| AvalohAlyn a întrebat:

De ce Biserica Ortodoxa nu ofera Biblii cadou si protestantii care sunt mai minoritari si la bani si la imagine ofera Biblii si carti cadou populatiei?
Nu ar trebui sa se ofere spre cunoastere, spre lectura cadou Biblii populatiei de catre BOR?
De ce nu se promoveaza Biblia pentru crestinii ortodocsi?
Eu suunr ortodox dar am vazut ca astfel de initiative frumoase lipsesc.De ce? Nu credeti ca ar fi necesar?

25 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Pentru ca in general, biserica indeamna la a citi cartile bisericesti, nu Biblia, desi adevaratii crestini trebuie sa acorde importanta Bibliei, asa a zis Isus.Ioan17:17.Apoi,daca oamenii studiaza atent Biblia vor observa ca multe dintre lucrurile pe care le spune crestinatatea nu au legatura cu Cuvantul lui Dumnezeu, ci cu traditii ale oamenilor.

| milan9 a răspuns:

Ar fi necesar, desigur. Pe de alta parte, doar textul neinsotit de "con-textul" intelegerii lui ar conduce la ceea ce a condus neintelegerea sau mandria miilor de culte care au denaturat mesajul creand false "interpretari" ale Bibliei.

"Con-textul" intelegerii Bibliei este contextul care a creat acel text: Biserica.
Intr-adevar consider ca este binevenita aceasta initiativa in mod special pentru crestinii care frecventeaza si intalnirile de cateheza, de lectura si explicare a lucrurilor mai complexe ce tin de textul biblic.

Din pacate, formatul in care apare Biblia este la noi la ortodocsi unul mai pretentios si inevitabil mai scump.
(dar sa stii, nici pe departe protestantii nu sunt mai "minoritari" la bani...)
O adaptare pentru o multiplicare mai facila din partea Bisericii ar fi necesara... sad

| danut a răspuns (pentru milan9):

"(dar sa stii, nici pe departe protestantii nu sunt mai "minoritari" la bani...)"
Ai "dreptate" protestanti se duc la munca si apoi cumpara Bibli si le doneaza pe cand Biaserica ortodoxa (daca te duci la Mitropolie si observi cand se face aprovizionarea ai sa vezi camioane cu sticle de vin aduse pentru baerame) are probleme financiare pentru acoperisuri si burlane din CUPRU masiv pentru biserici si foli de aur pentru a le acoperi si..nu poate achizitiona Biblii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Ai auzit de vin liturgic? care e cel mai bun vin? ce stii despre cel mai bun vin? ca asta e important de fapt? noi romanii am spus ase; cea mai buna bautura este apa de izvor, daca pui o picatura la un kil de vinisor.ateii spun asa; cea mai buna bautura este apa de izvor, nici de scula nu te-m-piedeci, nici de pasarica nu ti-e dor. ortdoxia spune asa; cea mai buna bautura este apa vietii.stii care e aia ma blegia? daca nu stii citeste si invata ca sa nu mori prost.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

"daca nu stii citeste si invata ca sa nu mori prost. '
Tot ce e posibil (cu moartea) dar ce spun eu se refera la vin la sticle de la podgorii si nu vin liturgic care intre noi fie vorba "mai blegia" trebuie sa fie MUST NEFERMENTAT, adica Vin Biblic si nu ceva alcoolisor la butelci de Cotnari, Murtfatlar, etc.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Auzi la @danut, "must nefementat" thinking Tu ai intalnit asa ceva in biblie? Nici eu. Oare de unde continua sa scoata tot felul de inventii aceste grupari neoprotestante?
Cat de usor le e unora dintre sectanti sa calomnieze, sa minta cu obraznicie referindu-se la "camioane cu sticle de vin" si alte magarii inventate... De ce nu le este rusine? Sa le fie oare o caracteristica?

| milan9 a răspuns:

Forme de interzicere a lecturii din Scriptura (daca nu puteau fi insotite de explicatiile necesare) nu s-au intamplat decat intr-o anume perioada intunecata din istoria bisericii Catolice, si nu in Biserica in general. Generalizarea nu este decat o falsificare a realitatii...

| iurii75 a răspuns:

Bisericile în general s-au opus cu vehemență traducerii Bibliei în limbile vorbite și mulți și-au pierdut viața pentru "delictul" de a deține o biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BA da.dar intrebat-ai vreun popa? parinte? Dumnezeu e de vanzare? NU.Cuvantul intrupat{Iisus Hristos }? e de vanzare? nu.de ce nu da-ti biblii? fiindca cuvantul TIPARIT COSTA BANI. daca-l vrei gratis, ti-l spune la biserica. daca-l vrei acasa tiparit, il platesti.fiindca Costa. bunul Dumnezeu a zis; sa nu legi gura boului care treiera.deci daca ala care tipareste trebuie sa traiasca de pe urma muncii lui, trebuie sa platim.nici tu nu ai munci degeaba vorba fie intre noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sectantii ofera gratis "biblii" si cartile lor sectare ca sa insele mai usor si sa ademeneasca pe cei necatehizati in sminteala si in sectele lor.
Stiu personal un caz in care o sectanta a oferit chipurile gratis o "biblie" de-a ei cuiva si peste un timp a cerut bani. Cam atat de inselatori pot fi sectantii.
Daca vrei sa citesti gratuit Biblia Ortodoxa editie sinodala o poti cauta pe net. De exemplu: bibliaortodoxa.ro
In rest, editia tiparita e realizata cu efort si munca de persoane care merita platite, fiindca "vrednic e lucratorul de rasplata sa". Evident, editia tiparita trebuie cumparata.
Pana la urma, e efortul nostru de a-l cauta pe Dumnezeu, iar El ne va rasplati:
"Cautat-am pe Domnul si El m-a auzit si din toate necazurile mele m-a izbavit" (Psalmul 33).
Nu cititi biblii sectante, nu primiti asa ceva, sunt editii modificate pentru a servi urii lor fata de icoane, sfinti, Maica Domnului!
Cititi numai Biblia Ortodoxa editie sinodala!

| Ioanantonia a răspuns:

Pt ca pe bor nu ii intereseaza mantuirea oamenilor sau a poporului asa mult...ce ii intereseaza pe ei este banii care vin in urma "credincioasilor"

| misterelvisz a răspuns:

Pentru ca fac exact inversul moralei slujbei pe care te duci tu si trei femei maritate din interes sa o asculte...

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns:

Biserica Ortodoxa nu ofera Biblie din motiv ca ea inlocuieste Biblia cu traditia, daca ti-ar da o Biblie sa citesti ai vedea ca ce scrie in Biblie nu se potriveste cu traditia. Asta e raspunsul!

| Jardelin a răspuns (pentru Ionut_Paunescu_1989):

Asa "imi place" cind se trezeste cite unul care bubuie de inteligenta si se apuca el sa dea niste raspunsuri acolo unde de fapt habar nu are!

Dar nu am sa ma apuc eu acum sa-ti explic cum e cu Biblia si Traditia deoarece timpul meu nu trebuie irosit aiurea.

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns (pentru Jardelin):

Daca timpul tau nu trebuie irosit aiurea. Nu trebuia sa scrii nici macar ce ai scris. am sa-ti las un verset : El le-a mai zis: „Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră. Marcu 7:9/ Te rog mult daca mai ai vreo replica pentru mine, vino cu raspunsuri biblice la ceea ce am comentat eu. Domnul sa fie cu tine!

| Jardelin a răspuns (pentru Ionut_Paunescu_1989):

Domnul sa fie si cu tine! Si sa te binecuvinteze!

Datina lumeasca la care face referire versetul nu este aceeasi cu traditia crestina ortodoxa. Noi ortodocsii nu excludem Noul Testament, care este Biblia crestinilor, tinem cont de el si ne ghidam dupa el, pentru ca el este Cuvintul Domnului.

| milan9 a răspuns (pentru Jardelin):

Biblia este in deplin acord cu Sf. Traditie neschimbata (Predania) din simplul motiv ca insasi acea Predanie a preluat si format Biblia (Noul Testament).

Exista in schimb sute de versete de care @Ionut_Paunescu si cultul sau neoprotestant nici nu vor sa auda:
- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul şi patriarhul având tot harul de episcopi, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare administrativă):
1). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
2). -I Timotei 3, 2:,, Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

NOUL TESTAMENT despre diaconi:
1). -I Timotei 3, 10:,, Dar şi aceştia să fie mai întâi puşi la încercare, apoi, dacă se dovedesc fără prihană, să fie diaconiţi."
2). -I Timotei 3, 8-9 :,, Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât, păstrând taina credinţei în cuget curat."
3). -I Timotei 3, 12:,, Diaconii să fie bărbaţi ai unei singure femei, să-şi chivernisească bine casele si pe copiii lor."
4). -Faptele Apostolilor 6, 6: "Pe care i-au pus înaintea apostolilor, şi ei, rugându-se şi-au pus mâinile peste ei ( i-au hirotonit diaconi)." Etc...

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns (pentru Jardelin):

Si atunci la care datina se refera, ca alta nu mai exista?

| Jardelin a răspuns (pentru Ionut_Paunescu_1989):

Pai mersul cu capra de Anul Nou, este o traditie religioasa sau lumeasca (populara)? Eu zic ca este o traditie lumeasca deoarece nu are nici o legatura cu religia.

Deci, sint niste diferente intre traditiile lumesti si rinduielile bisericesti.

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns (pentru Jardelin):

Acum 2000 de ani nu era "mersul cu capra" Isus se refera la datina fariseilor si a batranilor cand zice: El le-a mai zis: „Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră. Marcu 7:9

| Jardelin a răspuns (pentru Ionut_Paunescu_1989):

Omule, asa o fi cum zici tu insa nu ma pune la ora asta sa ma teleportez in mijlocul fariseilor de acum 2000 de ani ca sa vad ce fel de datini aveau. Daca Domunul Hristos le-a spus asa, inseamna ca asa e! Ii dau dreptate Domnului Hristos!

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns (pentru Jardelin):

Pai nu e nevoie sa te teleportezi, Domnul nostru Isus Hristos ne-a lasat in scris tot ce era nevoie sa stim. am sa iti dau eu exemple din traditia ortodoxa daca tu nu sti: unde scrie in Biblie sa facem pomeni, parastase, unde scrie in Biblie sa batem clopotul? Daca sti sa imi raspunzi, raspunde-mi cu versete biblice, te rog, ca sa pot crede. Multumesc!

| Jardelin a răspuns (pentru Ionut_Paunescu_1989):

Traditia crestina nu este scria explicit in versete, in Biblie! Tu, ca neoprotestant te ghidezi numai dupa Biblie (sola scriptum), eu ca ortodox ma ghidez si dupa Biblie si dupa Traditie. Si mie imi place asa! Te rog nu incerca sa ma convingi ca modelul tau e mai bun decit al meu.

Repet, eu asa vreau: si Biblia si Traditia. Ai ceva impotriva? Daca nu iti plac parastasele nu te invita nimeni cu forta. Stai in banca ta, acolo la adunarea ta si preocupa-te de probleme tale, nu de ale mele si de de pomenele mele!

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns (pentru Jardelin):

Of cat de ratacita esti, iti trebuie un GPS si Acela este Hristos. Eu nu incerc sa te conving ca eu sunt un model bun, ca si eu am greseli, nu am nimic cu tine ca ti o anume traditie in afara Bibliei. Cat de problemele tale chiar nu ma preocupa, eu am dat un raspuns la intrebarea principala de pe aceasta pagina si tu ai sarit repede si ai spus ca "iti place" cei ca mine care bubuie de "inteligenta". Deci cine e cel care se baga peste problemele altuia? Te sfatuiesc sa citesti Biblia nu "traditia". Pacea Domnului sa fie peste tine si sa-ti dea intelepciune!

| andr3y999 a răspuns:

Biserica,indiferent de religia ei este o afacere! practica manipularea in masa asupra oamenilor! iar cea ortodoxa nu promoveaza fiindca vor doar sa intre banii si nu sa si bage bani! totul e un joc bine gandit si bine pus la punct de niste oameni inteligenti care se imbogatesc pe seama altor oameni! pastorii si oile