| mentholinks a întrebat:

De ce considera crestinii ca Isus nu a avut si el femei, pofte sexuale? Eu cred ca a avut ca orice barbat normal si intreg la minte.

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

N-avem un Mare Preot care să n-aibă mila de slăbiciunile noastre ci unul care ÎN TOATE LUCRURILE A FOST ISPITIT CA SI NOI, dar fără păcat.-Evrei 4.15
Si prin faprul că El Însuși a fost ispiti înceea ce a suferit poate să vine în ajutorul celor ce sunt ispitiți-Evrei 2-18
A fost și El ispitit dar a învins ispitele.

| StrongHeart a răspuns:

Crestinii nu cred ca nu a avut pofte sexuale sau in limbaj arhaic, ispite, crestinii cred ca a trait ca un om normal, cu aceleasi nevoi si pofte, dar cred ca le-a depasit printr-o viata ascetica si infranata, adica mai concret, nu a actionat asupra poftelor sale. Chiar si la mancare se abtinea, daca a reusit sa posteasca 40 de zile si 40 de nopti in desert, dupa cum spun Sfintele Scripturi.

| mentholinks explică (pentru StrongHeart):

Adica le-a depasit? A ajuns fara suflet? Nu mai simte nimic?

| bookofknowledge a răspuns (pentru mentholinks):

Nu! A avut suflet, dar niciodata nu i-a stat mintea la ce este rau,
In alti termeni, mintea i-a stat asa de tare la ceea este bun incat nu s-a gandit la ceea ce l ar puea afecta, asemanator cu budisti care mediteaza ca poftele sa nu i loveasca, asemanator este postul crestin, aatat timp cat crestinul are sufletul pus pe asta, si stie motivul pentru care face asta.

| mentholinks explică (pentru bookofknowledge):

Sigur stii tu la ce i-a stat mintea lui Isus. laughing

| bookofknowledge a răspuns (pentru mentholinks):

Nu trebuie sa stiu, in biblie oamenii posteau foarte des atunci cand faceau greseli mari sau atunci cand isi doreau sa nu repete ceva, de ce anume? tocmai deoarece toate personajele biblice care credeau in Dumnezeu si stiau motivul au postit pentru acelasi motiv(biblia spune de exceptia care posteste doar sa se face vazuta cu un motiv. Cand citesti biblia trebuie sa te uiti si la ce se petrece langa, ceea ce fac personajele, tot, sa nu uitam ca o care e citita pana in scoarta de o persoana, sa fie perfect inteleasa, este nevoie de locul actiunii, povestea personajelor, motive, ce au facut celelalte personaje, etc.

| dany1988122 a răspuns:

Evident ca a avut.