| asasaasa a întrebat:

De ce credeti ca credinciosii se ataca asa de tare cand ii iei la intrebari despre convingerile lor?

34 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| traiescdeciexist a răspuns:

Incearca sa te contrazica dar pare ca te ataca.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns:

Poate pentru ca multi dintre ei nu si-au conturat destul de mult si profund convingerile,poate ca pe alocuri mai exista urme de indoieli si nu vor sa fie tulburati de la acest "adevar" din inima lor.

Sau poate ca sunt atat de prinsi in ceea ce ei cred,ca nu au de gand sa-l puna la indoiala vreodata,din mai multe cauze.
Nu este de judecat sau o crima.

Toti oamenii de pe Pamant cred in ceva personal,iar religia e unul dintre aceste lucruri.
Pe cand ceilalti pot crede in extraterestri, in dragoste, in pace globala, intr-o carte pe care au citit-o si care le-a implantat adanc in memorie mii de citate cu care ei se ghideaza intr-un fel in viata ( nu e vorba de biblie ci de oricare alta carte sau chiar film care le-a ramas in inima), mai pot crede cu tarie in oameni, in sentimente si in viata.

Si cam atat.

| KoropYulyan a răspuns:

Pentru ca sunt cam obsedat de aceasta religie!

| Angel0 a răspuns:

Luatul la intrebari reprezinta de cele mai multe ori insulte.
Iar cand la intrebari te ia un pustiulica semianalfabet caruia inca ii mai curg mucii care pe la scoala merge din cand in cand, iar intrebarile lui contin cam 30% erori grosolane de gramatica, cum sa nu-l trimiti pe unde a iesit?

| asasaasa explică (pentru Angel0):

Nu vorbeam de insulte, oricum la asta sunt asi crestinii...

| Exilee a răspuns (pentru asasaasa):

Nicidecum. Poate faci confuzie, dar in niciun caz.
Recunosc, am avut si eu scapari de prost-gust de acest gen, dar NU PE SEAMA UNOR INTREBARI PUSE DE ATEI, CI PE SEAMA UNOR INSULTE SAU IRONII jalnice.

| asasaasa explică (pentru Exilee):

Nu fac nici o confuzie, ieri ce vb cu cineva si mi a zis ca daca nu o sa mi botez copilul o sa fie blestemat pe viata, cand am zis ca nu cred in DZ a zis ca sunt un pacatos si un sectant, multi au mintea ingusta, nu toti ce i drept exista si credinciosi care au bun simt si accepta un dialog normal

| Exilee a răspuns (pentru asasaasa):

Doamne fereste...
Nu stiu cine ti-a zis, dar in nici un caz nu va fi ''blestemat pe viata''.

Botezul, este o Taina esentiala. Prin ea devi crestin. Totusi, chiar fiind si ateu, NU EZITA SUB NICI O FORMA sa-ti botezi pruncul.
Dupa spusele unor mari monahi, cei care au fost drepti si placuti in fata Domnului Iisus Hristos, dar nu s-au botezat, am inteles ca nu vor putea vedea Raiul, dar pot avea parte de aceeasi caldura si veselie.
Acum, nu pot nici macar sa-mi dau cu presupusul din moment ce nu detin suficiente invataturi dogmatice in acest caz.
O sa revin cu detalii, daca nu te superi happy

| asasaasa explică (pentru Exilee):

Nu i nevoie m am cam prins despre ce este vorba...

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca nu pot dovedi ca ce cred e adevarat, pe langa altele, dar cred ca asta e principalul motiv, a, si indignarea, "cum dom'le sa nu crezi in dumnezeu?"

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

"Totusi, chiar fiind si ateu, NU EZITA SUB NICI O FORMA sa-ti botezi pruncul." rolling on the floor Ai inceput si tu sa iei etnobotanice? sad

| asasaasa explică (pentru Mădă0611):

Daca vezi niste faze din dezbaterile religie contra ateism mori de ras cand le vezi body language ul celor care isi sustin prietenii imaginari, uita te la cristopher hitchens --http://www.youtube.com/watch?v=Xx_ov2NiNo4
e greu stiu cum e sa fii indoctrinat de mic si spalat pe creier iar daca n ai nici un gram de decenta sau putina inteligenta e foarte foarte greu sa aflii adevarul si sa incerci sa nu te mai minti

| Exilee a răspuns (pentru Mădă0611):

Wowowow! Stai asa. De ce razi?
Daca Botezul nu ar mai fi fost esential, de ce Iisus Hristos a acceptat sa se boteze?
Desigur, Iisus Hristos nu avea nevoie de Botez ca El era fara de pacat, dar El a dorit aceasta pentru ca sa arate lumii ca trebuie sa devenim discipolii Domnului, niste copii ai Tatalui, Fiului si Sfantului Duh.

| asasaasa explică (pentru Exilee):

Esential prietene este pentru tine pentru ca tu crezi in aceasta religie si in acest prieten imaginar, din fericire nu toti suntem la fel, prin urmare las-o asa si incearca sa deschizi ochii si sa vezi realitatea!

| asasaasa explică (pentru Exilee):

Daca ti ai da seama ce abuz comiti asupra copilului tau, ca ii speli creierul ca il indoctrinezi il transformi intr un sclav, il termini psihic cand ii spui ca daca nu faci aia sau aia ajungi in iad pe vecie poate nu ai mai gandi asa dar...

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Pentru ca probabil sunt constienti si ei de anumite nereguli din Biblie.;))
Dau un exemplu banal, cunoscut de catre toata omenirea: arca lui Noe!

http://i.imgur.com/bYfgiJc.jpg

Au ei o explicatie logica si plauzibila pentru asta?

| Exilee a răspuns (pentru asasaasa):

Spre dezamagirea ta, in NICIUN CAZ nu voi proceda cum ai enuntat tu mai sus happy.

| Mădă0611 a răspuns (pentru asasaasa):

Daca esti spalat pe creier e greu sa vrei sa afli adevarul. http://www.youtube.com/watch?v=pMigkP5BELc&feature=youtu.be&t=24m3s ia uite-l pe asta ce arogant e, si zice ca Dawkins e :))
Daca n-ar fi periculosi tesitii, eu i-as lasa in pace, celor foarte disperati le-as interzice sa foloseasca tot ce a creat stiinta pe care o hulesc atat, asa ar fi corect si de bun simt.

http://www.trilulilu.ro/......sa-fie-cre

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

E esential pentru crestini, asa cum ungerea cu balega de vaca a casei si a curtii e "esentiala" pentru hindusi. E un ritual cu sens pentru tine, si fara sens pentru necrestini, asa ca e foarte de ras ce ai zis.

| asasaasa explică (pentru Mădă0611):

Primul link il stiu, al 2-lea ma cam sperie-)) dar ce sa i faci asa e cand esti abuzat si indoctrinat de mic copiezi si tu ce ti se baga pe gat

| asasaasa explică (pentru Exilee):

Nu s dezamagit stai calm, e problema ta ce faci...

| CristiB93 a răspuns:

Si ce iti pasa tie de convingerile credinciosilor, cumva nu poti dormii noaptea ca ei cred si tu nu?

| Angel0 a răspuns (pentru asasaasa):

"e greu stiu cum e sa fii indoctrinat de mic si spalat pe creier iar daca n ai nici un gram de decenta sau putina inteligenta e foarte foarte greu sa aflii adevarul si sa incerci sa nu te mai minti "
Deci astia 1% din populatie care sunteti atei sunteti cei mai destepti.Nu cumva este vorba doar despre o usoara afectiune
psihotica care se manifesta de obicei prin aroganta,supraestimare,trecerea rapida de la o stare emotionala la alta,sensibilitate excesiva la critica sau dezaprobare, toleranta scazuta la frustrare, dificultate in mentinerea relatiilor, etc, etc?

| asasaasa explică (pentru CristiB93):

Eu am pus o intrebare vad ca tu te ataci deci cred ca am dreptate in ce zic-)))

| asasaasa explică (pentru Angel0):

Din contra amice cand am zis de decenta si de inteligenta ma refeream la ce am scrisca unii crestini zic ca daca nu ti botezi copilul atunci acesta va fi blestemat pe viata sau daca nu crezi in DZ atunci esti un pacatos etc, Poate vroiai sa zici 20 la suta sunt atei, bine oricum suntem toti atei dar unii au iluzii si ce sa i faci...mai mare aroganta si lipsa de comunicare si de dialog pertinent bazat pe ratiune pe fapte si pe realitate nu o sa gasesti decat la extremistii religiosi care atunci cand ii intrebi ceva ei iti vin cu citate dintr o carte in loc sa si expuna parerea si cand le ceri parerea lor te ataca si zic ca o sa arzi in iad.Esti comic cu tot ce ai scris mai sus mai ales ultima parte, de asta e lumea asa ok si totul merge ca pe roate pentru ca cei 99 la suta din credinciosi isi fac treaba de nota 10...

| Angel0 a răspuns (pentru asasaasa):

La mucosi ca tine m-am referit.
Aberezi pe langa subiect.

| asasaasa explică (pentru Angel0):

Esti prea inchis la minte ca sa mai zic ceva ma opresc aici...