| Fineness a întrebat:

De ce catolicii se roaga mai mult la Fecioara Maria, iar noi, ortodocsii, la Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Rapunzell a răspuns:

Parintele Arsenie, Dumnezeu sa-l ierte, spunea: "Maica Domnului este foarte suparata pe noi pentru ca nu ne rugam ei si nu-i cerem ajutorul atat de mult cat ar trebui". Maica Domnului este cea mai in masura sa ne ajute. Este principala noastra mijlocitoare. Ortodoxia are o dragoste speciala pentru Maica Domnului si un cult dedicat in totalitate ei: Cultul Maicii Domnului! Catolicii doar ca au statuete cu duzina, in rest nimic. Nu recunosc adevaratele merite ale Maicutei.

| Anonim027 a răspuns (pentru Rapunzell):

Căci este un singur Dumnezeu și un singur Mijlocitor între Dumnezeu și oameni: Omul Cristos Isus,
1 Timotei 2:5
„Pleacă, Satano", i-a răspuns Isus. „Căci este scris: ‘Domnului Dumnezeului tău să te închini și numai Lui să-I slujești.’"
Matei 4:10

11 răspunsuri:
| KlaraWeiss a răspuns:

Si ortodocsii si catolicii cred ca Maica Domnului e pururea fecioara, Nascatoare de Dumnezeu si mai cinstita decat ingerii si sfintii. In plus, catolicii mai au acea teorie a Imaculatei conceptii, introdusa in 1854 de papa Pius al IX-lea, prin care Maica Domnului a fost nascuta fara de pacatul stramosesc, la fel cu Domnul Iisus Hristos. Noi, ortodocsii, credem ca numai Dumnezeu Fiul s-a nascut fara de pacat. Daca Maica Domnului a fost nascuta fara de pacatul originar si de toate patimile care deriva din el, fiind o exceptie, nu ii e deloc spre slava. Ortodocsii cred altfel, uite ce scrie Sfantul Ioan Maximovici: „Această învăţătură, care, aparent, pare a dori să o slăvească pe Maica lui Dumnezeu, în realitate neagă deplin toate virtuţile ei… Credincioşia şi sfinţenia ei s-au arătat prin faptul că ea, fiind «om, cu patimi asemenea nouă», atât de mult L-a iubit pe Dumnezeu şi I s-a dăruit Lui, încât, datorită curăţiei sale, ea a fost înălţată deasupra neamului omenesc. Din acest motiv, fiind mai înainte ştiut şi mai înainte hotărât, ea a fost învrednicită să fie curăţită de Duhul Sfânt Care S-a pogorât asupra ei şi să nască de la El pe Însuşi Mântuitorul lumii. Învăţătura harului lipsei de păcat a Fecioarei Maria îi neagă acesteia biruinţa sa asupra ispitelor; dintr-o biruitoare vrednică de a fi încoronată cu cununi de slavă, aceasta o transformă într-un instrument al providenţei lui Dumnezeu". Catolicii O considera co-patimitoare si co-rascumparatoare impreuna cu Fiul Sau, pe cand noi, ortodocsii, o cinstim pe Maica lui Dumnezeu ca pe „cea mai cinstita decat heruvimii si mai marita fara de asemanare decat serafimii". Dar nu consideram ca Preasfanta Fecioara Maria si-a dat sangele pentru lume, ca rascumparare, a eliberat din iad pe cei tinuti in el sau ca va veni sa judece vii si mortii. Nu e Coredemptrix. Domnul Iisus Hristos e Mantuitorul. Deci catolicii o pun cumva pe Maica Domnului la egalitate cu Fiul Sau, Dumnezeu; noi ii acordam toata cinstirea, nu mai e nimeni la fel de Slavita si de Cinstita ca Ea, dar nu ca lui Dumnezeu (nimeni nu e adorat la fel cu Dumnezeu). Insa de unde ai ajuns la concluzia ca ne rugam mai putin la Maica Domnului? Toti Sfintii Parinti si marii duhovnici au cinstit-o indeosebi pe Maica Domnului si s-a zis ca nu trebuie sa treaca nicio zi fara o rugaciune/acatist/paraclis catre Maica Domnului. Caci da, Ea are mare putere si ne ajuta daca ii cerem ajutorul.
uite link aici, unde se explica http://www.ortodoxie-catolicism.ro/......la-fatima/

| monstrulet a răspuns:

Pentru ca suntem mai misogini. In cam toate religiile e pacat sa fii femeie(vezi musulmanii). Daca esti in perioada aia, nu ai voie in biserica, ca cica esti murdara, si alte alberatii. Asta poate era ok pe vremea cand nu existau tampoane, dar tot la fel se face si azi, ca sa se pastreze "traditia" cretina.

| Anonymus314 a răspuns:

Cel mai bine e sa intrebi un preot ortodox, el iti va spune de ce deoarece el a studiat celelalte religii pe langa ortodoxie

| Swifthammer a răspuns:

Singurul care primeste inchinare este Dumnezeu, daca te inchini oricarei alte fapturi sau oricarui lucru, pacatuiesti! Apostolilor vroiau sa le aduca jertfe deoarece oamenii ii considerau ca fiind zei din pricina Cuvantului, priviti : "11 La vederea celor făcute de Pavel, noroadele şi-au ridicat glasul şi au zis în limba licaoneană: „Zeii s-au coborât la noi în chip omenesc."
12 Pe Barnaba îl numeau Jupiter, iar pe Pavel, Mercur, pentru că mânuia Cuvântul.
13 Preotul lui Jupiter, al cărui templu era la intrarea cetăţii, a adus tauri şi cununi înaintea porţilor şi voia să le aducă jertfă, împreună cu noroadele.
14 Apostolii Barnaba şi Pavel, când au auzit lucrul acesta, şi-au rupt hainele, au sărit în mijlocul norodului şi au strigat:
15 „Oamenilor, de ce faceţi lucrul acesta? Şi noi suntem oameni de aceeaşi fire cu voi; noi vă aducem o veste bună, ca să vă întoarceţi de la aceste lucruri deşarte la Dumnezeul cel Viu, care a făcut cerul, pământul şi marea şi tot ce este în ele.". Deci pana si apostolii Lui Hristos considerau acest lucru ca un mare pacat, astfel incat isi rupeau hainele (ceea ce la ei insemna ceva foarte grav). Nici ingerii nu primesc inchinare, priviti : "Şi m-am aruncat la picioarele lui ca să mă închin lui. Dar el mi-a zis: „Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi care păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu închină-te! (Căci mărturia lui Isus este duhul prorociei.)"". Priviti ce il indeamna : LUI DUMNEZEU INCHINA-TE! Apare vreo tertza parte in aceste cuvinte? NU, si atunci de ce rataciti?

Rectifica acolo, ortodocsii nu se roaga la Dumnezeu, ei se roaga la icoane, ceea ce este condamnat de porunca a 2-a din Lege : "4 Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul.
5 Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc,
6 şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele.".

| costis a răspuns:

Si ortodocsii se inchina Maicii Domnului si sfintilor, ca unor mijlocitori. In plus, inchinaciunea ortodoxa se face cu semnul Sfintei Cruci, in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh, deci inainte de orice cinstire adusa cuiva este cinstit Dumnezeu si jertfa de pe Golgota.

| bunica18 a răspuns:

Pentru ca ei considera nasterea Macii Domnului ca fiind fara samintza, deci ca s-a nascut din Duhul Sfint...gasesti mai multe detalii despre diferentele dintre catolici si ortodocsi pe site-ul:
http://www.credo.ro/catolicism.php

| carminaburana43 a răspuns:

Eu sunt catolica deci pot sa-ti spun ca de aceea pentru ca Fecioara Maria e mama lui Christos si ne gindim ca feciorul asculta pe mama sa Maria cind o roaga ea pentru noi pacatosii cind el nu vrea sa ierte noi ne ginim ca Maria ne asculta si il roaga pe fiul ei sa ne ierte si sa ne ajute.

| cal3star a răspuns:

Eu am alta intrebare. De ce te rogi?

| Fineness explică (pentru cal3star):

1.Nu suport cand cineva imi raspunde la o intrebare cu o alta intrebare.
2.Care e faza cu intrebarea pe care ai pus-o...

| cal3star a răspuns:

Salut. Imi pare rau si intr-un fel ai dreptate.
Acum incerc sa-ti raspund din ce stiu eu.
Fiecare are credinta lui si se roaga mai mult sau mai putin, insa toate credintele duc la un singur zeu (dumnezeu, ali baba, buddha etc)

Eu sunt ateu (nu mai cred in dumnezeu)