| teotaur a întrebat:

De ce credeti ca Biblia contine povesti reale?

Răspuns Câştigător
| AnonymousMcmxc a răspuns:

Aşadar, evreii conduc lumea. Evreii au inventat o carte despre care se spune că este cuvântul domnului, adică biblia. Ea este considerată "fundaţia" creştinismului, iar creştinismul este o unealtă puternică de manipulare a lumii (vă voi arăta şi dovezi, bine înţeles). Deci da, se poate spune că scopul bibliei este acela de a-i face pe evrei să conducă lumea şi după cum vedeţi, aceştia au şi reuşit. Oricum, scopurile creării bibliei de către evrei sunt:
crearea unei istorii pe aceştia nu au avut-o niciodată;
dobândirea statutului de "popor ales";
cucerirea lumii de către aceştia, şi poate mă credeţi nebun dar aşa şi este.Sa dam exemple de plagieri din Biblie care dovedesc si atesta ca Biblia ii scrisa de om, cine zice altceva ii nebun.monoteismul evreu a fost furat de la faraonul egiptean Akhenaton. (puteţi găsi mai multe informaţii referitoare la Akhenaton aici, precum şi anii în care acesta a domnit);
creaţia relatată de evrei a fost inspirată din creaţia egiptenilor;
folosirea cuvântului de către Iahve pentru a crea, a fost furat de la egipteni (Iahve înlocuindu-l pe Ptah)
expresia "Să fie lumină" a fost furată de la creaţia Thebei;
separarea apelor a fost furată din mitul creaţiei care aparţinea egiptenilor;
Adam şi Eva sunt de fapt Geb şi Nut din mitul egiptean;
crearea Evei din coasta lui Adam a fost furată din mitul lui Enki şi Ninhursag;
pedeapsa lui Adam şi Eva şi pierderea imortalităţii au fost inspirate din povestea mesopotamă a lui Adapa (Iahve înlocuindu-l pe Zeul Sumerian Enki);
Cain, Abel şi Seth "furaţi" de la Osiris, Set şi Horus;
conflictul dintre Cain şi Abel a fost furat de la Set şi Osiris sau Zeul Sumerian Dumuzi şi Enkimdu;
evreul Samson a fost furat de la Heracle: scoaterea ochiului se bazează pe Oedipus; Structural, Geneza 1-11 prezintă un fascinant aspect referitor la modul în care biblia a evoluat de la o colecţie de mituri politeiste şi legende, de la o variate de culturi într-o carte de legende monoteiste din istoria Israelului" (citat din "101 mituri ale bibliei" de Gary Greenburg scrisă în anul 2000; pagina 3). Menţionez că în biblie, în Vechiul Testament, miturile nu făceau referire la un singur zeu, ci la mai mulţi, cum ar fi: elohim(în limba arameică însemnând "zei"), Eli, Adonai, Sbaot şi Iahu( sau Iahve). Dumnezeu de fapt nu a fost menţionat absolut deloc în Vechiul Testament, nici măcar odată. De aicea s-ar putea deduce că în Vechiul Testament, este prezentată religia politeistă.În secolul III d.Hr., un călugăr pe nume Ieronim a tradus Vechiul Testament în limba latină şi a înlocuit numele tuturor zeilor cu un singur nume: dumnezeu.Israelul controleaza si lumea in ziua de azi. Poporul ales de ''Dumnezeu,, cam face jocurile in lume.

| CryChristiAN a răspuns (pentru AnonymousMcmxc):

Tu esti prost?! Stii cine a fost enki(enkidu). Se traduce din limba iudaica ca fiind ''satana''.

| AnonymousMcmxc a răspuns (pentru CryChristiAN):

In povestea aia da Iahve ii copiat si la inlocuit pe enki zeul sumerian.Nu mai fa prost, daca nu ai inteles, asa ca abtine-te, pune mana pe carte sa vezi Adam şi Eva sunt de fapt Geb şi Nut din mitul egiptean;
crearea Evei din coasta lui Adam a fost furată din mitul lui Enki şi Ninhursag;
pedeapsa lui Adam şi Eva şi pierderea imortalităţii au fost inspirate din povestea mesopotamă a lui Adapa (Iahve înlocuindu-l pe Zeul Sumerian Enki); este copiat in totalitate acest mit cu personaje schimbate, incearca sa ramaii la aia de categoria ta si nu sarii la mine ca jucam la categorii diferite noi doi intelegi?

10 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

@DucuCent
„Universul e prea perfect sa se fi creat singur"? De ce zici ca universul e. perfect?

@teotaur
In primul rand nu cred 100% in biblie.
Se poate ca acele povesti sa fie reale.Dar nimeni, nici o persoana nu poate sa fie sigura de asta. Sunt povestite multe lucruri incredibile: apa transformata in vin, mersul pe apa, ingeri, viziuni, zborul spre cer, voci din cer, etc. In ziua de azi nu exista asa ceva. Poate e real, sunt multe invataturi, e ca un ghid-„Cum sa-ti traiesti viata"- sfaturi pentru oameni, indicatii pentru a ajunge in Rai, si scrie ce se intampla daca nu respecti sfaturile din „ghid". Se poate sa fie scrisa, de fapt dictata de Dumnezeu, dar la fel de bine se poate sa fie rezultatul unui complot pentru a prostii si a controla oamenii, si sa fie scrisa de niste plictisiti de viata lacomi si cu multa imaginatie.
Eu asta cred.

| danay72 a răspuns:

Personajele Bibliei se regasesc si in istorie, iar cartile Bibliei de asemenea.

| Duucu a răspuns:

Mi se pare prea complexa sa fie scrisa de oameni contemporani,acolo a fost mana cuiva,sau mai degraba vocea. Unele povesti de acolo au reflexie si in prezent, iar ea mai este singurul cuvant care ne spune inceputul, caci Universul e prea perfect sa se fi creat singur, sau din Big-Bang, cum sustin unii happy

| Ad1tza a răspuns:

Prin artefacte. S-o gasit Sodoma si Gomora, muntele sinai, ei zic ca or fi gasit si arca lu Noe sau cea mai ramas din ea, pergamente vechi mai multe uitate si tu scrie biblia este adevarata pe youtube si vezi pe acolo

| Duucu a răspuns (pentru Ad1tza):

Foarte corect, si mai e o idee, de ce suntem in anul 2012? Eu nu cred ca pamantul are doar 2012 ani, el este mult mai batran, iar calendarul a luat-o de la zero atunci, atunci fiind data cand a fost Iisus rastignit pe cruce

| IMINENT a răspuns (pentru Duucu):

In anul 0 a fost Isus rastignit?
Se vede ca le ai...

| Ad1tza a răspuns (pentru Duucu):

Nuuu ne putem da cu parerea cati ani are pamantu... uni zic 4 miliarde, alti 2 miliarde alti alti 6000 da Biblia nu zice asta. Nu stim cand a facut Dumnezeu pamantu el zice ca ia luat 6 zile(6000) de ani. Da nu stim cand a inceput sa faca asta de aia care zic ca pamantu are 6000 de ani s-ar putea insela:p deci nu stim cat are pamantu si geologi zic ca in stare sa afle vechimea pamantul sunt astronauti lundu-se dupa vechimea universului. Dar nici asta nu stim deci ramane un misterhappy

| RAY a răspuns (pentru Ad1tza):

Ma ady tu nu vrei sa stii, le stim deja