| gorlan a întrebat:

De ce comentati aiurea despre satanism daca nici nu cunoasteti aceasta religie? Si satanismul nu se refera ca te duci si tai capul unui om, unei capre sau mai stiu eu ce si invoci pe nu stiu cine si te poseda de ajungi la nr. 9. Nu e despre niciuna din chestiile de genul.

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Satanismul nu este considerat religie.

| RAY a răspuns:

Eu sunt ateu singurul lucru care ma deranjeaza e ateismul modern in rest nu-mi pasa,parerea mea prostia e in floare in Romania nu mir de satanism o alta porcarie importata din america, da ateu de ce nu poti fi daca chiar gandesti rational, eu mas simnti aiurea sa cred in ceva ce nu exista dovezi pe bune, macar ateismul nu cere credinta oarba in nimic fata de teism, deism, panteism, satanism etc

| Latinmoon a răspuns:

Poate ca nu se taie capul nimanui dar nu e nici o religie ok, parerea mea.
Eu zic ca este doar un curent temporar.

| Moisie a răspuns (pentru Latinmoon):

Pai daca e sa analizam realitatea, se poate spune fara teama de a greai, ca religia crestina este mult mai satanica, decat chiar religia satanica!

Răspuns utilizator avertizat
| Fantastic7 a răspuns:

Pentru ca prea multor oameni le place sa vorbeasca aiurea de niste chestii despre care habar nu au nimic, de fapt, ci doar le-a fost bagata in cap o idee cretina pe care doar o accepta, (fara prea multa judecata si informare, ca ce e mult strica) cum ca satan e un monstru care amesteca sufletele celor pacatosi cu o furca intr-un cazan din iad :/

| Delmoniko a răspuns:

Satanismul nu e considerat religie (cel putin, nu cel modern). Satanismul e diferit pentru fiecare (de aici frumusetea si libertatea pe care o ofera, e non-dogmatic). E un "curent" destul de vechi, iar adevaratul satanism va ramane mult timp underground. Societatea (cu atat mai mult cea romaneasca) nu este gata pentru asa ceva.
Ce parere aveti despre satanism? Cunoasteti persoane?
http://mythologica.ro/filozofia-satanismului/
http://mythologica.ro/satanismul-modern/

Răspuns utilizator avertizat
| Delmoniko a răspuns (pentru gorlan):

De ce ti se pare "aiurea". Cel spiritual e inventat in 2002 de fata lui LaVey, iar cel traditional practicat nu a existat - e tot o ramura din cel laveyan, dar interpretarea e alta. Deci cum asa?

Răspuns utilizator avertizat
| Radeas1 a răspuns:

Eu sunt creştin. (ca să ştii). Acum pot răspunde. Unii comentează aiurea despre o religie pentru că sunt prea egoişti ca să accepte că mai existe şi alte religii. Dar nu e o religie ok, cum a spus o fată de mai jos. Pentru că te închini ceea ce e rău... Oricum, fiecare crede în ce vrea.