| PorumbRodica1965 a întrebat:

De ce credeti ca oamenii care nu-si iubesc semenii,nu-l iubesc pe Dumnezeu si ignora poruncile Sale,nu pot fi umili, si buni colaboratori?! De ce credeti ca mai participa la aceasta categorie sa o întineze?

3 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Rodica, ce crezi tu ca inseamna declaratia ta de dragoste, aceea ca il IUBESTI PE Dumnezeu, CUM poti arata tu acest lucru?

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Ca-l iubesc pe Dumnezeu si-mi iubesc semenii, si aş dori cu ardoare ca sa cunoasca adevarul cât mai multi, că, am o îndelungă răbdare cu tine, si astept ca si tu sa accepti adevarul si sa fii mai statornic in gândirem ca ai o varsta la care ar trebuiii sa iei o decizie buna, in aprobarea lui Dumnezeu păna mai ai timp.

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Dumnezeu are o indelunga rabdare cu mine, tu ar trebui sa incerci sa-ti rezolvi problemele de credinta ca nu vei vedea cerul din gruparea martorilor. Asta este adevarul la care trebuie sa ajungi, fara credinta ca Dumnezeu Isus Hristos s-a jerfit pentru tine si doar prin EL poti avea acces la cer dar fara LEGEA MORALA tot nu faci nimic. In rest mantuirea este PERSONALA si singuri ne hotaram soarta. Dumnezeu SPUNE:
Matei 5, 17. Sã nu credeti cã am venit sã stric Legea sau Proorocii; am venit nu sã stric, ci sã împlinesc.
18. Cãci adevãrat vã spun, câtã vreme nu vor trece cerul si pãmântul, nu va trece o iotã sau o frânturã de slovã din Lege, înainte ca sã se fi întâmplat toate lucrurile.
19. Asa cã, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci si va învãta pe oameni asa, va fi chemat cel mai mic în Împãrãtia cerurilor; dar oricine le va pãzi, si va învãta pe altii sã le pãzeascã, va fi chemat mare în Împãrãtia cerurilor.
Romani 2, 13. Pentru cã nu cei ce aud Legea sunt neprihãniti înaintea lui Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea aceasta, vor fi socotiti neprihãniti.
Romani 3, 31. Deci, prin credintã desfiintãm noi Legea? Nicidecum. Dimpotrivã, noi întãrim Legea.
Romani 7, 7. Deci ce vom zice? Legea este ceva pãcãtos? Nicidecum! Dimpotrivã, pãcatul nu l-am cunoscut decât prin Lege. De pildã, n-as fi cunoscut pofta, dacã Legea nu mi-ar fi spus: "Sã nu poftesti!"
12. Asa cã Legea, negresit, este sfântã, si porunca este sfântã, dreaptã si bunã.
Galateni 3, 24. Astfel, Legea ne-a fost un îndrumãtor spre Hristos, ca sã fim socotiti neprihãniti prin credintã.
Ioan 14, 21. Cine are Poruncile Mele si le pãzeste, acela Mã iubeste; si cine Mã iubeste, va fi iubit de Tatãl Meu. Eu îl voi iubi, si Mã voi arãta lui."