| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce credeti ca, Constantin cel Mare a devenit crestin?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Totul a început de la o viziune menționată de istoricul Eusebius de Caesareea. Pe 12 octombrie 312, înainte de lupta de la Pons Milvius prin care îl confrunta pe marele său adversar Maxentius, Constantin a văzut o cruce apărând pe cer, deasupra soarelui, cu inscripția "In Hoc Signo Vinces" – "Sub acest semn vei învinge". Poate Ion Iliescu a asistat la mărturia lui Constantin cel Mare.

Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| Meme10Meme a răspuns:

Motivul pentru care nu evit cacofoniile.

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si a dat seama ca prin crestinism poate controla mai bine masele.dar nu cred ca a fost creștin sincer nici o secunda

| Meme10Meme a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce rost are sa pui virgula acolo unde nu trebuie?