| Meme10Memu a întrebat:

De ce credetei ca biblia nu a fost scrisa mai devreme?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

A fost scrisa in timp, e istoria evreilor, iudaismul nu a fost prima religie pentru ca evrei au slujit.la.mai multu zeii, erau politeisti acum 2400 de ani un trib a facut ceea ce e azi cartea lor, au scos ce au vrut ei au pastrat ce au vrut ei acelasi si cu nt, s-a scos si sa pastrat ce sa vrut de catre biserica

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Scrie in biblie ca au fost politeisti evreii dupa ce l-au abandonat pe Iahveh.

Raspunsul la intrebare e: pentru ca oamenii erau mai aproape de timpul cand Adam si Eva au trait si mai aproape de timpul cand a avut loc potopul din 2370 i.Hr. Inainte sa fie scrisa Biblia oamenii puteau avea cunostinta despre Dz adevarat din relatarea, transmisa prin viu grai, despre Adam si Eva si pacatul lor. Acea posibilitate anuleaza scuza rebelilor din acele timpuri. Scuza ca "nu ar fi avut de unde sa-l cunoasca pe adevaratul Dz" in acele timpuri.

Biblia a inceput sa fie scrisa pentru ca se apropia timpul ca profetia din Geneza 3:15 sa se implineasca - profetie care a fost rostita de Dz in gradina Eden in jurul anului 4000 i.Hr.

Facerea 12:1:"După aceea a zis Domnul către Avram: "Ieşi din pământul tău, din neamul tău şi din casa tatălui tău şi vino în pământul pe care ţi-l voi arăta Eu."
Aici vedem ca Dz nu s-a prezentat cu vreun nume de unde putem deduce ca Avram stia despre Dz care a creat pe Adam si Eva adica stia despre acea relatare transmisa prin viu grai. Avram nu l-a intrebat pe Dz cum il cheama pentru ca stia de la tatal lui Terah ca exista un singur Dz adevarat, superior tuturor dumnezeilor, care a facut cerurile si pamantul. Canaanitii ii spuneau El lui Dz cel suprem peste toti dumnezeii. Insa canaanitii aveau o conceptie deformata despre Dz asemanandu-l cu un om pentru ca pe ei nu-i interesa adevarul despre Dz si natura lui Dz. La fel se intampla si in prezent.

Astaroth (alte variante Ashtaroth, Astarot, Asteroth) este, în demonologie, prințul încoronat al iadului. Putem intelege ca Satan a cochetat inainte de evrei cu invatatura falsa despre iad in paganism.

| LPCTSTR a răspuns:

Pentru ca dragutii aia plictisiti care au realizat ca habar n-au ce-i cu existenta lor au inceput sa creeze un punct suprem de care sa se agate, pe care sa dea vina pentru prostia lor si pentru care sa multumeasca in caz de 'fortuna labilis'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu s-a implinit vremea? Toate lucrurile au un timp al lor, asa a fost randuit sa fie o vreme precisa pentru scrierea ei de catre apostoli si profeti.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Nu le era necesar oamenilor

| Cristian86 a răspuns:

Mai devreme de ce?

| Meme10Memu explică (pentru Cristian86):

Mai devreme de perioada 1513 i.Hr. - 98 d.Hr.