| PorumbRodica1965 a întrebat:

De ce credeti ca marea majoritate a oamenilor,, IGNORA" avertismentul dat de catre Dumnezeu prin intermediul Bibliei, referitor la,, zilele din urma si sfarsitul acestui sistem {-religie falsa, comert, sisteme politice }? Intrebarea nu va fi potrivita pentru cei ce vor sa continue sa se complaca in minciuna, si sa perieze incontinuu pe cei ce practica lucruri dezgustatoare, false si impotriva lui Dumnezeu. Cat timp?

44 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu se poate demonstra faptul ca Dumnezeu a scris Biblia sau ca ce scrie in ea, de domeniul fantasticului, ar fi adevarat. Prin urmare nimeni nu e obligat sa accepte o afirmatie nefondata, ele pot fi respinse, iar din punct de vedere logic e corect.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Inferno):

Citeste daca vrei in Biblie, in 2 Timotei 3:16, 17; 2Petru 1:20, 21. Matei 24:14.

NOname
| NOname a răspuns:

Tu de ce ignori învăţăturile Marelui Allah date prin intermediul Coranului, pacatoaso?
Allah te iubeşte! Întoarce-te la el!

| sublime89 a răspuns (pentru NOname):

Allahu Akbar, Allahu Akbar!hee hee
Inseamna "Allah e mare" sau asa ceva. Imi place la musulmani ca ei striga asa si cand se intampla ceva bun, si cand se intampla ceva rau. Nu stiu daca ai vazut secvente din razboiul asta din Siria. La fiecare foc de arma sau explozie, se striga allahu akbar. Nu trec 2 minute sa nu auzi expresia asta laughing Adica allah e mare atunci cand oamenii sufera si mor. Ce sens e in asta, doar ei stiu.

| NOname a răspuns (pentru sublime89):

Aşa e cu fanaticii.hee hee

| sublime89 a răspuns (pentru NOname):

Moare unul de-al lor, "allahu akbar". Moare unul de-al nostru, "allahu akbar". Iti moare toata familia, "allahu akbar". E ca si cum l-ai lauda si i-ai multumi ca ti-a omorat familia. Nicio diferenta laughing Allah tot mare e, oricum. Asta e, asa vrea el. Bucurosi le-om duce toate.

| PorumbRodica1965 explică (pentru NOname):

Ooo,,, ca bine zici, sunt foarte pacatoasa, dar, draguta, in afara de Biblie, nu este nici o carte editata de autor divin. Nici o alta carte in afara ei nu descrie gandul lui Dumnezeu, ci gandirea oamenilor. Biblia este cea mai veche carte, cea mai raspandita cea mai citita.

| NOname a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Stai liniştită, nici Biblia nu e mai cu moţ şi nu e nici cea mai veche (parcă ar avea vreo relevanţă).
Este doar o altă carte de tâmpit în mase, scrisă de oameni, pentru creduli.

| PorumbRodica1965 explică (pentru NOname):

Daca ai vrea s-o studiezi, pentru a intelege care este mesajul ei, sunt convinsa ca nu ve-i mai gandi astfel. Dar, omului inca i se mai da posibilitate sa studieze Biblia si sa se apropie de Dumnezeu, insa nu te obliga nimeni, tu faci cum crezi ca-ti este bine. Este important, sa-i dai un sens vietii tale.

| NOname a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Tocmai cei care au studiat-o şi au înţeles-o nu cred în ea.

Însă pentru un om raţional şi cât de cât inteligent nu e nevoie să studieze toate cărţile religioase din lume (bănuiesc că nici tu nu ai studiat Coranul, până să-l desfiinţezi), ca să înţeleagă că religia e o păcăleală. E suficient să ai o imagine de ansamblu (o perspectivă ca şi imposibilă pentru o persoană îndoctrinată religios şi mai ales fanatică).

| PorumbRodica1965 explică (pentru NOname):

Bine, asta e parerea ta.

| Dandanache a răspuns:

Educatia scolara e de vina, in principal orele de istorie. Acolo li se baga copiilor in cap ideea prosteasca ca religiile false si problemele politico-economice au fost dintotdeauna.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Dandanache):

Da este si asta o piedica, dar familia, dar mintea omului matur. Daca vrei citeste in 2Corinteni 4:3, 4,5. si Matei 24:14.

| milan9 a răspuns:

Desigur că Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este una singura.

| milan9 a răspuns:

Biserica este totul, cel putin asta afirma Sf. Scriptura. Dacă tu faci parte dintr-un alt cult bineinteles ca nu o voi respecta, si nu vei respecta astfel nici Sf. Scriptura...

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Milan, toata ziua dai cu beserica, fara sa explici nimic concret, nu vezi in ce stare sunt lucrurile/ Oamenii care vad raspunsul tau iti aduc colaborare? Cred ca edificiul

| Holiday a răspuns:

Din acelasi motiv din care majoritatea, o ignoram pe Baba-Cloanta, sau pe Zmeul-Zmeilor...

| PorumbRodica1965 explică (pentru Holiday):

Da, deci sa inteleg, ca de frica?

| Holiday a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Oare de ce nu sunt mirat ca ai inteles "perfect"?!? happy

| PorumbRodica1965 explică (pentru Holiday):

Daca ai putea sa intelegi ca Dumnezeu este iubire, si vrea ca si creaturile Sale sa se iubeascasi sa traiasca in pace si-n buna stare,, nu in suferinta, in boala, in moarte. Dar omul este pus in fata unei oglinzi negative in ceea ce priveste reflectarea lui Dumnezeu. Satan este cel care-l pune pe Dumnezeu in aceasta oglinda negativa in fata omului.Din egoism.

| Inferno a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Constientizezi faptul ca ai facut indirect urmatoarele afirmatii?
"Eu nu cred in Zmeul-Zmeilor pentru ca ma tem de el."
si
"Y nu cred in X pentru ca se tem de X."

Ambele afirmatii sunt erori de logica, teama de ceva implica credinta in existenta acelui ceva, prin urmare e similar cu a afirma A este si nu este B, ceea ce e absurd.
In al doilea rand te-ai plasat in randul copiilor afirmand practic ca tu inca mai crezi in Zmeul-Zmeilor, care este un personaj din basme.

Cu alte cuvinte, prin raspunsul pe care i l-ai dat lui Holiday ti-ai redus credibilitatea la cea a unui copil care nu intelege logica de baza si care inca mai crede in Zmei, ma rog, care afirma ca nu crede in Zmei pentru ca s-ar teme de ei, ceea ce e similar cu a afirma ca el inca mai crede in asa ceva.

Intrebare, de ce ar fi obligati utilizatorii TPU sa te ia in serios?

| KhludCiprian a răspuns (pentru Inferno):

"Intrebare, de ce ar fi obligati utilizatorii TPU sa te ia in serios? "
Pentru ca ea citeste de pe jw.org
(pun intended!)

Aici e marea problema a intrebarilor, ca inventeaza probleme ce nu exista pentru ceilalti, si cand acestia o zic, de obicei iti ataca caracter sau te ignora dar nu incearca sa atace logica argumentelor.

Foarte bun raspuns Inferno, felicitari!

| PorumbRodica1965 explică (pentru Inferno):

Nu stiu de ce vorbesti tu in numele utilizatorilor TPU? Nimeni nu este obligat sa creada pe nimeni. Nimeni nu este obligat sa creada in Dumnezeu. El nu obliga pe nimeni sa -l accepte si sa se lase coordonat de El. Daca primesti o informatie din partea cuiva, si daca ai discernamant, iti gasesti pozitia fata de informatie. Dumnezeu transmite mesajul sau oamenilor de orce fel, dar nu obliga pe nimeni sa -laccepte. Fiecare isi va purta propria sarcina.O minte sanatoasa, este intr-un corp sanatos.

| Inferno a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Nimeni nu este obligat sa creada in Dumnezeu."

De ce?
Pentru ca existenta Lui Dumnezeu nu reprezinta o certitudine, un fapt.
Daca existenta Lui Dumnezeu era un fapt, o certitudine, asa cum este o certitudine faptul ca exista zi si noapte, atunci credeam toti in el, dar nu este asa.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Inferno):

Dar cine a facut noapte si zi? Pe tine cine te-a alcatuit si ti-a stabilit numarul celulelor din care esti conceput? Cine ti-a stabilit functiile corpului? Vai, vai.

| Inferno a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Pot raspunde la toate intrebarile pe care mi le-ai adresat, iar acest lucru e suficient.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Inferno):

Nu-ti place tie sa privesti lucrurile reale, si sa nu te complaci in minciuna? Cine promoveaza lucrarea lui Dumnezeu, te indeamna catre lucruri adevarate, nu doar odata, de cate ori este nevoie, cauta binele tau, nu te insala, nu te ironizeaza. Dar este important sa ai discernamant si sa vezi acest lucru. Gandeste-te putin, eu am obligatia fata de tine si de multi sa spun adevarul, ca esti semenul meu, oriunde ai fi, nu te indrum catre lucruri gresite, altfel ce fel de martor as fi, mincinos, nu?

| NOname a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Aha.
http://i.imgur.com/pAjeLLk.png

Totul este doar în capul tău, Porumb. Ca să îndrumi către adevăr, trebuie mai întâi să-l cunoşti, ceea ce nu e cazul.
Poţi să ţii liniştită amăgirile şi superstiţiile pentru tine, mai ales că nu prea mai găseşti proşti care să le muşte.

| Inferno a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu inteleg la ce te referi cand spui "minciuna".
Faptul ca Pamantul se roteste in jurul Soarelui care il lumineaza pe o parte, lumina pe care noi o numim "zi", iar pe cealalta nu, intuneric pe care noi il numim "noapte". Asta e o minciuna?

Daca ai o minge si o luminezi cu lanterna, o parte a ei va ramane neluminata (noaptea) iar cea luminata va fi ziua.

Nici nu stiu daca era nevoie sa scriu asta, era?

| PorumbRodica1965 explică (pentru Inferno):

Pai vorbeai deunazi despre incertitudinea existentei lui Dumnezeu, si atunci, noapte si zi S-au facut, de la sine? Stii ca dusmanul lui Dumnezeu se ascunde cu marsavie si induce oamenii in eroare cu mult tact, si nu-i lasa sa creada si sa caute, sa invete care este adevarul despre Dumnezeu si ca doar el este creator a tot ce exista in univers. Miscarea de rotatie apamantului a facut-o omul? El o fi asezat pamantul pe orbita si-n galaxie? Ce crezi?

| PorumbRodica1965 explică (pentru NOname):

Bine zici. Eu nu caut prosti, pentru mine nu sunt prosti, ci doar oii aruncate incoace si-n colo de asa zisii pastori care le mulg, dar nu le hranesc. Ce faci tu, nu faci bine.

| Alphawolf a răspuns:

Destul de simplu. Pentru ca acea "majoritate" mereu a avut dreptate. Multe din prejudecatile privind afirmatiile biblice au fost desfiintate. Biblia si interpretarile ei mereu s-au adaptat, nu invers. Cine adopta preconceput si crede ca stie adevarul, acea persoana nu poate fi decat inconstienta!

| KhludCiprian a răspuns:

Pot sa zic de ce ignor eu:
- aceste ultime vremuri au fost profetite de Isus, de Pavel, ambii traind in secolul I. Majoritatea exegetilor cred in evaluarea scrierilor din secolul I ca perspectiva apocaliptica era larg raspandita
- timp de 2000 de ani crestinii asteapta acelasi miracol sa se intample, alaturi de evrei (ce ei il asteapta pe Mesia) sau pe musulmani. Probabil ca ai auzit de "martori" care au "profetit" acum aproape 40 de ani ca sigur va veni sfarsitul lumii in 1975.
- Dumnezeu a zis multe lucruri in Biblie ce sunt contradictii sau sunt greseli factuale: o lista de 460 de greseli: http://skepticsannotatedbible.com/science/long.html (poate vei spune ca 200 sunt "asa si asa" sau pot fi reinterpretate; dar raman peste 100 de erori ce sunt usor de inteles de ce nu au sens)
- Dumnezeu prin intermediul Bibliei este imoral. De ce nu esti dezgustata de Dumnezeu, ca sincer nu stiu nici un criminal in masa a bebelusilor, sau a animalelor unor popoare idolatre! Serios, doar Darth Vader in Episodul 3 si popoarele manate de Iahve pot fi atat de brutale!
- Cat timp? Cred ca Iahve va ramane in continuare ascuns pentru... o vesnicie. Oamenii au sa ajute pe cei cu probleme, iar cand n-au sa ii ajute (cum se intampla in Africa), Iahve va crea un grup extremist (crestin, bineinteles) ca sa mai mutileze pe musulmani sau alta ramura de crestinatate

Iti inteleg frustrarea sistemului actual, e prea teocratic. Imi amintesc ca era un utilizator ce avea o poza foarte buna (Mihaela34!?): John Lennon - Imagine
http://9gag.com/gag/aqm1dDQ?ref=fb.s

Probabil ca oamenii ignora doar ca zeii antici fac prea putin (sa fiu exact: nu fac nimic bun) si ei o dovedesc si in Biblie, si in Coran. Ai citit Coran-ul, cat ai sa il mai ignori?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand nu cred in Dumnezeu(am crezut-dar motivele pentru care am crezut se pare ca nu-si aveau rostul...)

Daca cred ca lumea se va sfarsi?
Evident ca se va sfarsi!(tot ce are un inceput are si un sfarsit-sta in regulile naturii acest fenomen)!

Daca cred ca se va sfarsi conform cu ceea ce este scris in Biblie :-?

Se spune ca Dumnezeu e milostiv si bun-planuind un asfel de sfarsit ti se pare ca e bun?!
Se spune ca Dumnezeu ne ofera libertate de alegere -planuind un asfel de sfarit(conform TUTUROR celor descrise de Biblie) ...mai ramane aceasta afirmatie valabila?

Personal cred ca Biblia poate deveni usor sursa de inspiratie pentru multi psihopati-si da asta ma ingrijoreaza!

http://www.tpu.ro/......george-ce/

http://www.tpu.ro/......ita-avand/
daca vrei sa stii ce sunt Iluminatii si psihopatii-Google it!=eu zic ca cei doi termeni sunt oarecum...''sinonime''

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Consideri tu, ca cei ce se folosesc de Biblie si cred in ea, sunt psihopati? Prea bine draguta, ar fi bine ca sa fie astfel multi, si lasandu-se condusi de Dumnezeu prin intermediul principiilor biblice, viata lor denota prin fapte si vorbire, ca le este psihicul pus la punct. Stai pe pace, Dumnezeu nu se lasa batjocorit, ceea ce seamana omul aceea culege. El nu obliga pe nimeni sa fie de partea lui doar ii informeaza depunandu-le o marturie temeinica prin Martorii sai. In rest, fiecare isi va purta propria sarcina. Numai bine.

| angus35 a răspuns:

Oamenii s-au obisnuit sa creada minciuni.Omul este corupt si coruptibil de aceea nu poate crede Sfanta Scriptura.Cunosti prea bine maxima ateului:"Daca nu exista Dumnezeu atunci eu sunt Dumnezeu".

| PorumbRodica1965 explică (pentru angus35):

Da, multumesc pentru raspunsul tau.

| saidkique a răspuns:

Biblia, la fel ca și Biserica, este o mare tâmpenie și o aiureală. PS:sunt ortodox!

| PorumbRodica1965 explică (pentru saidkique):

Biblia? Intotdeauna ai avut aceasta parere?

| saidkique a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu. Nu intotdeauna, ci dupa ce am realizat cat de gresit este ceea ce ne este noua oferit, masei. Putine sunt persoanele care urmeaza religia dupa carte, si sunt bune cu adevarat. Dar si acelea au un minus. Religia ne face slabi, ne face sa ne uram intre noi si ne face rai. Cel putin asa cum ne este noua oferita si data ca sa fie aplicata in practica. Eu ma consider a avea propria mea religie. Nu stiu daca asta afecteaza pe vreo persoana, dar sigur nu e ceva gresit. Asta nu inseamna ca imi creez reguli care imi dau voie la anumite lucruri. Nu sunt nebun. Doar am elimiat ceea ce nu este important, ba chiar toxic pentru religia noastra din p meu de vedere. Multe dintre practicile Bisericii mi se par fara sens, gresite sau ca nu apartin cu adevarat. Increderea mea in Biserica este una foarte slaba, aproape nula. Un singur parinte pretuiesc. Atat. Unul care mi-a aratat ca merita cu adevarat sa fie numit parinte. Prin faptele lui. Biblia contine mult prea multe fantezii creeate de om de-alungul secolelor. Deja da in creatie fictionala. Stiu ca majoritatea trebuie luata metaforic. Insa totul mi se pare ciudat si gresit. Nu am citit-o pe toata.

| PorumbRodica1965 explică (pentru saidkique):

Multumesc pentru raspunsul tau. Dar daca, consideri ca nu va fi pentru tine un efort prea mare, ai vrea te rog sa citesti doar doua versete sa vedem daca nu cumva sunt demne de incredere, deci : 2Timotei 3 :1-5; 2 corinteni 4:3, 4,5. Daca vrei mai vorbim.

| PorumbRodica1965 explică (pentru saidkique):

Eu nu. In bor, nu se invata nimic si pe nimeni. Este doar teatru.

| Oleg17 a răspuns:

Probabil cel mai bun raspuns la intrebarea ta este aceasta ilustrată:
Într-un sat ocupatia de baza a oamenilor era creșterea oilor. Într-o noapte rece si întunecoasă un puștan care avea chef de glume a început a striga în gura mare: "Săriți a venit lupu'". Lumea speriată a ieșit în curte care și cu ce a apucat în mînă ca să sară în ajutor.Au căutat peste tot dar nu au gasit nimic.Peste cîteva zile aceeasi poveste, lumea a ieșit în curte si în sat, liniste si pace. Enervati la culme ca cineva are chef de glume s-au dus la culcare.În ultima zi a săptămânii noaptea o haită de lupi au ajuns în satul dat si au început a mînca oile bieților țărani.Cineva din întîmplare trecea prin satul acela si a vazut oroarea si a inceput să strige cît îl țineau puterile. Însă nimeni nu au mai ieșit crezînd ca iar cineva face o glumă proastă.
Pentru cine nu a înțeles vreau să spun ca în ultimele vremi vor fi atît de multe vesti ca sfîrșitul este aproape, încît oamenii vor fi obisnuiti cu aceasta si nimeni nu va mai crede.Ca sa vezi...aceste vremi au sosit...

| PorumbRodica1965 explică (pentru Oleg17):

Desigur, povestea cu lupul la stana, am citit-o in sc, generala, era bazata pe minciuna unui copil plin de frica si lipsit de grija iubitoare a parintilor, dar noi avem un parinte in cer care se ingrijeste cu iubire de noi pentru a avea viata si bunastare intr-un viitor apropiat cand,, cel si cei rai vor fi distrusi (Psalmul 37:11), asigurati fiind de aceste lucruri promise sunt cei ce manifesta incredere deplina in Dumnezeu si in fiul sau Isus Cristos, si de buna voie isi aduc viata in urma asimilarii cunostintei exacte, in armonie cu vointa lui Dumnezeu care nu poate sa,, minta". Daca pana in zilele noastre, tot ceea ce a promis Dumnezeu, a si implinit, inseamna ca si de acum incolo va implini la timpul fixat ceea ce promite. Cuvantul sau este demn de incredere si adevarat! NU se bazeaza pe fictiune. Cine vrea si poate sa creada, va beneficia de viata. Nu vezi lucrurile ce se intampla in jurul nostru? (Citeste in Matei 24 :4-14 )