| Romanul86 a întrebat:

De ce BOR folosește denumirea lunilor calendarului ateu al Revoluției Franceze adică gerar, făurar, brumar, brumărel, etc?

„Înfrângerile militare din vara anului 1799, dificultăţile economice şi agitaţia socială au determinat lovitura de stat a generalului Bonaparte, din 9 noiembrie (18 brumar), prin care Directoratul a fost înlăturat. "

http://ziarullumina.ro/......13927.html

Ateei recunosc că sunt în anul CCXXVI / CCXXVII
226 / 227 după Calendarul republican francez?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Wow nu stiam ca noi atei avem calendar ateu, exista asa ceva omule?
Bonaparte a fost catolic stiai? https://ro.wikipedia.org/wiki/Napoleon_I

da-mi o dovada ca exista calendar ateu sunt curios cum arata

| Romanul86 explică (pentru RAY):

Vezi : French Republican Calendar cu săptămâna de 10 zile, și Soviet Calendar cu săptămâna de 5 sau 6 zile!

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

De ce nu se numeste french ateism calendar

| Romanul86 explică (pentru RAY):

În Evul Mediu regele era socotit unsul lui Dumnezeu iar republica reprezenta voința omului nu a lui Dumnezeu. Nu știu!

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Faza e ca era mare saracie iar elita bogata controla totul

| Romanul86 explică (pentru RAY):

Bancheri!

| milan9 a răspuns:

De unde ai scos teoria asta cu "calendarului Revoluției Franceze". NU EXISTA asa ceva. happy

Daca un ateu foloseste limba romana, asta devine pentru mine argument de a renunta la limba romana? Dupa ce filosofie? happy

| Romanul86 explică (pentru milan9):

Exista. Există și gerar făurar, cireșar care sunt o copie a calendarului francez puse și în calendarele ortodoxe.

| milan9 a răspuns (pentru Romanul86):

Da? Ok. Atunci scuzele mele. Nu stiam...

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pentru un om care nu e credincios, anul 0 este cel de-al 27-lea an de domnie a lui Octavian.

| Mircea08 a răspuns:

Acest tip de cunostinte sunt inutile. E ca si cum tu ai sti cum il cheama pe dacul care a spart un vas de lut exact la ora 1:00:00 in ziua lui de nastere in anul cainelui dupa zodiacul chinezesc