| Superior a întrebat:

De ce ateii se mandresc cu acest titlu?
De ce se bucura cand gasesc o asa-zisa "dovada" a inexistentei lui Dumnezeu?
Nu ar trebui sa imbratiseze orice posibila confirmare? De ce le da cu piciorul si se chinuiesc sa o respinga/contrazica?
Nu gasesc sensul,adica ca ateu ok poti spune ca nu crezi in Dumnezeu dar de ce sa te chinui sa-i atesti inexistenta? Inexistenta lui nu ar fi ceva extrem de dureros pentru omenire? Nu pot intelege acest concept. Spre exemplu Sam Harris putea fi orice altceva dar a decis sa devina cel mai mare ateu din lume si sa-si ocupe timpul facand conferinte de atesim si scriind carti ca de ce Dumnezeu nu poate exista. Cu ce contribuie util acest om si PENTRU cine?
As gasi normal sa existe oameni care sa spuna de ce exista Dumnezeu, dar e cam anormal sa existe si oameni care sa se chinuie atat de mult sa-l conteste, desi toti oamenii avem dorinte comune.

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce ateii se mandresc cu acest titlu?

e o mandire sa fi numit satanist,imoral,diavol,criminal,pedofil,om rau,viclean, sigur e o mandrie mare

De ce se bucura cand gasesc o asa-zisa "dovada" a inexistentei lui Dumnezeu?
deci tu te bucuri cand vezi dovezi ca nu exista zeus

Nu ar trebui sa imbratiseze orice posibila confirmare? De ce le da cu piciorul si se chinuiesc sa o respinga/contrazica?

omule nici tu nu imbratisezezi absolut nimic, tot ce faci e
atei de ce nu cred in viata de apoi?, dumnezeu? fizica cuantica dovedeste asta, trebuie sa inteleg omule ca fiecare are dreptul sa creada ce vrea el, tu te comporti ca un dictator care vrea ca toti sa creada in ce crede el

Nu gasesc sensul, adica ca ateu ok poti spune ca nu crezi in Dumnezeu dar de ce sa te chinui sa-i atesti inexistenta?
dar cine naiba se chinuie? cand 90% din intrebari sunt adresate pers atee,ai vrea sa nu va raspundem, alt comportament comunist, dictatorial, deci tu ai vrea sa poti spune ce vrei dar noi sa nu ne exprimam, omule vezi profilul meu, tu stii in ce credeau aia acum 100 de ani? acum 30 de ani? din pacate patezi istoria neamului tau, uni au murit ca eu sa ma exprim liber si tu si toti

deci gasesti normal ca oamenii sa creada dar nu gasesti normal sa nu creada, pacat de cei care au murit in 89

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mna, cand vezi atatia care traiesc in realitatea lor paralele ruganduse la nori si batranei care locuiesc in nori in loc sa traiasca in realitate... incerci sa ii mai aduci la realitate.

| Holiday a răspuns:

"As gasi normal sa existe oameni care sa spuna de ce exista Dumnezeu, dar e cam anormal sa existe si oameni care sa se chinuie atat de mult sa-l conteste..."

De ce ti se pare normal sa fie unii care sa promoveze povesti cu spiridusi incercand sa argumenteze hilar existenta lor, dar anormal sa fie altii care sa le spuna primilor: bah, sunteti niste mincinosi, iar povestile voastre sunt la fel de tampite ca cei care le cred.

Incerci sa spui ca sustii minciuna si impostura?!

| AC4S4 a răspuns:

Fiecare are fixurile lui.
Uita-te la @suntserios, de exemplu. Cred ca inclusiv tu (pe langa multi altii) i-ai spus ca nu credem ca Dumnezeu e un batranel care sta pe nori, el tot acolo a ramas.
Am vazut undeva ca exista o persoana ce a infiintat o "biserica ateista". Merg acolo, canta ceva, mediteaza (aluzie la rugaciune) si exista un om care are un mesaj.

Mass-media ii ajuta, desigur. Mass-media ne spune ca persoanele atee, persoanele seculare sunt mai fericite, mai inteligente. Asa ca evident se mandresc cand spun ca sunt atei. In schimb, mass-media portretizeaza crestinii ca fiind oameni cu minti inchise, tristi, etc.
Deci, e doar manipulare. Se mandresc cu "ateismul" pentru ca mass-media le spune asta.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Am vazut undeva ca exista o persoana ce a infiintat o "biserica ateista". Merg acolo, canta ceva, mediteaza (aluzie la rugaciune) si exista un om care are un mesaj.

si persoanele atee sunt fiinte sociale, pur simplu sunt persoane care vorbesc despre stiinta sau despre umanism sau participa la un show de comedie, si sa stii ca si crestini sau non religiosi au participat, personal cred ca e o idee buna

Mass-media ii ajuta, desigur. Mass-media ne spune ca persoanele atee, persoanele seculare sunt mai fericite, mai inteligente. Asa ca evident se mandresc cand spun ca sunt atei. In schimb, mass-media portretizeaza crestinii ca fiind oameni cu minti inchise, tristi, etc.

pai si nu au dreptate? vezi un top 10 tarii atee vs religioase

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

The 20 most religious countries
Ethiopia - 99% feel religious
Malawi - 99%
Niger - 99%
Sri Lanka - 99%
Yemen - 99%
Burundi - 98%
Djibouti - 98%
Mauritania - 98%
Somalia - 98%
Afghanistan - 97%
Comoros - 97%
Egypt - 97%
Guinea - 97%
Laos - 97%
Myanmar - 97%
Cambodia - 96%
Cameroon - 96%
Jordan - 96%
Senegal - 96%
Chad - 95% (six other countries - Ghana, Mali, Qatar, Republic of the Congo, Rwanda and Zambia - also returned a result of 95%)

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

The 20 least religious countries
China - 7% feel religious
Japan - 13%
Estonia - 16%
Sweden - 19%
Norway - 21%
Czech Republic - 23%
Hong Kong - 26%
Netherlands - 26%
Israel - 30%
United Kingdom - 30%
New Zealand - 33%
Australia - 34%
Azerbaijan - 34%
Belarus - 34%
Cuba - 34%
Germany - 34%
Vietnam - 34%
Spain - 37%
Switzerland - 38%
Albania - 39% (three other countries - Austria, Hungary and Luxembourg - also returned a result of 39%)

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Bonus stii unde sunt cei mai multi atei in Romania?
In ardeal,banat si mai putini moldova,oltenia,muntenia,desi man ce spui?
e adevarat ca atei au o educatie,cvilizatie, ratiune mai puternica, Romania e ultima tara din europa, a intrat in ue din mila, desigur ca a contat ca au fost sasi, svabi pe acele taramauri nu doar credinta, protestanti s-a dezvoltat in multe tarii bogate

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

Eu sincer chiar am observat ca in general ateii sunt mai emancipati decat crestinii.

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Pana tu nu imi demonstrezi cum arata dumnezeu si unde sta, imi permit sa raman la fixul meu.

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Si da, media ii portretizeaza pe crestini ca fiind oameni cu mintea inchisa... pentru ca asa sunt.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru DracuIa):

Serios, acuzi ateii ca repeta ce aud cand "Crede si nu cerceta" e crezul religiei? Amuzant... Ironic.

Aia cu batranelul pe un nor e logic. Toti spun ca dumnezeu sta in cer, acolo sunt nori, deci plauzibil sta pe un nor. De batran, stim ca e batran ca el a creat lumea. Prin logica simpla, e un batran care locuieste pe un nor.

Poti foarte bine sa ma contrazici logic si argumentat cu locul in care locuieste si felul in care arata

| DoctorWh0 a răspuns (pentru suntserios):

Da treaba ca tu folosesti propozitia ta in moduri cam ofensive, nu te supara dar 95% din atei sar cat colo cand aud ca unii crestini ii cheama in diferite moduri. Tu ai dreptul sa reactionezi, sa apelezi la logica ta care ma da pe spate, dar eu ca un crestin nu am voie sa fac comentarii si nimic.

| suntserios a răspuns (pentru DoctorWh0):

Poți sa comentezi. Poți sa îmi spui logic unde sta Dumnezeu și cum arata

| Superior explică (pentru suntserios):

"Serios, acuzi ateii ca repeta ce aud cand "Crede si nu cerceta" e crezul religiei? Amuzant... Ironic.

Aia cu batranelul pe un nor e logic. Toti spun ca dumnezeu sta in cer, acolo sunt nori, deci plauzibil sta pe un nor. De batran, stim ca e batran ca el a creat lumea. Prin logica simpla, e un batran care locuieste pe un nor.

Poti foarte bine sa ma contrazici logic si argumentat cu locul in care locuieste si felul in care arata"
Cred ca faci misto de noi.

| suntserios a răspuns (pentru Superior):

Nicidecum. Eu mi am zis parerea logica despre cum e creionat dumnezeu. Astept si parerea ta. Daca tu crezi asa de mult in el e clar ca l ai vazut, stii unde sta, cum arata...

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Eu isi recomand sa te faci ateu timp de o zi si sa vezi ce mandrie e sa fi ateu, ai afirmat ca e o mandrie asta, intra pe un forum religios si spune-le ca esti ateu sa vezi injuraturi, jigniri

în 13 Noiembrie | Superior a întrebat:
De ce ateii se mandresc cu acest titlu?

ce spui accepti? sau tu doar scrii asa fara sa te calculezi,ateii sunt cele mai persecutate fiinte de pe pamant,in multe state fiind interzis sa candideze la vreo functie publica, in unele sunt omorati, in evul mediu care a durat mult, a fi ateu = a fi omorat, dar tu cica scrii ca e o mandrie, esti repetent la istorie se pare

| Octavian199 a răspuns:

Si eu cred ca 'hainele cele noi ale imparatului' sunt adevarate. Cine e cu mine?

| Mclaren12 a răspuns:

Nu exista dovada a inexistentei zeului evreiesc. Ateii doar cred intr-o pseudo-realitate care exclude existenta oricarei divinitati, nu doar a zeului tau biblic. De asta ii neaga existenta, nu ca ar avea vreo dovada la baza. Vad cand ti se zice ceva iti intra pe-o ureche si-ti iese pe alta laughing
Crestin ca toti crestinii

| Superior explică (pentru Mclaren12):

"Ateii doar cred intr-o pseudo-realitate care exclude existenta oricarei divinitati"
Stiu asta dar vreau sa vad ce pot raspunde.
" Vad cand ti se zice ceva iti intra pe-o ureche si-ti iese pe alta "
Neh.

| 6684464 a răspuns:

Din cauza dorintei de atentie. Toata lumea este(a fost, mai bine zis) "credincioasa" asa ca unui ateu i-ar da mai multa atentie din cauza noului fel de rebeliune. Si... "Baiat rebel", stii ce zic?
Este dovedita psihologica treaba, vezi ce zic expertii.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

De ce? De ce? De ce? Parintii astia... Cum ti-i cresti asa ti-i ai! laughing