| Aborted a întrebat:

De ce Bunul si Frumosul nostru Dumnezeu nu ia nicio atitudine in fata rautati si blasfemiei muritoare?

38 răspunsuri:
| Nucreeed a răspuns:

Pentru ca nu exista?straight face

| sticla09 a răspuns:

Nu stiu daca e neaparat mana lui dar cu totii platim pentru orice fapta, mai devreme sau mai tarziu. bineinteles sunt si exceptii in care unul violeaza omoara fura si o duce fericit, sanatos pana la 100 de ani dar asta pentru ca legile universale si pamantesti sunt pentru masă, pentru societate, nu pentru fiecare individ in parte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba,da.ia masuri.a si luat.a dat 10 porunci sa le pazim ca sa traim ani multi si fericiti.a luat masuri ca sa nu murim ci sa traim vesnic.la tot raul de care santem capabili, si-l faptuim, ne-a dat timp spre indreptare, si motive, si ne rabda.numai prostii arunca vina faptelor lor rele asupra celui bun si tacut.iar el le-a kuat si pe acestea asupra lui.mai mult; va ierta atat cat nu pot prostii gresi de mult fiindca el este lertarea insasi.dar chiar de-ar fi numai un vis.macar pentru maretia lui si tot merita sa-ti pleci capul si sa speri.fiindca e un vis frumos.pentru cine nu crede.si o realitate pentru cine crede.cat despre Iisus si jertfa lui, alta poveste dupa cum spun prostii, fa si tu ce a facut el.si altii.lupta pentru un tel maret care sa biruie lumea si sa o si salveze in acelasi timp.dar NU.voi aveti de facut treaba altui stapan.al lui satan ori a mintii voastre bolnavicioase si rele de a arunca rautati si ganduri urate.de a stramba un caracter drept, frumos si sfant in ceva asemanator voua.santeti urati.iar eu cu nimic mai bun si mai frumos? ar trebui sa lucram impreuna.dar daca EU nu pot porni la drum cu oameni fara Dumnezeu, el poate.si trebuie sa pot si eu.

| NickName01 a răspuns:

El pastreaza aceasta distanta tocmai pentru a lasa suficient spatiu libertatii omului, care astfel poate singur şi sincer, sa caute pe "Daruitorul" vietii sale pentru a-si arăta minima recunoştinţă, sau, din păcate, să găsească o justificare eficientă pentru a nu fi nevoit să facă acest lucru (chiar dacă nu este un lucru greu).
Într-un alt scenariu posibil, prezenţa directă a divinităţii lângă om, îi poate influenţa deciziile, care astfel nu vor mai avea relevanţă în privinţa fidelităţii şi sincerităţii. Ori, ştim din experienţele noastre că fidelitatea şi sinceritatea sunt cel puţin la fel de importante ca şi dreptatea (cel puţin asta tindem să credem). Din acest motiv, şi pentru Dumnezeu (care S-a autodefinit a fi Iubire), fidelitatea şi sinceritatea răspunsului, este esenţială...
Prezenţa Sa absolut directă, pentru a-i confirma omului totul, ar fi fost concepută ca suspendare a libertăţii umane de a alege singură răspunsul, fidelizarea sau refuzul. Ştim delicateţea naturii create, pentru a intui şi delicateţea lui Dumnezeu care nu se doreşte a fi prea... insistent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde știi tu că e frumos?

| Maxim96 a răspuns:

Toate El le va judeca la timpul lorhappy

| Scarbo a răspuns:

I-au scapat experimentele de sub control.

| Încrucişătorul a răspuns:

Nu face parte din planul divin.
La fel si cu rugaciunile sau posturile de sarbatori: nu fac parte din planul divin.

| Lizzu a răspuns:

1.Pentru ca poate nu exista nici un dzeu.
2.Pentru ca poate e sadic.
3.Pentru ca poate nu-i pasa.
4.Pentru ca ne pune la incercare.

straight face oh go on

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

Pana la dzeu te halesc sfintii, stii cum se spune, nu?

| WholeWorldTeam a răspuns:

Ce te face sa crezi ca nu ia? Nu inseamna ca daca anumite lucruri din viata ta ti se par nedrepte, El sta si doarme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Cu 1 sunt de-acord, iar 3 ar fi o alternativa la 1 (desigur cand se demostreaza)

| Aborted explică (pentru NickName01):

E cam trasa de par ideea ta.

| Aborted explică (pentru anonim_4396):

Asa mi a spus mama.

| Aborted explică (pentru WholeWorldTeam):

Nu dorame, ci priveste.

| Aborted explică (pentru Încrucişătorul):

Daca ar fi un plan divin atunci ar elimina fiecare obstacol care sta in planul lui, nu le ar ignora.

| Aborted explică (pentru NickName01):

Ai scos din biblie argumentul ala?

| Miauti a răspuns:

Ma din cate citisem pe acest site, vazusem undeva ca "dumnezeu ne trage la raspundere pe toti pentru un singur pacatos" asa ca fiind un mare pacatos, ma voi bucura ca veti fi pedepsiti alaturi de mine.

| Maxim96 a răspuns:

Asta e problema care ma priveste doar pe mine, nu ai tu sa ma judecihappy

| Aborted explică:

La "rautati" nu a tastat tastatura un i si la "nicio" profa de romana dintr a noua m a invatat ca se scrie intotdeauna legat.

| Aborted explică:

Din raspunsul tau inteleg ca dumnezeu are o ignoranta foarte mare fata de cei ce l injura. Dar din cate stiu eu ignoranta nu si are locul in iubire. Daca iubesti o persoana iar apoi afli ca ea te uraste, simti o usoara tristete.

| Lizzu a răspuns:

Eh...

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm...cam asa ceva.

| Lizzu a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

"Ce te face sa crezi ca nu ia? Nu inseamna ca daca anumite lucruri din viata ta ti se par nedrepte, El sta si doarme."

--traieste 3 zile la limita supravietuirii, sa vedem, ti se par doar "nedrepte" sau chiar strigatoare la cer?

| CapitanPufuletee a răspuns:

Pentru ca asa trebuie sa se intample, ce este scris in Cuvant este scris sa se intample, tot ce vei citii in Biblie in Apocalipsa si in alte pasaje reprezinta zilele de astazi(rautatea). uite un site de mare ajutor http://www.gotquestions.org/Romana/

| Mădă0611 a răspuns:

Cica pentru ca da liber arbitru tuturor, de fapt tuturor deplasatilor, ca un om linistit care devine victima liberului arbitru al unui psihopat sigur nu isi doreste asta, dar daca o sa cauti in arborele genealogic, un stra stra stra stra stra stra stra bunic al celui linistit a omorat un paduche, deci stra stra stra stra stra stra stra nepotul lui merita pedeapsa divina.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Aborted):

Judecata Lui o implineste cand considera el mai bine, chiar daca tie ti se pare nedrept.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Lizzu):

Depinde si din ce cauza s-a ajuns sa traiesti la limita supravietuirii, daca cu asta vrei sa spui ca a fost o experienta personala. Dumnezeu nu vrea sa ne controleaze, ci ne lasa liberi.Nu este El de vina ca noi ne-o facem cu mana noastra. Dumnezeu nu este un aparat care are un buton si tu sa apesi si El sa iti deaneaparat.Ia uite ce spune Dumnezeu prin gura psalmistului : " Drept este Domnul în toate căile Lui şi cuvios în toate lucrurile Lui. Aproape este Domnul de toţi cei ce-L cheamă pe El, de toţi cei ce-L cheamă pe El întru adevăr. Voia celor ce se tem de El o va face şi rugăciunea lor o va auzi şi-i va mântui pe dânşii.Domnul păzeşte pe toţi cei ce-L iubesc pe El şi pe toţi păcătoşii îi va pierde." (Ps.144 : 17-20 ) Faci vioa Lui asa cum iti cere?

| Lizzu a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

"Nu este El de vina ca noi ne-o facem cu mana noastra."
--bolnavii de cancer sigur nu si-o fac cu mana lor, paraliticii nici atat, cei cu boli psihice nici ei, mai vrei exemple?

Acum profitati de conceptul de liber arbitru, ca dzeu nu se baga in vointa noastra dar nici nu face nimic sa stopeze lucruri nedrepte care se intampla.
Nu face pentru ca nu cred ca exista.Te-ai intrebat?

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Lizzu):

Esti constient/a ca bolile acestea grave sunt din cauza omului?
Cancerul e provocat cel mai adesea de telefoane, televizor, calculator si alte opere omenesti pe care unii le folosesc obsesiv, la fel si bilole de inima si celelalte chiar si tumorile.Sa nu mai vorbim de SIDA.De ce ar proteja Dumnezeu un om spre exemplu de SIDA daca lui ii place sa curveasca? Cui ii place curvia, cel mai corect e sa culeaga mai tarziu ce a semanat, nu? Cele mai multe boli grave si le face omul cu mana lui sa stii.

Anumite nedreptati care ti se intampla in viata pot avea mai multe cauze.

Ori pentru pacatele tale suferi aici, pentru ca asa vrea Dumnezeu ca tu sa nu suferi in iad o vesnicie.(Insa cei mai multi la raspunsul asta ii auzi "lasa-ma cu teoriile" => mandrie.)

Sau o nedreptate care ti se intampla acum iti poate folosi mai tarziu ca sa nu se intample ceva si mai rau.

Evident daca nu crezi in Dumnezeu, nu poti intelege de ce El permite anumite lucruri in viata noastra.