| tudorvolcano a întrebat:

De ce credeți că până acum, nimeni nu a publicat o înregistrare cu Prohodul Domnului necenzurat? Unii scriu în mod deceptiv, că înregistrarea lor este Prohodul Domnului necenzurat, dar totuși le lipsesc versurile 56, 58 și 62 de la starea I, care, din fericire, le putem găsi aici:
https://youtu.be/glf2mGsG0AI

1 răspuns:
| Allemando a răspuns:

Salve!
Pentru că se consideră că ofensează evreii, dar înțelesul mai adânt este acela că îi învinuiesc pentru ceea ce ar fi făcut orice popor aflat în locul evreilor. De asta, în celelalte strofe sau în anumite variante modificate, se spune "popoarele", "neamul omenesc", "omul" sau alte variante.
Sper că te-am ajutat!