| LupusDei1993 a întrebat:

De ce cele 10 porunci date de zeul yahve evreilor de catre Moise sunt total diferite față de ce știm noi?

Exodul 34:11-26

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Unu, orice HANDICAPAT mintal stie ca numele unei fiinte se scrie cu litera MARE.
Pentru informarea ta, acele Legi se numesc Legi Ceremoniale si sau legile lui Moise. Cele 10 Porunci se numesc Legea Morala si este legea lui Dumnezeu.

| LupusDei1993 explică (pentru danut):

Ah da iertare, până și numele unor ființe mitologice se scrie cu literă mare, am uitat ce sa fac

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

NU mie trebuie sa-mi ceri iertare, NU pe mine m-ai jignit.

| LupusDei1993 explică (pentru danut):

E ca și cum îmi spui că-l jignesc pe Moș Crăciun, chiar dacă deja știm că nu există.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Te compatimesc, sincer imi pare rau de tine.

| LupusDei1993 explică (pentru danut):

N-ai de ce, oricum mor si se termina toata existanta, ca toti oamenii de altfel.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

O, NU, dupa ce mori VINE Judecata, vor trece foarte multi ani pana atunci DAR pentru tine va fi INSTANTANEU deoarece nu vei percepe trecerea timpului si atunci sa te vad, "eroule".

| LupusDei1993 explică (pentru danut):

Și ce dovadă ai, în afară de o carte mitilogică de aproximativ 1800* de ani ce tu și alții o luați drept bună?
Ce judecată? Numai în Noul Testament există această așa-zisă judecată finală, iar evreii au fost primii și nu cred în pedeapsă sau răsplată veșnică.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Mai citeste.
Daniel (V.T.) 12, 1. În vremea aceea se va scula marele voievod Mihail, ocrotitorul copiilor poporului tãu; cãci aceasta va fi o vreme de strâmtorare, cum n-a mai fost de când sunt neamurile si pânã la vremea aceasta. Dar în vremea aceea, poporul tãu va fi mântuit, si anume oricine va fi gãsit scris în carte.
2. Multi din cei ce dorm în tãrâna pãmântului se vor scula: unii pentru viata vesnicã si altii pentru ocarã si rusine vesnicã.
3. Cei întelepti vor strãluci ca strãlucirea cerului, si cei ce vor învãta pe multi sã umble în neprihãnire vor strãluci ca stelele, în veac si în veci de veci.
10. Multi vor fi curãtiti, albiti si lãmuriti; cei rãi vor face rãul, si niciunul din cei rãi nu va întelege, dar cei priceputi vor întelege.
Iata ca scrie si in V.T. pentru cei ce citesc.
13. Iar tu, du-te, pânã va veni sfârsitul; tu te vei odihni si te vei scula iarãsi odatã în partea ta de mostenire, la sfârsitul zilelor."

| LupusDei1993 explică (pentru danut):

Din nou, nu are importanță deoarece tot e o carte mitologică. Acum trăim în cea mai bună și prosperă perioadă din istoria omenirii, și vii tu cu alții sunând din trâmbițe și balalaici că vine sfârșitul, uite că nu a venit unul să ne măture de tot, încă. Și chiar dacă vine, murim mai toți și aia e, YOLO

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

"Și chiar dacă vine, murim mai toți"
Nu toti ci mai tontii, mor. Dreptul vostru la alegere. laughing

| LupusDei1993 explică (pentru danut):

Crezi ce vrei, atâta timp cât nu începi să omori pe cineva că așa ți-a "spus" zeul nevrotic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cărțile Bibliei au fost scrise în diferite etape istorice de autori diferiți și spoi compilate împreună. Contradicțiile din ele sunt interpretări ale textului de către cititori ne educați ca tine.

| iurii75 a răspuns:

Diferența este doar din lipsa de cunoaștere pe care o demonstrezi. Legile date poporului evreu, numite și legea lui Moise deoarece au fost date prin intermediul lui, din care fac parte și cele 10 porunci, sunt scrise în Biblie. Ce diferență ai văzut tu - nuștiu.

| Nilsson a răspuns:

Se vede că habar nu ai de Biblie și că te inspiri după niște site-uri pline de minciuni și tâmpenii.
A mai ridicat cineva aceeași dilema referitoare la Exod 34, dovadă clară că ați avut aceeași sursă de (ne) inspirație.

Măcar dacă citeai și tu primul verset și poate nu te mai făceau de râs:

"Domnul a zis lui Moise: „Taie două table de piatră ca cele dintîi, şi Eu voi scrie pe ele cuvintele cari erau pe tablele dintîi pe cari le-ai sfărîmat."

Așadar Dumnezeu a scris pe noile table aceleași porunci cunoscute de toți, ce i-au distrat lui Moise face parte dintr-un set de legi ceremoniale date poporului evreu, și care erau păstrate lângă chivot, iar tablele de piatră erau ținute în chivot.

| LupusDei1993 explică (pentru Nilsson):

Sunt aceleași legi ca primele, ți-ai răspuns deja, doar că mult mai puține și limitate la doar 10, la primele table erau mult mai multe legi. Și ce ironic să dai poruncile abia DUPĂ crime și genocid împotriva egiptenilor.

| Nilsson a răspuns (pentru LupusDei1993):

"la primele table erau mult mai multe legi."
Pe primele table erau cele 10 cunoscute de toți, le găsești în Exod 20, restul erau legile ceremoniale scrise de Moise ulterior.
Ai dovedit încă o dată că ești paralel.

| Octavian199 a răspuns:

Danut, nu mai jignii, sau ai Iq 20?

| LupusDei1993 explică (pentru Octavian199):

Mă jignește că nu cred aceeași idee mitologică și fără să-mi bazez viața în jurul ei;(