De ce cand un crestin nu stie sa explici de ce se intampla unele lucruri folosesc "pentru ca asa a facut dumnezeu"?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omul prost are lene cronica de a gandi

suntserios
| suntserios a răspuns:

Acolo e limita lor. E mai simplu sa puna pe seama unei divinitati sau minuni decat sa incerce o explicatie rationala

Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns:

Nu poti explica de ce exista materia, nu? Asa si in viata. Lucrurile se intampla conform unor legi, însă nimeni nu decide ce si cum, se intampla si n avem ce face.

| Mclaren12 a răspuns:

Pentru ca sunt spalati pe creier de la nastere sa creada orbeste fara dovezi. Asta este mult prea evident, degeaba se scuza ei ca nu-i asa.

| SandraEve a răspuns:

La ce lucruri te referi? Zi-mi unul din acele lucruri

| anonimg a răspuns (pentru SandraEve):

La fel ca tine as pune aceeași întrebare.

Dar ca să răspund și autorului acestei întrebări (că nickul său depășește sfera imaginației mele ^_^), sunt mulți creștini care nu cunosc prea bine Biblia și prea puțin pe Dumnezeu și lucrările Sale. Așa eram și eu la 20 de ani la începutul credinței mele. Iubeam pe Dumnezeu, dar nu știam să explic oamenilor de ce. Dacă le spuneam pentru că El m-am mântuit, ce puteau ei înțelege? Le puteam spune doar că am citit o carte despre o fată în care ea a cunoscut pe Dumnezeu și problemele pe care le-a întâmpinat după aceea din pricina credinței ei; și povestea cărții (imaginară sau reală -nu știu) m-a atras și m-am lăsat atras până acolo încât am dorit să cunosc și eu pe Dumnezeu. "Întâmplarea" a făcut ca să am și eu parte de aceeași experiență ca a fetei din poveste. Și cartea se numește "Genoveva".

| SandraEve a răspuns (pentru anonimg):

Foarte frumos. Ma bucur mult cand aud astfel de povesti

| mentholinks a răspuns (pentru SandraEve):

De ce se nasc unii retardati mintali de exemplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Pentru că așa făcut Dumnezeu, este voia atotiubitorului! Stai puțin...

| alexxtreme a răspuns:

Păi, același lucru se întâmplă și în cazul evoluționismului, "oamenii au evoluat din maimuțe, totul a evoluat din pietre" (un scurt rezumat), dar eu nu văd maimuțe evoluând în oameni, nu văd vaci evoluând în balene sau orice altceva, deci dc lumea crede în evoluționism, când nu există nicio dovadă pentru aceasta? "Pentru că așa zice Darwin sau Dawkins sau Aaron Ra etc"., ca să răspund la întrebarea ta, aici este o diferență, Dumnezeu nu este om, El nu este limitat, sunt întrebări când e vorba de Dumnezeu care nu pot căpăta un răspuns, Avem Geneza pentru a înțelege creațiunea atât cât avem nevoie pentru că nu putem înțelege mai mult deoarece suntem limitați, dacă am putea să-L înțelegem pe Dumnezeul infinitului cu creierul nostru de 2-3 kg nu ai mai avea dc să îi slujești, sunt întrebări ce pot căpăta un răspuns, altele nu, El este minunat. "Nu avem dovezi că Dumnezeu există", ba da, avem.

| doctorandus a răspuns (pentru alexxtreme):

Hipopotamul, balenele si deflinii au avut un stramos comun: https://youtu.be/lIEoO5KdPvg