| AvalohAlyn a întrebat:

Reincarnarea e posibilă? De ce ar fi imposibila pentru creștini?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pentru unul ca tine dupa reancarnare vine IMEDIAT Focul care te va mistui dar sa stii ca daca a mai ramas si o unghiuta din reancarnarea ta si aia va simti arsura asta ca sa va iasa din cap cap reancarnarea care NU EXISTA.

| mentholinks a răspuns (pentru danut):

Pai nu asteptati si voi reincarnarea in noi trupuri? Sau veti fi la fel cum erati cand ati murit?

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Noi asteptam SCHIMBAREA trupurilor, nu reancarnarea lor. Este cu totul o alta treba.
1 Corinteni 15, 22. Si dupã cum toti mor în Adam, tot asa, toti vor învia în Hristos;
52. într-o clipã, într-o clipealã din ochi, la cea din urmã trâmbitã. Trâmbita va suna, mortii vor învia nesupusi putrezirii, si noi vom fi schimbati.
53. Cãci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, sã se îmbrace în neputrezire, si trupul acesta muritor sã se îmbrace în nemurire.
Nu exista reancarnare ci schimbare.

| mentholinks a răspuns (pentru danut):

Pai trupurile nu se reincarneaza ci sufletul iar daca voi asteptati ca sufletul vostru sa fie in alt trup, nu e cam acelasi lucru cu reincarnarea doar ca sa face o singura data? Ca trupul asta nu-l mai schimba nimeni, putrezeste.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

"Pai trupurile nu se reincarneaza ci sufletul"
Suflet FARA trup NU EXISTA decat in religile DEMONICE. In crestinism SUFLETUL este: Geneza 2, 7. Domnul Dumnezeu a fãcut pe om din tãrâna pãmântului, i-a suflat în nãri suflare de viatã, si omul s-a fãcut astfel un suflet viu.
Deci SUFLET fara CORP, NU EXISTA. Dumnezeu REFACE corpul dand viata omului. La Judecata Finala TOTI muritorii care au trait pe Terra vor REANVIA dar in corpurile lor muritoare pentru Judeecata Finala asa ca daca putrezeste va fi refacut cum a fost. Eu sunt crestin dupa Biblie, nu dupa traditie ca sa accept PAGANISME traditionale.

| danut a răspuns:

Pentru dany1988 : Biblia NU confirma un IAD dar confirma Focul ala in care vei arde si tu dar si tot sistemul solar.
2 Petru 3, 7. Iar cerurile si pãmântul de acum sunt pãzite si pãstrate prin acelasi Cuvânt, pentru focul din ziua de judecatã si de pieire a oamenilor nelegiuiti.
10. Ziua Domnului însã va veni ca un hot. În ziua aceea, cerurile vor trece cu troznet, trupurile ceresti se vor topi de mare cãldurã, si pãmântul, cu tot ce este pe el, va arde.
Daca TU nu crezi NU INSEAMNA ca nu va avea loc iar pentru tine va fi un timp destul de scurt pana atunci.

| Celcestietot a răspuns:

Eu zic ca nu, logic vorbind.

De ce ar fi imposibila pentru creștini? Pentru ca Biblia vorbeste despre altceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Reincarnarea e o fantezie. Nu exista cazuri reale. Sunt doar povesti de facut bani si pentru inselat naivii.

Răspuns utilizator avertizat
| alex598 a răspuns:

Și dacă este adevărată. Cum au apărut primele suflete? De ce apar suflete noi?