| Superior a întrebat:

De ce ateii sustin ca nu exista dovezi pentru existenta lui Dumnezeu si a lui Iisus Hristos?
Iisus Hristos a fost recunoscut de cei mai multi si mai buni istorici ca un personaj cat se poate de real,ba chiar este cel mai discutat personaj istoric dintre toate. De asemenea daca cauti, sunt si studii stiintifice care admit existenta lui Dumnezeu facand unii dintre cei mai mari savanati atei sa-si schimbe religia. O mica dovada https://www.realitatea.net/......76325.html
De asemenea Albert Einstein sustinea existenta unui creator. De asemenea Iisus Hristos apare in multe religii,ba chiar si la musulmani,in cartea sfanta Koran, Iisus este in centrul atentiei. Personal as considera ca aprox. 60% din populatie (musulmani+crestini) au credinta bazata pe Iisus. (restul fiind agnostici,atei, si alte religii).

27 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu exista studii stiintifice care admit existenta lui Dumnezeu deoarece nu exista studii stiintifice legate de Dumneze in general.
Dumnezeu e un concept necunoscut stiintei.
Articolele scrise de jurnalistii de la realitatea.net nu sunt studii stiintifice.

| doctorandus a răspuns:

Poate ne spui tu, amice, ce substanta e aia HNON, pentru noi e prea subtil.

Oxido(tritio)diazena nu e o substanta, ci un radical.

| RAY a răspuns:

Nu ateii sutin ca nu exista dovezi si insati teismul se afirma a nu avea nevoie de dovezi pentru a crede, dar stii asta nu? cand ai citit ultima oara biblia? sau cand ai fost la biserica? cand ai facut un lucru bun aproapelui tau? tu esti fara de pacat de isi permiti sa isi judeci aproapele?

Credința este convingerea unei persoane că lucrurile stau într-un fel anume, cu sau fără prezența evidențelor empirice care să probeze respectiva convingere.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Credin%C8%9B%C4%83
https://ro.wikipedia.org/wiki/Religie

ateismul este lipsa teismului,ateismul nu sutine nimic,chiar si teologi recunosc ca nu exista dovezi stiintifice ca exista dumnezeu,si asta e adevarul nu exista in prezent dovezi ca exista dumnezeu,vreun creator,biblia nu este un manual de biologie,chimie, fizica, un document istoric desi nu reprezinta o dovada, religia nu este o pesudostiinta desi nu se vrea a fi stiinta sau dovedita prin stiinta

acum cu einstein el nu credea nici in fizica cuantica, desi era cam depasit ca fizician pentru secolul 21, nu credea nici in big bang, in scimb credea intr-un creator panteist in mod metaforic, dar pe mine nu ma intereseaza in ceea ce credea einstein, daca einstein credea ca heroina e buna gata hai sa o consumam cu toti, iisus apare in islam ca profet atat, ca iisus a existat ca personaj istoric nu neaga nimeni, dar fara partea divina, in coran mohamed e personajul principal, care 60%? crestinismul are 2, 5 miliarde si multe secte, religi cu idei diferite care fiecare se vrea a fi diferita, un ortodox va intra in iadul catolic si tot asa, 1, 5 miliarde de mulsulmani care cred in iisus ca profet atat, un mulsulman are credinta bazata pe alah, mohamed este profetul cel mai mare, iar crestini vor intra in iad pentru ca ei se inchina la iisus nu lui alah ceea ce este pacat de moarte in islam

| Superior explică (pentru RAY):

Chiar daca Dumnezeu ne zice doar ca credem, e imposibil sa nu gasim urme ale acestuia in lume.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Depinde de ce dumnezeu vorbesti

| Mclaren12 a răspuns (pentru Superior):

N-o sa gasesti urme ale existentei zeului evreiesc pentru ca a fost inventat ca sa va spele pe creier si uite rezultatele, jîdanii se strofoca sa-si instaureze statul comunist global prin formarea unui al treilea razboi mondial (asa cum au zis si in Protocoale de altfel) si voi habar n-aveti pe ce lume traiti si va rugati ca oile la nimic in loc sa faceti ceva.

| SG1995 a răspuns (pentru Superior):

Pai imposibilul taman e posibil, nu exista vreo urma a lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

| Steregoi cum isi judeci aproapele omule, tu numa crestin nu esti, multe jigniri si multe afirmati eronate

| RAY a răspuns:

Shuriken care adevar? nu ma simt jignit, tu te simti jignit ca nu crezi in zeus?

| RAY a răspuns:

Shuriken asa e ca te platesc astia bine ca faci propaganda pe TPU a? nu e de mirare 10% din venit, 1200 de ron =120 de ron per persoana inmultim cu 1000 de persoane si vedem ca va imbogatiti prin propaganda asta sectanta

| Sn4k3 a răspuns:

Pai nu exista dovezi, tocmai de asta religia e bazata pe credinta. Daca ar fi dovezi nici nu s-ar mai discuta pe tema asta.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Iisus a existat e adevarat, dar existenta sa istorica nu ne confirma nici Biblia, nici existenta lui Dumnezeu. Mai trebuie spus ca oamenii de stiinta teisti ( Einstein era panteist) nu sunt un argument.
In islam rolul lui Iisus e mai mic ca cel pe care in prezinta crestinism, Mohamed fiind in centru atentiei. In fine, in final nu putem dovedi nici ca exista, nici nu exista Dumnezeu, nu avem cum, deci orice asertie teista sau atee e pur subiectiva, pe scurt prefer o religie in locul alteia nu din cauza unor argumente obiective, ci din cauza unora subiectiva ce tine de cultura si educatie.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Doar ca ateismul nu e pozitia cum ca dumnezeu nu exista si lipsa teismului atat

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Pentru necredincioși nu exista nici un Dumnezeu salvator si ei mor in neștiință ignoranta si uitare veșnică. Pentru necredincioși totul este deșertăciune si goana după vânt. Pentru necredincioși nu exista adevăr absolut si înțelepciune absoluta si pentru ei aproape toți oamenii sunt nebuni si prosti in timp ce doar ei cativa se considera ca fiind deștepți si inteligenți. Necredincioșii nu cred ca de fapt majoritatea oamenilor sunt la fel ca ei adică necredincioși si ca istoria umana e dominata de necredinciosi. Necredinciosul concureaza si vrea sa fie cel mai bun si se considera cel mai bun sau cel mai evoluat sau printre cei mai evoluati. Hotul spune ca nu exista oameni cinstiți pentru ca el crede ca toată lumea e ca el. La fel si necredinciosul. Pentru el inteligenta e ceva relativ fara a putea fi comparata cu o referință sau un etalon universal valabil. Pentru necredinciosi adevarul e relativ. De la un necredincios nu te poți aștepta la prea multa mulțumire recunoștință si apreciere. Pentru necredincios aproape toți oamenii sunt sclavi in timp ce el si cativa se considera un fel de dumnezeu mândru si arogant. Pentru necredincioși nimic nu are vreun sens sau vreun scop decât scopul pe care si-l propun pentru o scurta perioada pentru ca nu-și poate forma un scop de durata pentru ca zice ca totul e intamplator si trecător si nesigur si haotic si nu are sens sa aibă un scop pe termen lung. Necredinciosul e mereu pus pe fuga si pentru el timpul trece foarte repede si din acest motiv lacomia si poftele mereu nesatule pun stapanire pe el si ii spun "traieste mereu clipa" pentru ca in imediata perioada nu stie ce-o mai fi. Necredinciosul trăiește doar pentru prezent pentru ca pentru el viitorul e mereu nesigur si il stresează acest gând si cauta sa își asigure viitorul prin tot felul de mijloace bănești sperand ca bogățiile si averea ii vor asigura un viitor sigur. Pentru un necredincios norocul si intamplarea e aproape totul.

| Mclaren12 a răspuns:

Sa inteleg ca te adresezi doar ateilor?

| heracles a răspuns:

Hello,Hello, nimeni nu poate sa-ti dovedeasca existenta lui Dumnezeu apropo, Dumnezeu in limba Dacilor inseamna (Domnul-zeu)i-a sa ne gand8im la oamenii de neanderthal crezi ca auveau ei vreo idee vreun concept de divinitate,se gandeau ei la asa ceva,nu,atunci aparuse cultul mortilor, dar asta e nimic,saracii cred ca se mirau cand murea cineva,mai ales ca pe atunci se practica si canibalismul,incet,incet cu trecerea anilor,a inceput credinta in zei, zeite, biblia zice ca dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea s-a, dar cred ca de fapt noi ni-l imaginam dupa chipul si asemanarea noastra, l-am antropomorfizat, un mos cu par si barba alba care sta pe un tron si in fine.Isus Hristos da a existat insa este un personaj controversat, nici macar prelatii cand au participat la conciliul de la niceea nu au cazut toti de acord ca Isus Hristos a fost fiul lui Dumnezeu, si apropo uideii nu cred in Isus Hristos, ei nu cred in invierea lui, doar lumea crestina sarbatoreste invierea lui Isus Hristos, iudeii sarbatoresc pastele, care inseamna cu totul si cu totul altceva.

| rexiomaria a răspuns:

Existenta din trecut a unui om pe nume "Iisus Hristos" nu e dovada ca D-zeu exista.
Faptul ca un savant cunoscut s-a convertit la crestinism nu e dovada ca D-zeu exista.
Faptul ca Albert Einstein sustinea existenta unui creator nu e dovada ca D-zeu exista.

Mai ales, sa tinem minte ca oriunde erai, in trecut, daca spuneai ca esti ateu erai batjocorit si terorizat de ceilalti, poate chiar ucis...

| mark2018 a răspuns:

Esti prea prost ca sa meriti un raspuns.