| Antisistem11 a întrebat:

De ce au fost acceptate doar cele patru evanghelii in biblie?

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

In comunitatea creștina apostolica toata lumea se cunostea cu toata lumea. Mai ales credinciosii convertiti, episcopii hirotoniti de apostoli, preotii si diaconii îi cunosteau personal pe apostoli. Daca nu pe toți măcar pe câțiva. Cand au primit în pastrare copii cu cele 4 evanghelii stiau sigur ca sunt de incredere fiindca stiau expeditorul si le puteau compara intre ele (copiile). Acele copii au ramas in biserici, in grija episcopilor in mai multe locuri din Imperiul Roman si puteau fi totdeauna comparate pentru a determina legitimitatea lor.

| rapandula a răspuns:

Cei care au creat biblia, au fost selectivi. Au preluat doar ce le-a convenit. Sunt multe carti care puteau fi incluse insa contineau elemente/povesti putin mai sf sau altele in care erau descrisi extraterestrii.