| Geass a întrebat:

De ce cei credincioşi, care îşi pun mare speranta in religie au un psihic destul de "şubred".Am observat cei mai mulţi dintre credincioşi nu au psihicul bine structurat pentru că la necazuri in viaţa, punând încrederea în ceva absolut imaginar fără să încerce să treacă peste logic.Deasemenea religia distruge psihicul copiilor in loc să-l dezvolte fiind speriaţi de demoni că ajung in iad si tot felul de chestii care nu fac decât să trăieşti in frică iar într-un moment al vieţii mai complicat să termini să te sinucizi din cauza psihicului slab.

40 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Du bist dumm! Generalizezi si tragi niste ipoteze de parca tragi cu dintii de michelin...

| Linilerei a răspuns:

Credincioșii de obicei nu ajung să treacă peste barierele impuse de biserică / comunitatea în care trăiesc. La un moment dat - îndoctrinat de anumite concepții, dogme, idei etc - ajungi să stai cu teamă că vei păcătui și arzi în iad.Și da, ăștia sunt obișnuiți de mici "te bate Doamne Doamne" că ai făcut nu-știu-ce.

| kanajambe a răspuns:

Religia te face mai bun, asta-i clar
automat omul bun e si sensibil, firav si toate alea
Tre' sa gasesti o cale de mijloc dintre religie si realitate happy
Aia care-s cu adevarat credinciosi nu cred ca se sinucid. omorul e si el un pacat hihihi

| Geass explică (pentru Linilerei):

Exact.Şi în loc să înveţe să aibă încredere in ei să nu facă din toate o drama sa gândească LOGIC, biserică mai mult îi sperie spunând de atâtea lucruri care nu fac decât să te pătrundă frică şi să puna stăpânire, cei mai mulţi creştini vor spune că sunt încercări date de Dumnezeu, ce incercare a credintiei mai e aia când un copil spune că a văzut nu ştiu ce demon.

| SarahParker a răspuns:

Pentru ca asa zisii credinciosi cred ca D-zeu ii va ajuta mereu si ei nu ridica un deget, e ceva de genu : vai uite ce mi s-a intamplat vai, vai da lasa ca D-zeu ma ajuta si pot sa stau cu burta la soare fara sa fac nimic, rezolva El totul sau am facut ceva rau si zic lasa ca m-am rugat eu la D-zeu nu mai stiu cand si de atunci nu am mai cerut nimic in schimb si ma mai rog poate zi astazi si D-zeu trebuie sa ma ajute si eu pot sa mai fac vreo tampenie.sau sunt unii care zic ca nu barfesc pe nimeni si cum intra cineva la ei pe usa zic : ai auzit de ala, cica o facut asa, ce prapadit e, si oamenii aceia cand merg la biserica de credinciosi ce is nu asculta slujba si cand intra cineva in biserica numa la usa se uita sa mai aiba de cine sa barfeasca. imi dai funda?

| OOOLEOOO a răspuns:

Eu zic ca televizorul ii invata pe copii sa se teama de Monstri si iad si Demoni,Religia te invata sa nu te temi de asa ceva daca ai incredere in Dumnezeu,dar televizorul te invata ca ''iese bau bau din dulap'' daca ma intelegi!

Si nu nu distruge psihicul uman,Stresul distruge Psihicul uman te face mai agitat si te distruge,Religia te relaxeaza te linisteste te ajuta sa vorbesti cun un ''prieten''care nu`ti va intoarce spatele nici macar pentru bani,cei mai bun pentru Psihicul umam? Sa stea toata ziua in fata TV`ului si sa`si roada unghiile de stres ca nu`si gasesc o slujba in care sa castige niste bani, Sau e mai fericita persoana care nu se streseaza ci se roaga deoarece stie ca dumnezeu ii va da painea de care are nevoie, asa isi gasesc si prieteni adevarati! Cum te invata si Isus sa nu te ingrijorezi de cea ce vei manca deoarece si pasarile zboara pe cer Si Domnul le hraneste incat sa traiasca!

| Geass explică (pentru kanajambe):

Am vorbit de religie în general, în unele religii sinuciderea nu reprezintă nimic, în altele este o onoare eu nu mă refeream strict la creştini si nici nu spun că nu trebuie să avem sentimente dar unii încearcă să fugă de adevăr căutând sprijin in Dumnezeu, preoţi si multe altele

| Geass explică (pentru OOOLEOOO):

Religia spune să nu te temi de aceste lucruri dar spun că ele există, cum să îi spui unui copil despre iad, demoni că ajunge nu ştiu unde dacă nu este credincios şi dupa aia îi spune să nu îi fie frică normal că in acel moment deja sa instalat acel sentiment de frică, normal că vor spune nu ştiu ce de exemplu un copil crede că a greşit şi se simte vinovat acel copil ştie că dacă este cuminte şi credincios nu i se intampla nimic dar când nu este aşa va începe să îi fie frică că vin demoni după el.

| kanajambe a răspuns (pentru Geass):

Sunt formati cu mentalitatea asta.Eu de exemplu ma bazez si pe asta, dar sunt destul de rationala. nu poate sa-mi cada totul din cer pentru ca ma rog.
Cum si toate echipele de fotbal se roaga inainte de meciuri si dumnezeu nu stie pe cine sa faca invingator. Alege o echipa care e capabila de mai mult
Am cam deviat de la subiect. Unii se bazeaza doar pe dumnezeu pentru ca nu exista si multa cunoastere, in general batranii si oamenii simpli, fara idealuri inalte

| ateu123 a răspuns:

Tu stiai ca repetarea unui lucru chiar isi da senzatia ca exista acel lucru? nu-i de mirare cum ne influenteaza religia daca de mici tot repetam ca exista pana la urma il vezi, simnti, auzi si vorbesti in asa zisele limbii repetitia e mama religiei se pare http://liber-cugetatorii.blogspot.com/

| Geass explică (pentru ateu123):

Total adevărat. Ştiu că ţie toţi îţi sar in cap dar ai dreptate auzind de atâtea ori despre iad si când chiar salvatorul lor vorbeşte despre iad ca un loc groaznic atunci cum să nu intre în psihic acel sentiment de teamă, disperare ca nu cumva să greşeşti vreodată.

| ateu123 a răspuns (pentru Geass):

Sindromul ideilor fixe

| costis a răspuns:

Eu cred ca din contra. Credinta te ajuta sa treci mai bine peste necazuri. Si nu numai in cazul individului ci si al unor popoare. Exemple: evreii, romanii, georgienii, sarbii. Evreii au supravietuit ca popor fara tara; noi am fost calcati de migratori de pe la 300 pana pe la1300 si am supravietuit ca popor desi structura statala era distrusa. Georgienii au fost demolati de atacurile persilor si ale mongolilor si au supravietuit in mod miraculos. Ai grija ca falsitatea si gogosile sa nu iti produca erectii.

| Geass explică (pentru ateu123):

Odată ce le intra in cap o idee nu o mai scot de acolo, chiar dacă un creştin spune că a cercetat nu îi este frică de iad, demoni ideea aceea ia rămas in subcostient şi de acolo greu o vor scoate.Creştinii spun că Lucifer nu are nici o putere dacă nu îi permiţi atunci de ce in Biblie Apocalipsa este scrisă într-un fel că demonul are control o perioadă aşa bătându-se în cap ideile lor.

| Geass explică (pentru costis):

Ai nişte idei total absurde adica tu vrei să spui că dacă nu ar fi existat religia nu ar mai fi speranţă sau ce nu înţeleg, trebuie să fii un om total încuiat să crezi că religia a ţinut in viaţă popoarele, religia e un bun pretext pentru mai orice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa inteleg ca tu esti ateu, ca de obicei, si te oftici si nu poti dormi noaptea de grija credinciosilor. dragul meu? cainele moare de drum lung si prostii de grija altora.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Geass):

Doar un ''Fatarnic'' iar spune unui copil sa se teama de iad si de Demoni,Deoarece ar trebui sa-i spuna ca Dumnezeu iubeste copii rai sau buni Dumnezeu ne vrea pe noi adulti ca niste copii! n-are cum sa simta ura pentru un biet copil fara vina! Samanta raului creste impreuna cu noi,Doi copii cand se cearta peste jumatate de ora se joaca iar impreuna,Adulti is in stare sa se omoare! copii nu se streseaza sa cumpere mancare, ei doar asteapta sa ii se ofere mancarea pe masa, Un om toata ziua si`o petrece la munca ca sa faca orst de mancare! intelegi unde bat? Nu religia e devina daca un copil se teme de iad ci cel care ia povestit despre Rai si Iad si a uitat sa spuna ca e norocos cat timp e copil si este iubit de Dumnezeu indiferent de cea ce face happy

| Geass explică (pentru anonim_4396):

TPU este un site unde se poate exprimă oricine, cum tu ai observat că sunt ateu şi eu pot observa că tu eşti un susţinator înfocat al creştinismului, te exteriorizezi crezând că se vor mai trezi câţiva creştini şi vor începe să îşi pună întrebări.Chiar poţi să îmi aduci ori ce argument, citat pro-creştinism îl voi combate cu plăcerehappy

| Geass explică (pentru OOOLEOOO):

Deci să înţeleg că numai un copil poate face orice fără să se gândească că are o religie care bagă frica pentru că dacă este aşa acel om va ramăne cu acel gând tot restul vieţii iar când va ajunge adult şi va greşi atunci sigur o să îi fie frică nu va conta ce vârstă va avea contează de psihicul său

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Geass):

Pui intrebari la toate raspunsurile unde vrei sa ajungi? daca un copil creste cu gandul ca e copil atunci e credincios! daca un om de 20 de ani inca imparte prajiturica cu un baiat pe care nu-l cunoaste sau daca nu merge la munca si nu se ingrijoreaza pentru ce va manca si asteapta ca cineva sa-i dea de mancare (I cazul lui, Dumnezeu, deoarece la 20 de ani nu cred ca Parintii il mai tin ca pe un copil pana atunci) atunci da nu ar trebui sa se ingrijoreze de iad, deorece iti spun ca va ajunge langa Dumnezeu si atunci poate va si vorbi cu el! Dar aratami tu o persoana de genu!

| EmaS a răspuns:

Pentru mine credinta a fost un sprijin tare in Domnul.El m-a intarir si mi-a dat putere in cea mai grea incercare a vietii.Chiar si medicii au facut afirmatia ca numai credinta l-a ajutat pe sotul meu si s-a vindecat.

| Geass explică (pentru EmaS):

Încă îmi mai aduc aminte o vorbă dintr-un serial"Pacientul nu să făcut bine fără motiv, problema este că nu ştim răspunsul" omenirea inca nu ştie totul, cât despre că religia te-a ajutat asta a fost un fel de refugiu al tău in religie in momente grele toţi căutăm ceva când ne este greu pentru ca este mai uşor decât ne punem mintea să o ia logic şi să avem singuri puterea să trecem peste.

| EmaS a răspuns (pentru Geass):

Si daca credinta ma ajuta si eu ma simt protejata si iubita de Dumnezeu, nu vad care este problema.

| Geass explică (pentru EmaS):

Nu este nici o problemă chiar accept religia ca o soluţie pentru calmare dar problema este că alţii le îmbolnăvesc minţile altora si încearcă să îi facă să creadă in poveşti, normal că trebuie să. crezi in ceva ca acel lucru să te calmeze dar să crezi pentru tine si doar atât in limita acceptată nu să începi să ţii predici să convingi si pe alţii să creadă la fel ca tine, poate alţii se calmează creezand in Buddha fiecare crede in ce crede el că este bine

| EmaS a răspuns (pentru Geass):

Dragul meu, ai toata libertatea sa crezi in cine doresti.Eu L-am gasit pe Dumnezeul adevarat, mi-a dat mantuirea si fericirea, si as dori ca toti sa simta ceea ce simt eu.Dar nu oblig pe nimeni.

| epurel a răspuns (pentru Geass):

Eu, find catolic şi zău, nu suntem aşa proşti. Când vreau să realizez ceva, am o problemă încerc întotdeauna să o rezolv singur.
Şi nu, nu distruge nici un psihic, crede-mă (fratele meu mai mic se teme mai degrabă de monştii din Scooby Doo ) happy, şi Hitler era creştin.

| Geass explică (pentru EmaS):

Asta este şi problema observi spui Dumnezeu Adevărat automat fără să vrem această informatie o băgăm in subcostient şi ne punem dupa aia întrebari, nu este mai corect să spui că tu ţiai găsit Dumnezeul tău adevărat pentru tine.

| EmaS a răspuns (pentru epurel):

Crestinii ii sperie pe copii ca le spune despre realitatea iadului, dar culmea este ca ei sunt de acord cu Harry Potter, acesta nu ii ingrozeste.

| EmaS a răspuns (pentru Geass):

Fie ca recunosti sau nu, Dumnezeu este un Dumnezeu real.El exista.Eu l-am gasit.Tu nu L-ai cautat sau nu cu toata inima.

| Geass explică (pentru epurel):

Hitler era creştin adevărat dar dacă te interesezi despre el vei afla ce gânduri avea nu tocmai ale unui creştin si îţi dau numai câteva exemple "Conştiinţa este o creaţie evreiască", "Cu cât cunosc mai bine oamenii cu atât mă înţeleg mai bine cu câinii" "Pe acest pamant trebuie să existe o rasă pură, fără evrei si fără oameni de culoare"