| AvalohAlyn a întrebat:

De ce credeți că viața este așa de grea?

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

De ce oare nu cititi voi Biblia sa aflati singuri raspunsurile care va bantuie capsoarele?
Viata este GREA fiindca OMUL si-a vandut dreptul de a fi stapan INTRAND SCLAV la Dracu, asa ca degeaba il tot invocati voi pe Dumnezeu CAND v-ati bagat SACAVI la, Satana, Dumnezeu nu mai poate intervenii cand voi aveti alt STAPAN. De aia este greu, ca va "muncesc" DRACII, in draci.

| Celcestietot a răspuns:

Pentru ca nu il avem pe Dumnezeu printre noi sa ne conduca, de asta.

| SilentRain a răspuns:

Pentru ca nu există un Dumnezeu
Dacă exista făcea și el ordine

| Celcestietot a răspuns (pentru SilentRain):

Este imposibila confirmarea inexistentei lui Dumnezeu, intelege asta.

| sanboss a răspuns (pentru SilentRain):

Nici aerul nu exista eu nul vad... daca ar exista nu ar mai fi nevoie de barci cu motor...

| SilentRain a răspuns (pentru sanboss):

Există o formulă si pentru aer, deși nu îl vedeam, el este o combinație de gaze, asta e dovadă existenței lui
Dumnezu nu are un, ca spui tu ca există nu e o validare
Asa pot sa zic si eu, există unicorni ca am citit într-o carte

| SilentRain a răspuns (pentru Celcestietot):

Cer prea mult? Vreau să văd cu ochii mei ceva concret, real

| Celcestietot a răspuns (pentru SilentRain):

Nu ceri mult, dar totul se face cu efort. Daca il urmezi cu adevarat pe Dumnezeu, il poti vedea!

| SilentRain a răspuns (pentru Celcestietot):

Dacă exista înseamă ca își bate joc omenire '
N-am ce sa urmez

| Celcestietot a răspuns (pentru SilentRain):

De ce crezi ca isi bate Dumnezeu joc, ca ne lasa sa avem liber arbitru, dorinta de a lua propriile decizii? Voiai o lume fara propria ratiune?

| SilentRain a răspuns (pentru Celcestietot):

Liber arbitru zici? Crezi ca unii copii vor sa se nască bolnavi, sau unele femeii sa fie violate?

| Celcestietot a răspuns (pentru SilentRain):

Pai Dumnezeu ne-a aprobat liberul albitru, dar daca un om da in cap sau violeaza, asta nu mai este treaba lui Dumnezeu, este strict problema omului aceluia, ca nu da dovada de omenie, de moralitate. De ce il bagati pe Dumnezeu in toate mizeriile omenesti, nu am absolut nicio idee, raman de fiecare data socat cand vad asemenea aberatii. De ce faci una ca asta?

| SilentRain a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu cred in existenta sa, ar putea totuș sa intervină ca un părinte bun și iubitor, nu sa lase omenirea de capul ei

| Irinel15123532 a răspuns (pentru SilentRain):

Raspunsul corect este ''Pentru ca lumea NU asculta de Dumnezeu''
De aceea fura, ucid, injura, mint, hulesc, se bat, se cearta, se ataca pe la spate, curvesc, nu-si respecta superiorii, nu-si iubesc aproapele, nu sunt daruitori, nu sunt blanzi si intelepti, ascultatori, crezi ca daca am asculta de Dumnezeu in aceste privinte, mai ales oamenii din conducerea tarii, am fi mai rau sau mai bine?
Te intreb, aceste lucruri sunt respectate in lume? Nu.
Ce rezulta? Evaziuni fiscale, avort la 15 ani, crime, minciuni, copii lasati sa sufere din cauza divorturilor, boli in trupurile noastre din cauza alcoolului, drogurilor, tutunului. Nu exista Dumnezeu, sau noi nu ascultam de El?

| Celcestietot a răspuns (pentru SilentRain):

Scrie in Biblie cum actioneaza Dumnezeu si a intervenit ca un parinte bun atunci cand ne-a fost dat Iisus, ca omul l-a omorat pe Acesta, se vede clar ca nu se doreste binele in lume si crestinii nu isi for gasi niciodata pacea pe acest pamant, din pricina majoritatii necredinciosilor si a ateilor.

| SilentRain a răspuns (pentru Celcestietot):

Adică din vina mea? laughing)
Nu ma deranjează

| Celcestietot a răspuns (pentru SilentRain):

Atunci asta arata ca nu ai pic de bunatate in tine si ca esti un monstru, altceva nu reiese.

| SilentRain a răspuns (pentru Celcestietot):

Doa și sunt mandra de mine happy mulțumesc

| Celcestietot a răspuns (pentru SilentRain):

Deci, sa inteleg ca iti place raul, iar daca ti se intampla ceva rau ar trebui sa razi in hohote... cu placere!

| StrongHeart a răspuns:

Pentru ca oamenii sunt plini de slabiciuni si nu isi asuma nimic.
Se complac in mizerie,iluzii si vor mereu ca altcineva sau altceva sa le rezolve problemele.
E ok sa crezi in Dumnezeu,e ok sa crezi in ce zeu vrei tu, e ok sa nu crezi in nimic, dar asuma-ti ce crezi si ce faci, nu te astepta sa iti pice din cer si sa fi iertat pentru orice greseala.
Dar viata nu este doar grea, este si frumoasa.Depinde cum ti-o faci.

| sanboss a răspuns:

1- Cateodata ne-o facem noi, vb romanului " cum iti asterni asa dormi "
2- Diavolul ne impiedica sa traim o viata frumoasa cu Dzeu prin felurite amagiri stricacioase.
Orice lucru oferit de satan intr-o zi va putrezi si acel putregai va mirosi urat si ne va face viata grea cu acel miros in ea...