| adolfhitlers a întrebat:

De ce biblia de Dumitru Cornilescu este un fals?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

E greu cu traducerile astea. Una spune că Isus este steaua dimineții, alta că e Lucifer...

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Pai in caz ca nu ai facut latina Lucifer se traduce ca si "Steaua Diminetii", sensul folosit in Apocalipsa e de "Steaua Decazuta"

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Biblia, tradusa in limba romana de D.C., nu este un fals, doar ca nu este acceptata de BOR ci doar de cultele protestante si neoprotestante.

| danut a răspuns:

De unde ai scos si asta?

| danay72 a răspuns:

Este o traducere a Bibliei, in romana, la fel ca altele.

| Holiday a răspuns:

False de fapt sunt toate cele care circula azi, toate au zeci de modificari, de adaugiri sau excluderi de texte in raport cu scrierile originale.
Si asa, cu modificarile facute, par niste povesti pentru orice om cu o minima logica, dar iti imaginezi cate aberatii si contradictii contin textele originale...
Toate sunt manarite in functie de interesul celor care au comandat traducerea lor.

Răspuns utilizator avertizat
| GhostRider02 a răspuns:

Pentru ca ea tongue

| Lucică1998 a răspuns:

Nu e un fals, e doar o traducere din secolul XX nu una din evul mediu din care sa nu înțelegi doua cuvinte si desigur s-a renunțat la multe chestii care nu au nici o legătura cu creștinismul, cum ar fi sa scrie Isus cu doi de i pentru ca asa e in greaca sau alte de-astea.