| mODIN a întrebat:

De ce credeti ca exista mai multe religii? Intr-adevar Dumnezeu ne-a dat posibilitatea de a alege, dar nu credeti ca ar trebui sa fie o singura religie pe lume? Adica daca te nasti intr-o familie hindu aceasta va fi religia ta.Pana la urma acest lucru nu incalca posibilitatea de a alege?

24 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Eşti sigur de "într-adevăr-ul" tău sau l-ai folosit ipotetic, uitând să precizezi?

| danay72 a răspuns:

Isus a întemeiat o singură religie creştină adevărată. Prin urmare, astăzi trebuie să existe numai o organizaţie, sau un grup, de adevăraţi închinători ai lui Iehova Dumnezeu (Ioan 4:23, 24; Efeseni 4:4, 5). Biblia învaţă că numai un număr mic de oameni se află pe calea îngustă care duce la viaţă. — Matei 7:13, 14.
Biblia a profeţit că, după moartea apostolilor, în congregaţia creştină urmau să se strecoare lent învăţături false şi practici necreştine. Unii oameni aveau să-i atragă pe credincioşi pentru a-i urma pe ei în locul lui Cristos (Matei 7:15, 21–23; Faptele 20:29, 30). Din cauza aceasta vedem astăzi atât de multe religii diferite care pretind că sunt creştine. Cum îi putem identifica pe adevăraţii creştini?
Cel mai remarcabil semn al adevăraţilor creştini este faptul că au o adevărată iubire între ei (Ioan 13:34, 35). Ei nu sunt învăţaţi să creadă că sunt mai buni decât oamenii care aparţin unei alte rase sau au o altă culoare a pielii. Ei nu sunt învăţaţi nici să-i urască pe oamenii din alte ţări (Faptele 10:34, 35). Astfel, ei nu iau parte la războaie. Adevăraţii creştini se poartă unii cu alţii la fel ca fraţii şi surorile. — 1 Ioan 4:20, 21.
Un alt semn al religiei adevărate este faptul că membrii ei au un respect profund faţă de Biblie. Ei o acceptă ca pe Cuvântul lui Dumnezeu şi cred ce spune ea (Ioan 17:17; 2 Timotei 3:16, 17). Ei consideră Cuvântul lui Dumnezeu mai important decât ideile sau obiceiurile omeneşti (Matei 15:1–3, 7–9). Ei se străduiesc să trăiască potrivit Bibliei în viaţa de fiecare zi. De aceea, ei nu predică una şi fac alta. — Tit 1:15, 16.
Religia adevărată trebuie, de asemenea, să onoreze numele lui Dumnezeu (Matei 6:9). Isus le-a făcut cunoscut altora numele lui Dumnezeu, Iehova. Adevăraţii creştini trebuie să facă acelaşi lucru (Ioan 17:6, 26; Romani 10:13, 14). Cine sunt persoanele din localitatea ta care le vorbesc altora despre numele lui Dumnezeu?
Adevăraţii creştini trebuie să predice despre Regatul lui Dumnezeu. Isus a făcut lucrul acesta. El a vorbit întotdeauna despre Regat (Luca 8:1). El le-a poruncit discipolilor săi să predice acelaşi mesaj pe tot pământul (Matei 24:14; 28:19, 20). Adevăraţii creştini cred că numai Regatul lui Dumnezeu va aduce adevărata pace şi securitate pentru pământ. — Psalmul 146:3–5.
Discipolii lui Isus trebuie să nu facă parte din această lume rea (Ioan 17:16). Ei nu se amestecă în afacerile politice ale lumii şi în controversele sociale. Ei evită comportamentul, practicile şi atitudinile dăunătoare care sunt răspândite în lume (Iacov 1:27; 4:4). Poţi identifica un grup religios din localitatea ta care posedă aceste semne ale adevăratului creştinism? Isaia4:10-12

| Mădă0611 a răspuns:

Exista atatea religii cati teisti, doar ca nimeni nu are curajul sa spuna. Oricat ar incerca unii sa copieze anumiti oameni, la "sfintii parinti" ma refer, zeul lor e unul personal, asa cum e/era si cel al fiecarui alt credincios.

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că numai creştinismul are vreo 42000 de versiuni contradictorii...

| milan9 a răspuns:

Având aceleasi rădăcini cu adventistii, Martorii lui Iehova s-au hazardat să profeţească data sfârşitului lumii.
Mai întâi a fost Russell care a fixat, pe rând, mai multe date: 1874, 1914 si 1915. Urmare a neîmplinirii "profeţiei" legate de anul 1914, secta a început să propovăduiască că în acel an Mântuitorul şi-ar fi instaurat un Regat în ceruri (de unde şi până unde această imaginaţie bogată!?!).

Preocupaţi să denatureze şi să schimbe cuvintele Bibliei, au scos din aceasta tot ce nu le-a convenit!
Pe lângă acest prim fenomen, mai există şi cel al „profeţiilor" false, afirmaţii care niciodată nu s-au împlinit!
Aşa-zisele profeţii făcute de ei, sunt o blasfemie adusă Sfintei Scripturi care spune:,, Şi eu mărturisesc oricui ascultă cuvintele proorociei acestei cărţi: De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise în cartea aceasta (Apocalipsa 22, 18);

| milan9 a răspuns:

Stricteţea regulilor absurde a fost de la început o caracteristică a "organizaţiei martorilor".

Un simplu exemplu îl constituie ÎNDRĂZNEALA SAU IMPERTINENŢA "întemeietorului" sectei iehoviste, Charles Taze Russel, cel care ajunsese să pretindă că inventatorii cultului ar fi mai presus de Scriptură, că "ORICINE CITESTE NUMAI Biblia AJUNGE IN INTUNERIC (!?!), pe cand cine citeste NUMAI scrierile lui Russel ajunge la adevar (!?!).

Din păcate, acest lucru nu s-a schimbat deloc pentru bieţii oameni prinşi în mrejele acestui cult. Doctrina lor SE MODIFICĂ PERIODIC prin broşurile care vin de la cartierul lor general din SUA.

| sublime89 a răspuns:

Daca ar fi un singur zeu real, atunci e si normal ca ar trebui sa fie aceeasi religie in intreaga lume, pentru ca te-ai astepta ca toti oamenii sa fi dedus asta de-a lungul mileniilor, mai ales daca am avea un zeu care s-ar arata omenirii, asa cum in biblie scrie ca el s-a aratat evreilor. Sa te arati doar unui singur popor de pe Pamant, cand tu esti creatorul intregului Univers, e cea mai mare aberatie. Am avea de-a face cu un zeu nationalist. El ar trebui sa tina la toti oamenii la fel, si sa se arate tuturor popoarelor la fel, ca doar el le-a creat. Din pacate pentru evrei si crestini, e evident ca zeul biblic e un zeu inventat la nevoie de catre un popor evreu extrem de nationalist si subiectiv. Un zeu care sa fie de partea lor si sa-i ajute impotriva altor popoare. Un zeu care sa-i urasca pe ceilalti asa cum si ei ii urau. Si-au inventat un prieten imaginar.

Au aparut mai multe religii pentru ca fiecare popor isi creeaza propriile superstitii in partea de lume in care traieste. De-a lungul timpului credintele sa schimba, povestile despre creatie la fel. Unii traiesc in izolare si-si inventeaza propriile basme, altii sunt influentati de alte comunitati din apropierea lor, si tot asa.

| Alcyon a răspuns:

Raspunsul e simplu: fiindca oamenii sunt diferiti. Cand vorbesti de religie, vorbesti de lumea spirituala, unde nimic nu e batut in cuie. E ca si cum ai intreba de ce nu exista o singura limba pe pamant.

| suffarstar a răspuns:

Sunt de acord cu tine,ar trebui sa existe o singura religie,insa oamenii au uitat sensul religiei, ei s-au legat prea mult de ritual pana cand nu i-au mai inteles sensul, daca mergi la Vatican si injuri pe Dumnezeu, cei mai multi trecatori te vor crede un senil si te vor ignora, dar daca injuri Biserica Catolica risti sa fi lovit cu pietre sau arestat pentru calomnie. In momentul in care are loc uitarea incep polemicile dogmatice si implicit aparitia unor noi ramuri care vor duce la formarea altor religii.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, este o modalitate a lui Satan de-a induce omul in eroare, de-al indeparta de Dumnezeu, de-a bajbaii, sa nu mai stie incotro sa apuce. Parintii nu putem sa ii alegem, unde ne-amnascut acolo nemodeleaza pana la o anumita varsta, iar in momentul in care am primit o marturie informala despre adevar, despre o singura forma de inchinare adevarata, aprobata de Dumnezeu, constiinta ne obliga s-o cautam, eventual pentru a gasi adevarul.

| mODIN explică (pentru PorumbRodica1965):

De unde sti ca crestinismul e adevarata religie? Toti oamenii din toate religiile simt acelasi lucru pentru Dumnezeul lor. Poate crestinismul e arma lui Loke, si Odin e adevaratul Dumnezeu. Te-ai gandit la asta?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru mODIN):

Cine a spus ca, azi,, crestinismul sub toate aspectele (hindusi, ortodocsi, catolici, reformati, budisti, baptisti, pentic, ...panala 39 000 de forme ) formeaza inchinarea adevarata? Cine a spus trebuie sa justifice. Isus spune ca adevarati inchinatori vor fi recunoscuti prin iubire (Ioan 13:34, 35 ) Adevaratul Dumnezeu se face cunoscut in fata omului pe care l-a creat, prin intermediul Scripturilor si-a implinirii profetiilor, facute prin intermediul profetilor. (Isaia 41:1-4; 43:8-12).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Intr-adevar Dumnezeu ne-a dat posibilitatea de a alege'''-deci crezi in Dumnezeu?

''dar nu credeti ca ar trebui sa fie o singura religie pe lume? Adica daca te nasti intr-o familie hindu aceasta va fi religia ta.Pana la urma acest lucru nu incalca posibilitatea de a alege?''

Iti dai seama macar cum suna intrebarea ta?

| RaduMD a răspuns:

Biblia ne lamureste ce ce exista mai multe religii. Nu a fost intotdeauna asa. Dumnezeu a dat oamenilor o singura religie (evident: la inceput era un singur om).

Legat de partea a doua a intrebarii: ideea ca, daca te nasti intr-o familie hindu, musai sa fii hindu contravine ideii de libertate, precum si faptului ca fiecare este chemat la o cautare personala a lui Dumnezeu. Metalhead 666, tatal tau asculta muzica metal, si atunci consideri musai sa asculti si tu? Nu cumva tata asculta altfel de muzica, iar tu ai ajuns la metal in urma unei cautari personale?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RaduMD):

Religia e ca nationalismul, tara ta e cea mai cea, pentru ca... acolo te-ai nascut.

| mODIN explică (pentru RaduMD):

Nu poti compara muzica cu religia

| angus35 a răspuns:

Exista atat de multe religii pentru ca exista oameni care fac o gramada de bani de pe urma lor.Chiar daca te nasti intr-o familie hindusa de la 18 ani ar trebui sa ti se ofere libertatea de ati alege religia, cultul etc. Fiecare om are libertatea de a alege ce e mai bine pentru propria viata.

| Essencest11 a răspuns:

Eu sunt satanista, dar afirm urmatorul lucru:
Va exista o singura religie cand oamenii vor descoperi o presupusa realitate, sau oamenii vor descoperii ca toate religiile sunt false si nimanui nu-i va mai asa de religie, nici atei nu vor mai exista pentru ca nu au ce sa nege. Una din doua, sincer exista si o a treia optiune pe care o iau in calcul, dar este irelevanta si as da dovada de narcisism.

| angus35 a răspuns (pentru Essencest11):

Ce fel de satanista esti:moderna, traditionala, spirituala?

| Essencest11 a răspuns (pentru angus35):

Spirituala

| Ceiriog a răspuns:

Mai multe religii... toate au legatura cu faptul ca Dumnezeu ne-a dat dreptul de a alege intre rai si iad. Exista porunca :,, Sa nu ai alti dumnezei afara de mine". Asa am fost atentionati. Daca ne nastem intr-o familie hindu, putem trece la crestinism si sa dobandim raiul, insa daca mori hindu, dobandesti iadul. Totul consta in libertatea de a alege.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Ceiriog):

Cat timp Dumnezeu permite ca firul vietii noastre sa nu se intrerupa, avem posibilitatea sa cautam adevarul si sa ne lasam influientata viata de el. Isus spune in Matei 7:21,, Nu oricine zice doamne, doamne. " Biblia vorbeste despre o singura forma de inchinare adevarata si aprobata de Dumnezeu. Vezi tu, daca studiezi Biblia gasesti care este semnificatia cuvintelor,, rai si iad " si ve-i privi altfel lucrurile. Daca doresti citeste Isaia 48:17-19 si Ioan 17:3.P.S. (Multele religii cum zici tu au legatura doar cu lumea lui Satan si cu practicile ei, si nu promoveaza interesele Dumnezeului care ne-a creat, care are un nume si un scop cu omul si cu pamantul. ) Numai bine.

| mODIN explică (pentru Ceiriog):

Dar asta e o porunca data in toate religiile.De unde sti ca a ta este cea corecta?

Pana la urma, daca e sa ne luam dupa teoriile conspirationise, in vietile noastre va interveni Noua Ordine Mondiala, prin care se va introduce si un Guvern Mondial, si o religie mondiala. O sa uneasca ateii, crestinii, budistii, etc. Oricum, o religie mondiala, nu ar fi o idee prea buna, pentru ca asa ar fi mult mai usor sa controlezi masele. Ar fi toti in mana cuiva, asa cu mai multe religii, din care poti alege, este mult mai greu sa preiei controlul. Oricum, multi nu doresc sa spuna ca au alte atractii religioase de frica comunitatii in care traiesc, sa nu fie priviti ca niste ciudati, pentru ca societatea in Romania, intr-o proportie foarte mare, are gradul ei de "normalitate".