns:

Motivele sunt nenumarate.

| Inferno a răspuns:

Cati atei, atatea motive.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns:

He! He! Ateii nu vor sa creada pentru ca stiu ca nu vor putea sa traiasca conform Cuvantului lui Dumnezeu.Autorul si conferentialul Ron Carlson a cunoscut darwinisti care au admis acelasi lucru in fata lui. Dupa o prelegere tinuta a luat masa cu un profesor de biologie.Acesta l-a intrebat:-Ei, ce parere ai despre prelegerea mea? La care profesorul i-a raspuns:-Ei, bine, ca sa fiou sincer cu tine eu voi continua sa predau darwinismul pentru ca este confortabil din punct de vedere moral.In darwinism nu exista responsabilitate morala.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Nu vor sa creada in ceva ce nu cred ca exista, e o mare diferenta. http://i.imgur.com/IjRCa.jpg :)

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

VOLTAIRE, celebrul batjocoritor, a avut un sfârşit îngrozitor. Infirmiera care îl îngrijea a spus: "Pentru toţi banii Europei nu vreau să mai văd un necredincios murind!" El a strigat toată noaptea după iertare.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Mda, multa iubire din partea unei credincioase, infirmiera, in fine.
Nu conteaza ce a fost, sau cum a fost, si Hitler a fost crestin, conteaza ce a zis sau a facut, in cazul asta e vorba de zis, si are dreptate, poti sa zici "nu" de un miliard de ori, fara amenintarile cu iadul multi n-ar fi crestini.

http://www.descopera.ro/......nou-studiu

„Acest studiu interesant arată cum, în ciuda educaţiei ştiinţifice, oamenii tind să dorească să dea un înţeles şi un scop acţiunilor lor şi ale celorlalte persoane. Cel mai probabil, acest lucru se datorează dorinţei noastre de a avea un control asupra vieţii noastre şi dorinţei ca viaţa să aibă un scop. De aceea tindem spre o religie sau alta, pentru o explicaţie asupra vieţii şi morţii, chiar dacă această explicaţie nu are nicio bază ştiinţifică sau logică", a explicat psihologul Dr. Hugh Koch.

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Stiinta si lumea nu mi-au adus fericirea insa Domnul Isus a facut-o. Se merita sa Il slujesti pe Dumnezeu. El iti da sens vietii, te simti fericit si implinit.