| mODIN a întrebat:

De ce credeti ca religia voastra este cea buna? Crestinii nu sunt singurii care au minuni.Adica cum puteti sa fiti asa siguri ca nu religia hindu este cea adevarata? Sau orice alta religie?

32 răspunsuri:
| William a răspuns:

Citeste ''Ortodoxia si religia viitorului'' daca vrei sa afli mai multe despre hinduism.

| anonim_4396 a răspuns (pentru William):

Zau ca am stat putin cand am citit afirmatia ta. Am vrut sa ma asigur ca scrie "Citeste "Ortodoxia si religia viitorului" dupa care am vrut sa ma asigur ca ai zis "daca vrei sa afli mai multe despre hinduism".

Ajuta-ma sa gasesc logica din spatele afirmatiei tale.

E ca si cum eu as zice "citeste scrierile hinduse ca sa afli mai multe despre crestinism".

Ca sa aflu mai multe despre hinduism, nu mai bine citesc acele scrieri? Nu mai bine intreb oameni care chiar se pricep la asa ceva? De ce as intreba un crestin ceva despre hinduism sau alta religie? De ce sa citesc "Orto'doxia si religia viitorului" ca sa aflu mai multe despre hinduism?

Cat de multe consideri ca stii TU despre hinduism? Te-ai obosit sa te documentezi pe bune in legatura cu acea religie sau singurele informatii pe care le ai le-ai luat de pe un site crestin?

| William a răspuns (pentru anonim_4396):

:)) Nu mi-am dat seama ca raspunsul meu se intelege asa. Daca ai fi citit cartea nu mai aveai nicio nelamurire. In acea carte sunt relatate(printre altele) cateva ''minuni'' ale hinduismului si sunt dezvaluite multe lucruri cel putin interesante.
Swami Vivekananda spunea "Eu unul mă închin celui teribil! Este o greseală sa credem că plăcerea este dorită în mod egal de toti oamenii. Foarte multora le place, dimpotrivă, durerea, printr-un sentiment care le este înnăscut. Să ne închinăm deci terorii de dragul terorii însăsi. Foarte putini sunt acei care au curajul să se închine mortii, sau zeitei Kali. Noi însă să fim niste adoratori ai mortii" si ''Dar numai hindusul îndrăzneste să se închine si Răului" si multe astfel de citate si povestiri. In carte nu este vorba numai despre hinduism ci si despre alte religii. Cred ca ti-ar placea cartea chiar daca nu crezi in Dumnezeu. http://www.sfaturiortodoxe.ro/religiaviitorului.htm

| anonim_4396 a răspuns (pentru William):

Intrebarile mele raman in picioare.

Daca nu vrei sa raspunzi la toate, zi-mi macar cat de multe stii tu despre hinduism si de unde ti-ai luat informatiile. Daca ti-ai luat informatiile din "carti" ca cea pe care tocmai incerci sa o promovezi, e clar ca nu stii mare lucru iar acele informatii sunt bazate doar pe favoritism si ignoranta.

Ti-am zis... afirmatia ta e ca si cum eu as zice "mergi la niste hindusi sa te invete despre crestinism".

| William a răspuns (pentru anonim_4396):

In acea carte este vorba despre mai multe religii printre care si hinduismul. Acolo sunt intamplari ale unor oameni care au experimentat pe pielea lor minunile alea si citate ale unor calugari hindusi. Aproape tot ce stiu despre hinduism am aflat din acea carte, restul de pe un site. Daca tu nu crezi ca in hinduism este venerata moartea mergi la un hindus si intreaba-l sau cauta pe net.

| anonim_4396 a răspuns (pentru William):

"Aproape tot ce stiu despre hinduism am aflat din acea carte, restul de pe un site"... lasa-ma sa ghicesc : site-ul era crestin. Am dreptate?

Nu mai bine cauti pe cineva care chiar stie ceva legat de acea religie si il intrebi?

Dupa cum ti-am zis, sa citesti site-uri crestine ca sa inveti despre hinduism sau despre alte religii este absurd. Afirmatiile si intrebarile mele inca raman in picioare.

"in hinduism este venerata moartea"... ce intelegi tu prin "venerata moartea" si ce intelegi tu prin "hinduism"?

Ti-am zis mai sus (de mai multe ori), daca chiar vrei sa inveti despre alte religii (dar stim amandoi ca nu vrei), citeste acele scrieri, cauta site-uri ce tin de acea religie si cauta persoane care chiar stiu despre ce e vorba in acea religie.

| danay72 a răspuns:

Minunile nu sunt o caracteristica a adevaratilor crestini.Azi nu se mai fac minuni.Matei7:21-23

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Hristos îi trimite pe Apostoli în lume să predice și să facă minuni:
Luca 9, 2 - Şi i-a trimis să propovăduiască împărăţia lui Dumnezeu şi să vindece pe cei bolnavi.

Dacă odată cu apostolii s-ar fi încheiat posibilitatea de a a face minuni, tot odată cu ei s-ar fi încheiat și "propovăduirea împărăţiei lui Dumnezeu". Nici una din cele două NU S-A INCHEIAT. Ele prin apostolic de abia au început.

Cine spune ca nu se mai fac? De ce, pentru că vor unii să nu se mai facă? În credința lor nici că se vor face vreodată! Interpretarea tipic aberantă! Din moment ce toată Scripura este o colecție întreagă de minuni prezente la tot pasul, nimic din acest model și mod de viață nu avea să mai continue după?

Mai ales că Hristos de abia își începuse lucrarea în lume și de abia se împlinise făgăduința coborârii în lume a Duhului Sfânt despre care NIMENI NU A SPUS CĂ AR FI PLECAT DIN LUME, ci a rămas lucrător în cadrul Bisericii lui Hristos!

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Apostolii au murit de mult. Iar contextul din Matei7:15-23 arata ce avea sa se intample dupa moartea sa.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Hristos îi trimite pe Apostoli în lume să predice și să facă minuni:
Luca 9, 2 - Şi i-a trimis să propovăduiască împărăţia lui Dumnezeu şi să vindece pe cei bolnavi.

Dacă odată cu apostolii s-ar fi încheiat posibilitatea de a a face minuni, tot odată cu ei s-ar fi încheiat și "propovăduirea împărăţiei lui Dumnezeu". Nici una din cele două NU S-A INCHEIAT. Ele prin apostolic de abia au început.

Mai ales că Hristos de abia își începuse lucrarea în lume și de abia se împlinise făgăduința coborârii în lume a Duhului Sfânt despre care NIMENI NU A SPUS CĂ AR FI PLECAT DIN LUME, ci a rămas lucrător în cadrul Bisericii lui Hristos!

| sublime89 a răspuns:

Sunt foarte siguri pentru ca asa sunt idoctrinati. Au un sceptiscism maxim pentru "minunile" nesustinute de dovezi ale celorlalte religii, dar n-au niciun gram de scepticism pentru "minunile" la fel de nesustinute de dovezi ale lor. Si mai grav e faptul ca trateaza si stiinta, care le ofera dovezi clare, cu acelasi scepticism cu care trateaza celelalte religii. Dar cand e vorba de basmele lor copilaresti, dintr-o data se spulbera orice urma de scepticism. De aceea, eu sunt de parere ca religia e o boala a mintii, care se raspandeste ca un virus de la om la om, si pune stapanire pe judecata si ratiunea acestuia, controlandu-i fiecare gand. Sa scapi de aceasta boala e foarte greu cateodata, si avem dovada si aici pe TPU. Unii mai norocosi reusesc sa scape. Depinde de la caz la caz. Cel mai bun medicament e stiinta, care vine cu scepticismul ei.

| fearlessss a răspuns (pentru sublime89):

De acord ce ai zis despre religii.Dar. Ce dovezi ofera stiinta? Ne spun ca toti am evoluat da? De la prima forma de viata pana la om. Ok.dar, ai vazut cu ochii tai? Ai cercetat tu ca sa ajungi la concluzia asta? De asemenea ..big-bangul.E cercetat de ei, ei au calculatoare specializate, instrumente necesare etc.da ei stiu adevarul.Dar esti sigur ca noua ni-l spun exact asa cum e? Daca stiinta e asa exacta, de ce se contrazic intre ei? De ce la inceput au zis ca nu exista viata dupa moarte, iar acum unii afirma ca exista in timp ce unii, chiar si acum zic ca nu exista? Nici ei nu sunt toti de aceeasi parte. daca era EXACT si daca era ADEVARUL, erau toti de aceeasi parte.Nu exista 2 adevaruri nu? De acord, stiinta este singura cale de adevar..pentru cei care o studiaza adica cei de la NASA sau din alte parti, cercetatorii de meseerie, care, nu se stie sigur daca dezvaluie tot.

| mODIN explică (pentru fearlessss):

Faptul ca stiinta se schimba e un lucru bun.Asta ne arata ca sunt imbunatatiri, spre deosebire de religie in care totul ramane la fel indiferent de ce spun dovezile(ex:Biblia inca sustine ca Pamantul este plat, iar acest lucru nu se va schimba).
Legat de evolutie.NU! Nimeni nu a vazut-o facandu-si treaba cu proprii ochi pentru ca nu a fost un lucru instant, ci a durat cateva sute de mii de ani.DAR! Si e un mare DAR aici:putem vedea schimbari mici pe termen scurt.
http://imgur.com/gallery/YxodC

| anonim_4396 a răspuns (pentru fearlessss):

"Ai cercetat tu"... consideri ca pamantul se roteste in jurul soarelui? Ai cercetat tu?

Mai vrei exemple? Mai am multe.

"De ce la inceput au zis ca nu exista viata dupa moarte, iar acum unii afirma ca exista"... nimeni nu afirma ca exista (cu exceptia persoanelor religioase). Prezinta sursa informatiei tale.

"stiinta este singura cale de adevar..pentru cei care o studiaza"... facepalm. Deci tu vrei sa zici ca majoritatea informatiilor pe care le am sunt eronate deoarece nu eu am fost cel care a facut experimentele? Interesanta logica ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mODIN):

"iar acest lucru nu se va schimba"... pai poate ca acel zeu decide sa mai scrie o carte intitulata "Bible Reloaded" sau "Return of the Bible" in care sa-si ceara scuze pentru imoralitatile comise si permise de el personal si sa spuna ca pamantul nu e ca o farfurie, ca soarele nu se roteste in jurul planetei si eventual sa ofere niste informatii stiintifice iar la sfarsitul cartii sa puna un "ma voi intoarce tot la 10 ani cu un upgrade".

| fearlessss a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://www.yoda.ro/......prema.html Uite sursa..si am mai vazut si pe National Geographic ca asta ziceau si unii cercetatori.
Nu zic ca informatiile sunt eronate, am zis ca ele Pot fi eronate. Pot fi si corecte. Parerea mea..eu una nu cred nimic din ce nu vad sau simt..etc.
Defapt..eu nu inteleg oamenii care afirma :'' Religia X e adevarata! '', sau,, Stiinta e cea adevarata '' sau altele. Nimic nu explica aparitia a ceva intr-un nimic..Asta nu inteleg..cum a aparut ceva din nimic? Si cum a putut exista un ''nimic'' avand in vedere ca '' nimic'' inseamna ca nu exista nimic..Ma rog, cred ca nu se intelege nimic :)))) Sunt niste intrebari tare ciudate prin mintea mea:)).

| anonim_4396 a răspuns (pentru fearlessss):

"Uite sursa"... si acum zi-mi sincer, te-ai obosit sa cauti informatii legate de acele persoane si informatii legate de acea "teorie" sau ai dat cu copy-paste acel articol deoarece a coincis cu punctul tau de vedere?

Esti constient de faptul ca asa ceva NU este dovedit nu? Esti constient de faptul ca este doar o parere a unui individ?

"sunt niste intrebari tare ciudate prin mintea mea"... asta pentru ca ti-ai luat informatiile din locuri gresite.

| Alcyon a răspuns:

Toate religiile sunt bune. Oamenii sunt diferiti; ce i se potriveste unuia, nu i se potriveste altuia. Si as putea adauga ca si in privinta stiintei se aplica aceeasi regula, deoarece exista nenumarate teorii care incearca sa explice un anumit fenomen. Unii sustin teoria X, altii teoria Y. Daca in privinta stiintei doar una dintre cele doua teorii se dovedeste in final a fi adevarata (deoarece stiinta are niste reguli fixe, ocupandu-se de universul observabil), nu la fel se intampla si-n cazul religiei (ce tine de lumea spirituala a omului).

| mODIN explică (pentru Alcyon):

Nici o religie nu este buna.Prea multi oameni au murit din cauza lor.

| fearlessss a răspuns (pentru mODIN):

Si multi crestini au fost omorati din cauza ateismului. Si de fapt, adevarata vina pentru care au murit atatia oameni ( fie ei atei fie crestini) este obsesia unora de a ii atrage pe toti spre o anumita credinta sau spre ateism. Obsesia asta a oamenilor de a arata ca ei au dreptate.

| Alcyon a răspuns (pentru fearlessss):

Exact, aici e problema.

| RexCuParuCret a răspuns:

Vom trai vom adormi si vom vedea.
De ce nu incerci sa te rogi, sa citesti Biblia macar incearca n-ai ce sa pierzi.

| SteinZer0 a răspuns:

Religia este universala si depinde de fiecare om in parte. Religiile sunt ok, ateismul este ok.

| BlackSulphur a răspuns (pentru SteinZer0):

Everything is mkaaaaay...
Wait, no, it's not mkaaa, not at all!

| SteinZer0 a răspuns (pentru BlackSulphur):

De ce nu?

| BlackSulphur a răspuns (pentru SteinZer0):

Uita-te-n jur. Populatia stagneaza, iar orice statiu de stagnare precede unul de colaps.

| SteinZer0 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Care-i legatura cu ce am spus eu? Poate nu inteleg.

| BlackSulphur a răspuns (pentru SteinZer0):

"Religiile sunt ok, ateismul este ok."

Religia a "creat" morala, etica, care se pare ca dupa perioada lor de stralucire au inceput a... Rugini. Nu ti se pare ca nu prea mai merge asa de bine lumea de la o vreme incoace?
Nevermind anyway.

| SteinZer0 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Intr-adevar nu am inteles ce vroiai sa spui. Sunt de acord, dar cred ca si tu stii ca e din vina oamenilor si nu a religiei. Cand oamenii isi vor pastra pentru ei credintele (cu dreptul de a le practica in intimitate, desigur), atunci se va pune capat razboaielor religioase.

| BlackSulphur a răspuns (pentru SteinZer0):

Pai... Religia a fost inventata de oameni... Deci da, tot a oamenilor vina, dar te-ai prins tu la ce ma refer.

| Eli2508 a răspuns:

Pai toate religiile ar trebui sa il slaveasca pe Dumnezeu creatorul nostru deci cam toate religiile care ilslavesc pe Dumnezeu sunt cele adevarate deoarece Dumnezeu este creatorul si tatal nostru ceresc care ne va apara si pedepsiipt faptele bune sau rele.