| mentholinks a întrebat:

De ce credeti ca Isus este Dumnezeu cel Atotputernic?

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Avem doua SURSE care ne pot lamuri despre Domnul Isus, CUVANTUL SCRIS, Biblia si relatia (experienta) personala. Deoarece a doua sursa este credibila doar personal apelam la prima sursa, Biblia. Uite ce scrie Apostolul Ioan despre Domnul Isus Hristos:
Ioan 1, 1. La început era Cuvântul si Cuvântul era cu Dumnezeu, si Cuvântul era Dumnezeu.
2. El era la început cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost fãcute prin El, si nimic din ce a fost fãcut, n-a fost fãcut fãrã El.
4. În El era viata, si viata era lumina oamenilor.
14. Si Cuvântul S-a fãcut trup, si a locuit printre noi, plin de har si de adevãr. Si noi am privit slava Lui, o slavã întocmai ca slava singurului nãscut din Tatãl.
18. Nimeni n-a vãzut vreodatã pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sânul Tatãlui, Acela L-a fãcut cunoscut."
34. Si eu am vãzut lucrul acesta, si am mãrturisit cã El este Fiul lui Dumnezeu.
Deci Domnul Isus ESTE Fiul lui Dumnezeu, Fiul este cu Dumnezeu si Fiul ESTE Dumnezeu (conform versetului 1). Totul a fost facut PRIN FIUL si nimic nu a fost facut fara Fiul. (versetul 3). Acest verset ne arata ca FIUL a CREAT TOTUL in Univers, inclusiv pamanutul cu ceea ce este pe el. Concluzie, Isus ESTE Dumnezeu. Dumnezeu Tatal, Fiul si Duul Sfant ESTE Atotputernic.

| danut a răspuns:

In evenimentele Biblice sunt relatate DOUA evenimente cand a fost AUZIT Dumnezeu Tatal. Aceste evenimente se numesc TEOFANII. In cele doua evenimente Tatal declara ca Isus Hristos ESTE Dumnezeu Fiul. Deci de la TATAL stim ca Hristos ESTE Dumnezeu Fiul, dar prima oara oamenii au stiut despre Tatal din relatarea Fiului.

| Wr3nch a răspuns:

Isus nu e Dumenzeu ce fiul lui si nu e atotputernic.

| Celcestietot a răspuns:

De la Isus a reieșit că El este Dumnezeul oamenilor, dar nu Tatăl.

| Algo098 a răspuns:

Dz cel atotputernic nu a existat niciodata, deci Isus daca e xistat, nu are cum sa fie Dz. De ce nu exista Dz cel atotputernic? Simplu. Daca ar exista Dz cel atotputernic si bun, spitalele ar fi goale, pentru ca asta inseamna bunatate si putere. Dz e doar un personaj inexistent de poveste primitiva, scrisa de primitivi pentru primitivi.

| mentholinks explică (pentru Algo098):

Asa crezi tu.

| Algo098 a răspuns (pentru mentholinks):

Corect. Asta e metoda primitiva de inselare a omului credul. Asa pot spune si despre mine ca sunt cel mai bun si cel mai puternic si cand te vei intreba de ce nu te ajut desi sunt bun si am puterea sa te ajut, iti voi raspunde ca asa vreau eu, ca stiu eu mai bine cum e mai bine pentru tine, ca esti pacatos si nu meriti sa te ajut, ca nu esti destul de credincios si nu crezi in mine, ca nu fac eu ce vrei tu, numai ce vreau eu si asa mai departe. In felul asta eu sunt bun si puternic si in realitate nu sunt nimic din toate astea.

| mentholinks explică (pentru Algo098):

Tu nu poti sa vezi adevarul fiindca te astepti ca Dumnezeu sa fie ca un om care sa-ti dea de pomana, cam asta inseamna la tine bunatate din cate vad dar Dumnezeu nu e asa.

| Algo098 a răspuns (pentru mentholinks):

Corect. Adevarul cum il vezi tu inseamna ca a fi bun, iubitor si puternic inseamna sa nu faci nimic pentru cel ce se afla in nevoie. Daca esti bun si puternic, pentru tine inseamna ca atunci cand vezi un om bolnav in spital si poti sa-l ajuti, sa nu o faci pentru ca asa intelegi tu bunatatea, iubirea si puterea.
Si daca tot e vorba ca pomana nu e buna, gandeste-te ce faci tu ca sa primesti viata vesnica infinita de la spiridusul Dz. Daca citesti cartile religioase care sunt niste scrieri primitive si absurde, daca crezi in ele, daca mai si practici niste ritualuri primitive, te stropesti cu putina apa, folosesti cateva cantece si poezii, crezi ca asta e o plata suficienta pentru viata infinita? Crezi ca un Dz infinit daca ar exista, l-ar interesa ce face un om care e egal cu 0 fata de un Dz infinit? E acelasi lucru cum ai iubi un fir de praf, te-ar interesa ce face el, l-ai ajuta si i-ai da o viata infinita. Toate scrierile "valoroase" sunt in fapt niste absurditati primitive, foarte departe de adevar.

| TPU2019 a răspuns:

De ce crezi că cineva trebuie să creadă în oricare dintre termenii pe care i-ai folosit mai sus înainte de toate mă întreb eu.

| mentholinks explică (pentru TPU2019):

Intrebarea era adresata pentru cei care cred asta, stiu eu care sunt.

| TPU2019 a răspuns (pentru mentholinks):

Aha, am înțeles, întrebarea e pentru persoane speciale. Are logică, nu vă mai rețin atunci.

| mentholinks explică (pentru TPU2019):

Pfff, intrebarea e pentru cine se aplica. In cazul tau, fiind ateu, nu se aplica. Nu e logic?