| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

De ce copiii sunt tentati sa atinga lucrurile interzise si de cele bune mai putin (ma refer la cei de 1-2 poate 3). Daca, de la inceput am fost creati de dracul si suntem facuti sa incalcam reguli? Fapt divers.

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Tendința de a face rau încă de când suntem mici e din cauza ca ne-am născut imperfecti, moștenim păcatul adamic.

Răspuns utilizator avertizat
| VelaJohnny a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

„se zice" corect, doar se zice. Biblia spune ca doar prin intermediul jertfei de rascumparare a lui Isus suntem iertati de pacate, nu prin intermediul botezului. Pacatul mostenit aduce moartea, nu? Pai daca ar fi disparut pacatul mostenit, atunci nu ar mai fi consecinte negative. Am castiga hrana fara mult efort, nu cu sudoarea fetei, femeile ar avea nastere usoara, si nimeni nu ar mai muri. Era prea simplu ca un botez sa anuleze efectele imperfectiunii si pe ea insasi. In viitor, jertfa de rascumparare a lui Isus va fi aplicata in mod deplin, dar pana atunci, luptam cu imperfectiunea mostenita.

| danay72 a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Imperfecțiunea moștenită de la Adam o avem în gena, nu dispare. Din cauza imperfecțiuni ne îmbolnăvim, îmbătrânim și murim.Ea va fi anulată, doar când vom fi în paradisul promis de Dumnezeu pe pământ, care va fi după sfârșitul sistemului rau de lucruri.Romani5:12,Psalmi37:9-11,29,Isaia 25:8.

| ania a răspuns:

Nu am fost creați de dracu, dracu i-a ispitit pe Adam și pe Eva să nu asculte de Dumnezeu și de când ei au cedat, am dobândit păcatul strămoșesc, adică înclinația spre rău a tuturor, începând din copilărie.Imediat după cădere, Dumnezeu a spus lui satana--Sămânța femeii îți va zdobi capul și tu îi vei drobi călcâiul.(Genesa 3-35) adică înclinația spre rău rămâne în noi(pînă la revenirea lui Hristos dar e ieteresant că Hristos, fiind născut din fecioară e doar sămânța femeii nu și a bărbatului și El e cel ce a zdrobit capul șarpelui prin sacrificiul vieții lui pe cruce, câștigând dreptul oricui de a fi eliberat de păcatele lui dacă vrea să creadă în EL-Cine crede și se va boteza va fi mântuit-Marcu16-16

| RAY a răspuns (pentru ania):

Dracu nu a ispit pe dam si eva si un sarpre

| FaraNumePls a răspuns:

Ce întrebare laughing pentru că, copii nu pot înțelege atât de bine ce e rău și e e bine :*

| VelaJohnny a răspuns:

„ci un sarpe" - vrei sa cunosti mai multe despre identitatea acelui sarpe?
Ioan 8:44 „Voi sunteţi de la tatăl vostru Diavolul şi vreţi să împliniţi dorinţele tatălui vostru. El a fost un ucigaş când a început şi n-a rămas ferm în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Când spune o minciună, vorbeşte potrivit firii lui, pentru că este mincinos şi tatăl minciunii. " - Diavolul este tatal minciunii, adica cel ce a „nascut" sau a adus minciuna in existenta. Cred ca esti de acord cu mine ca acel „sarpe" a spus prima minciuna Evei.
Apocalipsa/Revelatia 12:9 „Astfel, balaurul cel mare, şarpele cel vechi, cel numit Diavol şi Satan, care induce în eroare întregul pământ locuit, a fost aruncat jos. A fost aruncat pe pământ, iar îngerii lui au fost aruncaţi împreună cu el." - Diavolul este „sarpele cel vechi", care induce in eroare pamantul, sau il insala/minte.

Cea mai buna explicatie este aceea ca Satan Diavolul s-a folosit de un sarpe pentru a vorbi cu Eva, inseland-o. A facut pe ventrilocul, facand sa para ca reptila sarpe ii vorbea, ascunzandu-si identitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ne-a creat niciun drac si nicio fantoma crestina.
Copiii mici isi baga nasul peste tot din pura curiozitate.
Nu constientizeaza ca ce face nu este bine.

| KenNine a răspuns:

Si nu neaparat numai copii.Asa este sa-l tenteze decat sa-l ia pur si simplu.