| AvalohAlyn a întrebat:

De ce Biblia nu este gratuita și oferită în Dar? Cuvântul lui Dumnezeu este oferit de Dumnezeu fara plata, in Dar.Ar trebui sa se ofere gratuit, în dar.Plus că așa mult mai multi oameni ar descoperi mai ușor mesajul Evangheliei.
Evanghelia e un dar și trebuie să nu se descopere și să o cunoaștem gratuit.Zic in general nu e vorba de mine.Eu am Biblie. Daca Biblia ar fi oferită în dar de toate bisericile multa lume s-ar apropia de Dumnezeu.Ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Nu spui rău. Aproape orice costă în ziua de astăzi. Pe mulți deja nu îi mai interesează de Dumnezeu, sunt pe interes, de aceea și banii pentru cele sfinte. Tot ce aparține de divinitate ca și obiect (lumânările din Biserică, Biblia etc) consider că ar trebui să fie gratis. Am spus „pe mulți", deci nu mă refer la toți.

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ai zis bine, numai că până la urmă hârtia aceea a costat bani; la fel și tipărirea ei. Puțini sunt cei care donează bani, timp și energie în această lucrare.
Dar întrebarea care trebuie să ne-o punem este aceasta: dacă Dumnezeu ne-ar da mii și mii de Biblii, ne-am lua noi din timpul nostru ca să le ducem oamenilor în mod gratuit?
Eu am făcut asta în mod voluntar aproximativ un an. Și nu-ți zic cât de dureros este ca tocmai aceia cărora le dorești binele veșnic să-ți spună: "Du-te mă și găsește-ți ceva de lucru!" Și cărțile nu sunt usor de purtat pe umăr. Ele sunt grele chiar și cu o geantă de umăr; și nu țineam cont de vremea ploioasă sau de caniculă. Nu există o lucrare mai frumoasă și mai nobilă ca aceasta de a împărți Cuvântul lui Dumnezeu.
Totuși, nu degeaba Mântuitorul a spus: "Mare este secerişul, dar puţini sunt lucrătorii! Rugaţi, dar, pe Domnul secerişului să scoată lucrători la secerişul Lui." (Matei.9:37,38)
Nu toți oamenii au disponibilitatea să investească timp și bani și efort în lucrarea aceasta. Și nu tot ce este gratuit este și prețuit.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Aici e iadul pe pamant "Din viata scapa cine poate".

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ca sa tipărești Biblia trebuie sa o traduci tu mai intai, altfel cine deține dreptul de autor nu îți permite sa o tipărești.In afara de biserica ortodoxa, cea baptista si de martorii lui Iehova eu nu stiu sa fi tradus altcineva.Acesta cred eu, este motivul pentru care celelalte denominațiuni nu o pot tipări.
Singurii martorii lui Iehova tipăresc biblii si le împart gratuit celor care doresc.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Pentru că nu este atât de simplu, oricum pe cineva l-ar costa toate astea. În plus, mulți au Biblie acasă, dar nu o deschid. Citirea Bibliei nu este obligatorie, iar pentru unii chiar dăunează, mai ales pentru cei mai puțin studiați.

| AvalohAlyn explică (pentru CinevaAnonimă):

Citirea Bibliei ar trebui sa fie o DATORIE pentru orice crestin.Asa a fost, asa este si asa va ramane.Cum sa fii crestin daca nu cunosti nimic despre viata lui Iisus, despre ce a predicat, despre Evaghelie etc? Ca sunt multi crestini care doar merg la biserica si cred ca e suficient asta e altceva.Biserica Ortodoxa ar trebui sa indemne crestinii sa citeasca Biblia mai ales Noul Testament obligatoriu.Eu incep sa citesc maine dar am mai frunzarit in trecut Noul Testament si la scoala.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Și dacă omul nu le are cu ale învățatului, îl dăm afară din biserică?

| shu7e a răspuns:

Ti-am mai raspuns la o intrebare asemenatoare asa ca hai sa inerc altfel. Cate biblii ai tiparit tu din banii tai sa le oferi gratis? Tot atatea au tiparit si altii.
Si biserica sau oricine ai vrea tu sa ti le ofere din ce bani sa o faca daca tu vrei totul gratis, biblii, botezuri, lumanari... Cei care fac hartie, cei de la tipografie si toti ceilalti implicati in asta ce isi pun in farfurie sa manance daca ar lucra gratis ca tu sa primesti gratis?
Si dupa cum probabil stii sunt multi care nu platesc taxele la biserica si se intreaba aceleasi lucruri, de ce nu sunt lucrurile astea gratis?