| Paremhat a întrebat:

De ce credeti ca au murit milioane si milioane de oameni in decursul istoriei omenirii, in războaie religioase?
Credeti ca adevarata Divinitate,a dorit ca acestea sa se intample in numele Lui? Biblia chiar insăsi cuprinde indemnuri la razboi,crima,etc. Iisus a spus că el,,nu a venit sa aduca pacea, ci sabia" De ce credeti ca nu a indemnat invers : pacea NU sabia?

Răspuns Câştigător
| Moisie a răspuns:

Evident ca DA!
Crimele si razboaiele religioase in care si-au pierdut viata milioane de oameni au fost justificate intotdeauna cu versete din Biblie!
2) Isus are doua discursuri!
Una pentru oile cu aspect uman carora le cere sa nu se opuna Raului ci sa intoarca obrazul celalalt!
- Si un cu totul alt discurs este adresat preotilor si militantilor activisti pe care se sprijina biserica asa cum au fost si mai sunt Ordinele Cavaleresti, iar acestia au datoria sa isi scoata SABIA si sa ucida in numele si la indemnul bisericii astfel ca aceasta sa se impuna prin forta pe toata planeta.
Nu uita UCISUL NU este interzis cand se face in numele lui Dumnezeu si interesul bisericii, interzis este doar sa omori alti oameni in viata de toate zilele.

18 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Si persecutorii dar si cei persecutati urmau Biblia. Asa cum este si astazi -chiar daca la o scara mai mica. Tu de partea cui esti? Caci si unii si altii credeau in Biblie.
Cauta sa vezi cine era de partea persecutorlo, si cine erau cei persecutati.
Adevarul il gasesti aici: http://sdarm.md/prophecies/marealupta
Citeste toata cartea si dupa aceea mai stam de vorba.

| Paremhat explică (pentru anonimg):

Acea Ellen White a fost bolnava pshic, avea vedenii,si era si semianalfabeta.
Acele cărti i le-au scris cei care erau apropiati ei,fiind in mare măsură,plagiate. Ea a fost promotoarea,,invățăturilor'' lui Miller, care a fraierit mii de oameni, că pe o anumită dată vine sfarsitul lumii, si prostimea si-au vandut casele si averile, ramanand apoi pe drumuri! SECTA ADVENTISTA DE ZIUA 7-EA. Osecta ce a poposit si pe meleagurile noastre pentru a mai ingrosa randurile celor care dau zeciuieli pentru sediul din America. Tragedia veacurilor este o maculatură de doi lei, nimic mai mult.CEI INFORMATI STIU ASTA! turma va da ca fraierii 10 % din toată agoniseala din fiecare lună, la puturosii de pastori, care traiesc ca niste căpuse pe spinarea amărâtilor! Daca nu stiai acestea nu este o rusine, te pot informa eu! Citeste cartea dl.Paul Dan : Adevarul despre miscarea adventista'', apoi trage concluziile. Acest domn a fost parte din conducerea sectei, dar cand a descoperit anumite nereguli, a fost inlăturat!

| anonimg a răspuns (pentru Paremhat):

Si tu in ce procent esti sigur ca ai cea mai buna credinta? Este mai buna decat a mea? Iti spun sincer: daca exista o alta credinta mai buna decat aceasta pe care o am(caci nu m-am nascut adventist), cu siguranta ca o voi urma pe aceea. Dar pana acum nu am gasit ceva mai bun...
Nu stii ca toata lumea este in cautare de ceva mai bun? Oamenii isi schimba chiar si sotiile daca acestea nu mai corespund idealurilor lor; cu cat mai mult religia.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

A fost doar o ambitie omeneasca

| M25M a răspuns:

Razboaiele religioase au avut loc din cauza prostiei umane si a dorintei de expansiune teritoriala. In acele timpuri "vocea divina" care "dorea" acele razboaie era un pretext bun, credibil. E ca si cum americanii ar folosi ca pretext eliberarea unei tari de sub un regim totalitar, in numele democratiei si libertatii, scopul fiind de fapt altul.
Iar imaginea divina a fost expusa din perspectiva unor primitivi in gandire, care au construit inca un zeu dupa imaginea omului al acelor timpuri, nimic nou. Normal ca zeul lor indemna la crima si violenta impotriva celor care nu erau de aceeasi religie ca si ei. E vorba de concurenta aici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru M25M):

Americanii chiar au facut chestia aialaughing

| Jardelin a răspuns (pentru M25M):

Bine spus!

| Alcyon a răspuns:

Religia este folosita ca un pretext, pentru a porni razboaie interminabile. In spatele tuturor acestor crime nu se afla insa decat lacomia, orgoliile, cruzimea etc. Oamenii au cautat mereu sa-si inveleasca actele criminale, intr-o poleiala aurita, de dragul aparentelor. Daca nu e religia, atunci sunt drepturile omului sau libertatea. Crestinismul e o religie a pacii. Nu vorbesc acum de Vechiul Testament. Iisus a zis ca n-a venit in lume sa aduca pacea, fiindca stia ca oamenii ii vor prigoni pe crestini (ceea ce de altfel s-a si intamplat, cand imparatii romani, au interzis crestinismul). Desigur, ca nu asta-si dorea dar stia foarte bine care-s limitele si slabiciunile fiintei omenesti.

| iurii75 a răspuns:

Dacă cuvintele lui Isus :"n-am venit să aduc pace, ci sabie." sânt "grele" de înţeles, sick nici nu te mai căzni la restul. happy

| Paremhat explică (pentru iurii75):

Stiu la ce te referi : dogma iudeo-crestină!
Dar eu m-am referit la acel pasaj din punct de vedere uman,nu filozofic (dogmatic),interpretabil. Din nefericire omenirea este infestată mental ca TOT ce este in aceea carte scrisa de niste oameni limitați,este demn de urmat si este,,sfânt''.
DAR este oare moral, uman, logic? Poate fi,,compatibil'' Dumnezeul ostirilor din Israel, cu adevarata Divinitate ce este din ce in ce mai inteleasa?
La asta ma refer din descrierile antice, vis a vis de descoperirile actuale!
Intradevăr că,, sunt greu de inteles'' aceste concepte, pentru cei care inca s-au plafonat in dogme!

| iurii75 a răspuns (pentru Paremhat):

Poate şi este compatibil.

| iurii75 a răspuns (pentru Paremhat):

Te înşeli, nu ştii la ce mă refer. :-

| Paremhat explică (pentru iurii75):

TU,,spui'' că zeitatile din biblie sunt compatibile cu Divinitatea absoluta a universului?
Poate inteligenta supremă,sa aiba comportari si sentimente umane : ura,gelozia,instigare la crimă si viol,etc.,pe care le au zeitătile bibliei?
Intr-atât de,,limitat'' să fie Divinitatea, să nu poată rezolva problemele umanitatii, decât prin ceea ce ne descrie biblia? Planeta noastra este un,, pixel'' in acest univers incă necunoscut! cum ai crede tu că YAHWE este stapânul universului, inteligenta suprema? daca ni se descrie a fi LIMITAT!?

| iurii75 a răspuns (pentru Paremhat):

"daca ni se descrie a fi LIMITAT!?"
Nu cunoşti nimic despre Biblie şi Iehova, eşti ridicol dândute mare şi tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu mureau in razboaie religioase mureau in alt tip de razboaie.
Unii s-au razboit pentru o femeie.
Sa interzicem atunci femeile?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Războaiele s-au făcut doar în numele divinităţii, nu în spiritul ei. De aceea religia este cumva o mizerie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am dat seama de un lucru nu exista razboaie "religioase" ci doar aceste doar o acoperire pentru o "politica" de expandare terioriala.

| Vladutz1986 a răspuns:

1.Divinitatea nu exista.
2.Persoanele ce "lucreaza" in domeniul teologiei stiu cum sa manipuleze lumea, atunci pentru a lupta in razboaie iar acum pentru a-i stoarce de bani.
3.Nu cauta raspunsuri la asemenea intrebari in biblie pentru ca este scrisa de oameni (daca nu ma crezi cauta sa vezi ca sunt pasaje care spun ca nimeni nu l-a vazut pe Dumnezeu iar altele care spun ca x sau y l-au vazut pe Dumnezeu).
4.Cauta raspunsuri in carti scrise de oameni ce nu au nimic de castigat de pe urma ta, si nu numai intr-o carte ci in mai multe!