| anonim_4396 a întrebat:

De ce cred crestinii ca moralitatea vine de la dumnezeu si religie si nu din mii de ani de dezvoltare umana? Spunandu'ne ca daca nu credem in dumnezeu nu putem sa avem un barometru moral si nu avem cum sa stim ce e bine si ce e rau...sau ca nu stim sa facem fapte bune fara ca biblia sa ne zica sa facem.
De ce nu inteleg ca a fii imoral este lipsa de empatie ci nu lipsa de dumnezeu?

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

http://ro.scribd.com/......Esente-pdf
E o carte. Simpla, usor de inteles. Atinge latura practica a vietii umane. Citeste prima ei parte. Ia-ti timp sa gindesti lucrurile, sa vezi situatiile de viata pe care autorul le aduce ca argument, si vei intelege de ce credem noi crestinii ca moralitatea vine de la Dumnezeu. Raspunsul nu e usor, ar trebui sa scriu enorm de mult pe tema acestui subiect pentru a-ti demonstra asta, si de aceea iti dau linkul catre aceasta carte.
Si fii sigur ca in prima ei parte, cartea nu aduc enimic in discutie in legatura cu Dumnezeu. Ea face doar observatii pertinente cu privire la viata noastra, la imprejurari in care noi ne aflam, privite prin perspectiva moralitatii.

| 220V a răspuns:

Desi suntem rezultatul a aproximativ 4, 5 miliarde de ani de evolutie, unii nu se comporta ca atare.

| RAY a răspuns:

Asta e o prostie sa crezi asa ceva, inseamna ca 68 la suta din populatia lumii e imorala de parca crestini sunt sfinti, daca citim istoria aflam ca crestini au creat razboaie mereu

| reihiuke a răspuns:

Pai moralitatea vine chiar din mii de ani de dezvoltare umana. Tot de acolo vine si ideea ca exista Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau sa te intreb esti multumit de starea in care se afla societatea actuala?

| beligan a răspuns:

Vrei exemplu de moralitate? http://www.youtube.com/watch?v=8CL7h8maC5k

| bond007geims a răspuns:

Dacă am proveni din maimuțe, și ar supravețui cel mai puternic și bine adaptat cum susține evoluția, cei slabi, bolnavi, infirmi, ar trebui să fie abandonați, nu îngrijiți

Răspuns utilizator avertizat