| anonim_4396 a întrebat:

De ce biserica ortodoxa nu se implica in societate si nu promoveaza ceea ce a spus Iisus?

In schimb vad cu bmw si vila care se gandesc doar la bani, astia sunt trimisi lui Iisus?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Nu e cum zici tu, Biserica Ortodoxă se implică în multe proiecte sociale (ți-o spune un sectant).
Dacă unii din conducere se afișează în mașini luxoase, Dumnezeu este în măsură să judece, cert este că sunt și ei oameni expuși tentațiilor, nimeni nu e fără păcat, dacă erai in postura lor ți-ai fi luat și tu BMW.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Ma bucur daca asa e, voi va implicati mult mai mult, asta apreciez, va ajutati mult intre voi

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Știam pe cineva care era orfan că sâmbăta venea la adventiști sa primească de mâncare iar duminica se ducea la ortodocși.
Așa că sunt oameni care fac bine indiferent de biserica din care fac parte.

14 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai asa zis-ul isus a zis ceva bun, iar ei nu-s buni, sunt hoti, nu au cum zice ceva ce ar fi contra lor.

| Celcestietot a răspuns:

Daca ai fi crezut in Dumnezeu si ai fi citit din Biblie, ai fi inteles.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Ca viermi aia sunt ca iisus, serios

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Gresit.

| mentholinks a răspuns:

Pai apostolul Pavel a spus ca orice autoritate a fost randuita si vine de la Dumnezeu. Deci cam da, plus ca ei stiu faptele comise de catre oameni, aflate prin taina Spovedaniei, deci pot fi un fel de martori la judecata, in urma careia fiecare va fi rasplatit sau osandit in functie de faptele comise.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Si hitler a fost

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Pai da, WW2 a adus si o groaza de beneficii, nu numai pierderi de vieti omenesti.

| Bizon95 a răspuns (pentru mentholinks):

Esti absolut pe langa subiect chiar si ca, credincios

omul a intrebat de ce nu se implica biserica mai mult in societate

iar tu bati saua cu spovedanie si judecata de apoi, CARE NU AU NICI O LEGATURA CU INTREBAREA, era vorba de biserica si de societate, nu de ce trebuie sa fii credincios!

PS stiu ca am dat o tona de raspunsuri anti-biserica, dar vreau sa vad daca chiar fiecare bisericos chiar are numai rumegus intre urechi, asa ca NU AM SCRIS NIMIC IN ACEST RASPUNS ANTI-BISERICA SI ANTI-RELIGIE

ci NUMAI RELATIV LA COERENTA TA MENTALA, de care am dubii foarte serioase!

| mentholinks a răspuns (pentru Bizon95):

Eu am spus cu ce anume se implica biserica in societate fiindca Ray a intrebat "de ce nu se implica". Ce e aia coerenta mentala, ca e prima oara cand aud asa ceva?

| Bizon95 a răspuns (pentru mentholinks):

Hai sa imi fie MILA DE TINE, si sa mai incerc odata, poate, poate:

NU, ai spus ce a zis apostolul nustiucare si taina spovedaniei, care se aplica la indivizi, la cazuri particulare, NU GENERAL IN SOCIETATE

iar ce e chiar cu bata in balta e ca ai bagat la inaintare "judecata de apoi", care e un lucru cu care biserica CONTROLEAZA CREDINCIOSII, deci e cat se poate de CATEGORIC INTERESUL BISERICII
NU al societatii

iar daca chiar nu stii ce e aia coerenta mentala, si tot crezi ca ai dat un raspuns bun si corect, atunci o las balta, esti MULT PREA DUS PENTRU MINE
(sper ca macar stii ce e aia "esti dus", daca nu stii, atunci intreaba-o pe mami, pe tutorele tau legal, sau pe doctor cand vine cu medicamentele)

| mentholinks a răspuns (pentru Bizon95):

Pai chiar sunt dus. Am diagnostic, scrisoare medicala, diagnostic reconfirmat in Germania. Am vorbit si eu din ce mai stiu asa. Nu am foarte multe cunostinte fiindca nu prea le-am avut cu biserica si uram cand eram mic si mai trebuia sa merg pana mi-am bagat ceva in ea si nu m-am mai dus fiindca mi-am dat seama ca ma depasesc total toate aceste taine pe care unii pun un pret atat de mare. Numai bine iti doresc in viata!

| Octavian199 a răspuns:

Si ce a zis Iisus?