| Zazen a întrebat:

De ce credeti ca dogma iudeo-crestinistina se foloseste de basmele inventate a unor triburi evereiesti? http://www.trilulilu.ro/......-evreiesti

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa transforme lumea in sclavi, de ce altceva.
Multe din acele "basme" nu sunt inventate de evrei si nu sunt basme, ci alegorii spirituale furate de evrei din religiile pagane antice si atribuite religiei lor stupide.

Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| Georgiana8 a răspuns:

Bună...am observat prin majoritatea întrebărilor pe care le adresezi, că ești foarte supărat pe tot ceea ce are legătură cu religia.
Nu am să încerc să folosesc argumente sau să intru în discuții contradictorii despre religie...pentru că ceea ce se află în sufletul tău, știi numai tu.
Te sfătuiesc doar să nu te lași influențat de alți oameni sau mass-media, care până la urmă, nu pot să îți răspundă sau explica, anumite lucruri care țin de mister și necunoscut.
Sunt numeroase lucruri din Biblie, pe care oamenii de știință le consideră adevărate:
http://planetapamant.com/......rat-video/
https://www.youtube.com/watch?v=TVJzVnyDZ_M
Exemplele sunt numeroase și chiar mai profunde.Dar te sfătuiesc să îți pui mai multe întrebări și să cauți despre Dumnezeu, acolo unde este scris despre Dumnezeu, nu numai unde este "pus la îndoială".
Privește natura ce te înconjoară... Dumnezeu vrea să vină și în inima ta, dar tu ai datoria să Ii deschizi ușa sufletului tău.Vei înțelege mai tărziu.
Sau chiar daca ți-e greu să faci asta... măcar nu mai jigni ceea ce nu cunoști...din respect pentru tine și pentru cei care sunt credincioși.Eu creștin ortodoxă fiind și locuitoare aceleiași case, împreună cu tine(ROMÂNIA) nu scriu lucruri urâte despre cei care nu împărtășesc aceleași gânduri cu mine.Nu judeca un om, până nu îl cunoști mai profund, ca să nu fii și tu judecat.
"Daca Cred Ca Exista Dumnezeu Si El Nu Exista, N-Am Pierdut Nimic. Dar Daca Nu Cred Ca Exista Si El Exista Cu Adevarat, Atunci Am Pierdut Totul." – Blaise Pascal

Răspuns utilizator avertizat
| Nitroblast a răspuns (pentru Zazen):

Ia uite cum vorbeste baiatu', de parca ar fi stat toata viata numai cu Dumnezeu "cel adevarat" in inima si in "logica".

Pentru inceput, o carte (mai ales Biblia) nu se citeste cu susul in jos. Cred ca e un sfat bun. Cu placere!

Răspuns utilizator avertizat