| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce au fost creati Adam si Eva?

4 răspunsuri:
| IMPERO a răspuns:

Geneza 2: 5 ...nu era niciun om ca să lucreze pământul.
2:15 Domnul Dumnezeu a luat pe om şi l-a aşezat în
grădina Edenului ca s-o lucreze şi s-o păzească.
Biblia este o copie refacuta a miturilor antice, doar ca scrierile miturilor sunt considerate povesti, chiar daca avem inca textele originale, iar Biblia este considerata cuvantul infailibil a lui Dumnezeu desi toate cartile ei originale sunt pierdute.

Răspuns utilizator avertizat
| darctron a răspuns:

In a 7a zi dumnezeu și-a dat seama că pământul era pustiu, așa că a făcut un bărbat care semăna cu el

| spike22 a răspuns:

Aveau nevoie de sclavi.
Elohim este pluralul cuvantului Eloah.
Yhwh era doar unul dintre ei, militar de profesie(domn al ostirilor).