| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeți că homosexualitatea este anormală când acest act apare și printre alte animale?

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Este anormal pentru ca nu asa a fost creat corpul uman.

| Freya1 a răspuns:

Omul este diferit de animal si se presupune ca suntem fiinte superioare...
Fiecare face ce vrea cu viata lui si isi asuma urmarile

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Superioare cui naty? nu suntem superioare nici unui virus, microb

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Se presupune ca ar trebui sa avem mai multa minte decat un animal.
Nu poti sa imi spui mie ca un om (care poate fi olimpic, campion etc) nu gandeste si nu e mai evoluat si dezvoltat decat o maimuta care isi mananca rahatu sau alte animale ce umbla in 4 picioare nu vorbesc si se ling....fi serios.
Da animalele pot iubi mai mult decat omu sa iti ofere mai multa afectiune si sa si inteleaga pe alocuri ce spui sau ceri dar niciodata nu ar trebui sa ne gandim ca sunt mai destepte decat un om sau ca sunt egale noua.

| anonimg a răspuns:

Chiar daca ar apare si intre animale -lucrul acesta este anormal. Fiinta umana trebuie condusa de ratiune, de o judecata dreapta, corecta, si nu de placere. Placerea actului sexual trebuie sa fie normala -nu anormala.
Unii gasesc placere in munca, iar altii in furt si inselaciune. Acum dar, cum trebuie sa facem? Unii gasesc placere dupa femeile maritate. Ce e rau in asta daca femeia ma place pe mine mai mult decat pe barbatul ei? Asadar, daca este sa ne luam dupa placere, si daca Dumnezeu nu ar tine in frau lucrurile, atunci rasa umana ar fi pierit demult -tot din cauza aceasta a venit si potopul pe timpul lui Noe. Marturisesc ca sunt unii care nu mai pot fi adusi la moralitate, si tin cu dintii de nelegiuirea in care traiesc, ca si cum ar avea dreptul sa faca tot ce doresc.
Dumnezeu nu este tiran; dar medicul va trebui sa indeparteze madularul deoarece cangrena pune in pericol viata.

Unii ar spune ca relatia homosexuala nu face rau celor ce nu o practica. Din nefericire, face rau si acelora care nu o practica. Cand eu -ca om normal- vad ca semenul meu se degradeaza lasadu-se purtat de placeri injositoare luand locul femeii depersonalizandu-se, sau cand un barbat se culca cu un alt barbat ca si cum s-ar culca cu o femeie -ambii injosindu-se-; asadar, cand vad si aud astfel de lucruri, cum as putea trai fericit? Si mai mult decat atat, cand astfel cupluri vor sa adopte si un copil distrugandu-i viata, cum as putea trai linistit in locuinta mea? N-aduce el suferinta si incureaza si pe altii la o astfel de degradare? Din pricina aceasta Dumnezeu trimite boli care nu se gasesc vindecare: si printre ei, si printre cei care-i sustin. "Ochii Tai sunt asa de curati ca nu pot sa vada raul si nu poti sa privesti nelegiuirea!" (Habacuc.1:13)
Oamenii se schimba: maine-poimaimaine ajung si la incest si vor spune ca este normal; dar Dumnezeu nu Se schimba. Iar noi oamenii nu putem trai de capul nostru pe pamant, pentru ca nu suntem singuri. "..Asa ca nu puteti face tot ce voiti." (Galateni.5:17)
Trebuie "sa puteti deosebi ce este sfant de ce nu este sfant, ce este necurat de ce este curat. (Levitic.10:10) Lucrul acesta este valabil in toate aspectele vietii.

Statele care accepta practici nesfinte vor indeparta ocrotirea divina -si vor fi lasate pe mainile celui rau. "Nu va inselati: "Dumnezeu nu Se lasa sa fie batjocorit." Ce seamana omul, aceea va si secera." (Galateni.6:7)
Iar preotii care oficiaza astfel de cununii sunt blestemati inaintea lui Dumnezeu pentru ca se vor face vinovati de nelegiuirea acestor casatorii.

Repet: chiar daca homosexualitatea apare printre animale(din pricina pacatului care a venit in lume), Dumnezeu nu le va judeca doarece lor nu le-a dat ratiune asa cum a dat omului.

| milan9 a răspuns:

La animale nu sunt întâlnite astfel de cazuri!
Iar daca uneori comportamentul aberant le mai impinge la gesturi simulative, acestea nu se confundă însă cu pederastia, cu atat mai putin cu pederastia in masă implementata prin programe "culturale" gen parade, filme, materiale pe net, etc...

E bine insă a nu se compara gesturile unor animale (doar simulative) făcute în virtutea hazardului (şi lipsei de raţiune) cu mecanismul comportamental complex al omului, unul bazat pe o raţiune responsabilă.

Dacă la animale nici măcar nu există (sau sunt cazuri extrem de izolate chiar si in cadrul unei anumite specii), în virtutea cărei logici ar putea cineva să generalizeze acele accidente atribuindu-le oamenilor, cei care mai au inca pretenţii ce ţin de raţiune şi morală?

| Mclaren12 a răspuns (pentru milan9):

"La animale nu sunt întâlnite astfel de cazuri!"
Nu-i adevărat. Eu personal am văzut comportament homosexual la 2 cățele, și nu știu eu dacă au fost doar hazarde, nu este ca și cum s-ar fi întâlnit de o zi, câțelele alea trăiau în aceeași curte de ani de zile, iar astfel de comportament se întâlnește la o grămadă de animale, lei, gorile, rațe etc. Nu este nimic anormal în homosexualitate. Media evreiască a inventat asta, ba chiar a transformat-o în secolul trecut într-o boală psihică.

| milan9 a răspuns (pentru Mclaren12):

Am si spus referitor la asta: "Iar daca uneori comportamentul aberant le mai impinge la gesturi simulative, acestea nu se confundă însă cu pederastia." Chiar si in aceasta homosexualitate se poate face o diferentiere intre "gesturile simulative" si coit sau copulatie intre... doi masculi. Nu stiu daca vei intalni asta.
Si chiar daca vei intalni, niste exceptii DIN LUMEA ANIMALA nu reprezinta cutume sau modele de urmat pentru comportamentul uman. Asta daca ar fi sa faca cineva abstractie de invatatura crestina (care este clara in aceasta privinta). Dar totusi de ce sa facem abstractie de acestea? thinking Eventual doar pentru a trai mai rau decat animalele traiesc...

| Mclaren12 a răspuns (pentru milan9):

Ce modele din lumea animala? Comportamentul homosexual este natural. Asa cum exista astfel de exceptii la animale, exista astfel de exceptii si la oameni pentru ca putini sunt homosexuali.

"comportamentul aberant"
Comportament aberant la animale? Asta este o aberatie. Animalele sunt animale. Animalele sunt expresii ale naturii. Crezi ca ele au constiinta superioara sa aiba nu stiu ce pareri de homosexualitate? Si chiar daca ar avea, de ce ar crede ca este ceva anormal? Majoritatea oamenilor cred ca este anormal pentru ca asta le-a bagat in cap crestinismul si media evreiasca, adica da, au fost spalati pe creier sa aiba antipatie pentru homosexuali. Nu a zis nimeni ca ei ar trebui sa aiba copii pentru ca, intr-adevar nu este normal pentru un copil sa aiba parinti homosexuali, in rest este anormal sa ai antipatie fata de ei de vreme ce este o preferinta naturala si normala. Sa fim seriosi, in principal religia te-a facut sa crezi ceea ce crezi.

| Mayhem666 a răspuns:

Eu nu cred ca homosexualitatea este anormala.

| mentholinks a răspuns:

Nu toti oamenii sunt animale.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Toti oamenii fac parte din regnul animal

| xerxes1 a răspuns:

Dar este obligatoriu sa copiem comportamentul unor animale?
La animale este raspandit si canibalismul.Asta nu inseamna ca este normal.

| Blexistroni a răspuns (pentru xerxes1):

E o diferență mare dintre homosexualitate și canibalism, una nu rănește pe nimeni dar cealaltă rănește măcar o persoană

| xerxes1 a răspuns (pentru Blexistroni):

M-am referit la normalitatea invocata de tine.

| Lion56 a răspuns:

"Alte animale"laughingFiecare cu neamul lui, unii se trag din Adam si Eva, altii din maimute...intr-adevar la cei cu stadiul de animal este perfect normala.
De ce credeti ca turbarea nu este normala cand apare si la animale? De ce crima nu e normala cand si animalele o practica intre ele? De ce daltonismul nu e normal din moment ce te nasti cu el, este ceva genetic? Din acelasi motiv.

| Qasim a răspuns:

Asta ar fi unul dintre motive pentru care avem nevoie de religie, pentru ca omul spune ca nu raneste pe nimeni din homosexualitate, si ca comportamentul asta a fost sesizat si la animale, de parca asta ar avea vreo relevanta. Dumnezeu nu a pedepsit Sodoma si Gomora din pricina animalelor ci a oamenilor. In asta este o pilda pentru cei cu minte ca ceea ce faceau oamenii de acolo este ceva gresit si imoral. Barbatul trebuie sa se impreuneze cu femeia si atat.

"Şi [când l-a trimis] pe Lot, care a zis neamului său: "Vă dedaţi voi unei
asemenea desfrânări pe care nimeni, din toate lumile, nu a mai cunoscut-o
înainte de voi? ~ Voi mergeţi la bărbaţi, în locul femeilor [în loc să mergeţi la
soţiile voastre], pentru a vă potoli poftele! Într-adevăr, voi sunteţi un neam de
desfrânaţi!" ~ Şi neamul său nu a avut alt răspuns decât a zis: "Scoateţi-i pe ei
din cetatea voastră! Ei sunt oamenii care vor să se ţină neprihăniţi!" ~ Şi Noi l-am
mântuit pe el împreună cu familia lui, afară de muierea lui, care a fost printre cei
pierduţi. ~ Şi Noi am lăsat să cadă peste ei ploaie. Deci priveşte cum a fost
sfârşitul nelegiuiţilor!" Surah Al-A'Raf 80-84