| mentholinks a întrebat:

De ce cred crestinii ca lui Dumnezeu ii pasa de ei?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pentru uni este o iluzie legatura cu Dumnezeu iar pentru altii este o REALITATE care se petrece tot timpul. Lui Dumnezeu II pasa de toti cei ce-L cauta cu dragoste si respect.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca observ în viață cum ma ajuta sa iau decizii înțelepte, atunci când respect principiile biblice. Sunt fericita, am un scop în viață, stiu de ce permite Dumnezeu suferința și când îi va pune capăt și toate acestea pentru ca ma străduiesc să mă apropii de Dumnezeu. Vad cum viata mea devine mai buna in fiecare zi, chiar dacă în jur e haos.

| Freya1 a răspuns:

Pai ce inseamna crestinism "dreapta credinta" ceva de genu nu....De asta pentru ca asta ne este religia si cu asta am trait asta am invatat si probabil asta ne-a ajutat in viata

| xerxes1 a răspuns:

Credinta face ca lucrurile sa functioneze nu zeul lor de imprumut.
Laca le iei credinta i-ai terminat.

| fuzzer a răspuns (pentru xerxes1):

Credinta nu poate exista fara acest "zeu" care ti-a dat viata si este sursa vietii. Oamenii au speranta datorita lui Dumnezeu, in efemeritatea vietii totul e desertaciune si oricine iti poate garanta ca pana si cel.mai mare ateu, in fata mortii devine cel mai mare crestin. E adevarat, e ridicol sa crezi in Dumnezeu doar de spaima mortii, la mijloc trebuie sa existe sentimente mult mai profunde si mai nobile. Ce vreau sa-ti spun e ca pana nici Nietzsche in critica lui deconstructivista nu l-a negat pe Dumnezeu. Totul tine de perspectiva, Dumnezeu e peste tot in lumea inconjuratoare, in universul fizic si metafizic, depinde doar de tine daca vrei sa-L "privesti".

| xerxes1 a răspuns (pentru fuzzer):

Zeul Biblic este doar un impostor, nu are legatura cu Creatia.

| fuzzer a răspuns:

Chiar in Cuvantul Sau, Dumnezeu iti raspunde la aceasta intrebare. Citeste Iacov 4:8

| mentholinks explică (pentru fuzzer):

Acolo e cuvantul lui Iacov nu al lui Dumnezeu.

| fuzzer a răspuns (pentru mentholinks):

Nu consideri Biblia ca fiind de inspiratie divina? 2 Timotei 3:6- Toata scriptura este inspirata de Dumnezeu.

| mentholinks explică (pentru fuzzer):

Asta le place oamenilor sa creada.

| Alexandr1457Antonia a răspuns:

Lui Dumnezeu chiar îi pasă de noi sunt oamenii care s-au rugat zi și noapte și s-au făcut bine de bolile pe care, le aveau. Depinde de sufletul fiecărui om în parte, dacă o viața ai fost, necredincios, criminal, hoț, drogat, bețiv, curvar... Și în ultimul moment îl vezi pe Dumnezeu și crezi in el te vei schimba. Multi oamenii ca tine nu cred in Dumnezeu dar va veni o vreme când o sa regreti.