| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeti in Dumnezeu si nu in Alah? In fond, musulmanii sint cu mult mai numerosi decit crestinii. Asadar, de unde aveti certitudinea ca nu Alah este adevaratul Dumnezeu? Ginditi-va bine inainte sa raspundeti si recunoasteti macar in sinea voastra, nu neaparat fata de ceilalti. Nu este cumva vorba de influentele comunitatii in care traiti? Daca va nasteati si traiati in Orientul apropiat, n-ati fi fost musulmani? Sau daca traiati in Orientul indepartat, n-ati fi fost Budisti? Intrebarea este cit se poate de serioasa, deci as vrea raspunsuri la fel de serioase si argumentate.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Eu cred ca nu conteaza daca cel in care crezi se numeste Dumnezeu, Iahve, Alah sau Budha (desi am inteles ca budhismul si multe altele pe care noi le consideram religii, in esenta sunt doar filozofii). In fond crestinismul, iudaismul si mahomedanismul pleaca de la aceleasi principii, diferentele majore fiind forme care nu afecteaza fondul. Iar biblia crestina spune pe undeva (nu imi cereti cartea, capitolul si versetul) ca "nenumarate sunt caile Domnului", ceea ce ne arata ca niciuna dintre religii sau culte nu detine o exclusivitate la mantuire. Ba mai mult, se spune ca nu cel care cunoaste legea este placut in fata lui Dumnezeu, ci cel care o implineste se va mantui (din nou citez din memorie).
Deci mai mult ca sigur daca ma nasteam in Orient nu as fi fost crestin, ci musulman, evreu, budhist, hindus sau mai stiu eu ce. Cu exceptia satanismului, nu cred ca mai sunt alte religii care sa te invete de rau, toate te invata de bine, si indiferent pe care o urmezi, esti pe calea cea buna. Eu unul m-am nascut crestin, deci urmez calea aceasta, facand asa cum parintii mei m-au invatat ca este bine.

26 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cred în Dumnezeu, dar nu în Dumnezeul creștinilor!
Nu cunosc islamism și nici nu simt nevoia.
Budismul este o religie cam la fel de infectă ca și creștinismul.

Apache
| Apache a răspuns:

Fiindca la iceput a fost o unica religie care s-a despartit in mai multe laturi in functie de regiunea geografica ...deci ai dreptate,religia e influntata de parerea populatiei, de educatie, de geografie.etc
Citisem acum cateva zile ca sunt 4000 de religii pe pamant, si multe dintre ele au la randul lor secte...
e destul de clara treaba

Răspuns utilizator avertizat
| Danutza27 a răspuns:

Cine zicea ca nu sunt si baieti destepti pe TPU, uite unul din ei, asta viseaza ca Soliman Hadimbul sub plop sa aiba cel putin 4 neveste alea sa munceasca cu ziua iar el sa stea ca "trintorele" sub par si sa ii pice para dar musai sa ii nimereasca in gura.Si tot asa gindind el si aplicand ce a auzit prin gura tirgului "cititul dauneaza grav sanatatii" emite si teoria proprie "musulmanii majoritari" Pai ma profetule pune mina si vezi cind a aparut Crestinismul si mai pune 600 de ani. Uite un ex in Ierusalim este o moschee si la subsol mormitul Sf Pr David,ghici cine se roaga in legea lui la el :musulmani, Crestini, evrei Acum te las pe tine sa raspunzi "de ce" Uite ca sa te ajut acolo nici gind sa fie Sf David in racla si toti stiu asta dar "Credinta muta muntii"Vezi ca esti dator cu un raspuns

| Danutza27 a răspuns:

SaintOcea a răspuns:
Vrei un răspuns serios?
Creştinii n-o să recunoască în veci defectele şi boala de care suferă zeul lor.
Uite un exemplu practic: Mă nasc pe o insulă izolată de lume, nu am nicio religie, pur şi simplu n-am avut cum să ştiu de existenţa lui dumnezeu allah, ba'al, amon ra, jupiter, zeus, etc
E vina mea oare? Că m-am născut acolo?
Adică nu voi primi botezul voi rămâne cu păcatul strămoşesc şi voi ajunge direct fără discuţii în iad!
Nu mi se pare corect să fiu pedepsit pentru ceva ce dumnezeu a făcut! El a vrut să mă nasc în pustietate! Nu eu!
Gândeşte-te la acest exemplu numai şi îţi vei da seama cu sau fără Dumnezeu sau Allah, totul e o mare cacealma şi o mare păcăleală.

Asta acum invata sa foloseasca tastatura si apasa pe clape sau se joaca pisica pe ele.Pai ma n...e te nasti pe o insula pustie? pai din cine? ca si clonat nu poti trai daca nu te alapteaza cineva.E acel cineva trebuie sa te dumireasca.Ma nu mai lua de bun ce spun astia "Cititul dauneaza grav sanatatii" ca ajungi asemeni lor

| Danutza27 a răspuns:

Citez un raspuns suuuper @Mihaidavidoglu1954 a răspuns:
Cred în Dumnezeu, dar nu în Dumnezeul creștinilor!
Nu cunosc islamism și nici nu simt nevoia.
Budismul este o religie cam la fel de infectă ca și creștinismul.
Pai stai asa deci tu ai dumnezeul tau asa o fi. Ceva in genul unui primitiv ala ce facea avea un pietroi si un bici.Cind pleca la drum statea de vorba cu pietroiul (dumnezeul lui ) si o lua cu binisorul "daca merg toate bine uite vezi cocosul ala o sa il atai il maninc cu familia in cinstea ta si fulgi tii jertfesc tie. Venea si partea a doua schimbatul foii :daca merg treburile rau ai 20 de bice pe circa. Morala venea omul fluierind a paguba pietroiul(dumnezeul ) incasa 20 de bice si ii mai dadea 3-4 pentru invatatura de minte,o sa zici dar cocosul, pai clar ala scapa cu zile printre gainile lui. Sfatul meu nu incepe sa postezi liota de linkuri, te rog sa le tii pentru tine eventual sa le scoti la imprimanta si sa dormi cu ele sub perna.Le poti bea si cu apa neinceputa.

| 愛日本 a răspuns:

Am 5 cuvinte pentru tine! :

Mă tu eşti chiar prost?

laughing cum draq laughing du-te amu ma cu musulmanii tai cu tot rolling on the floor ce crezi ca vrea oarecine sa fie sotia unui barbat afemeiat care sta cu mai bine de 20 de femei?

Normal că Dumnezeu există.Şi cine supăraree' mai e şi Alah? N`am auzit ÎNVECI de el!

| 愛日本 a răspuns:

@军超好听海
@ Tonny92 Nici numai pasă de ce credeti voi sunteti niste retardati!, doar dumnezeu exista, crezi ce vrei ajungi in iad la dra*cu*u pacatosilor... ceaw les, contul asta e spart deja Dumitra nu mai e acum cum era in trecut

| Infernia a răspuns:

Nu cred in nimic.

| UnZambetPentruToti a răspuns:

Dumnezeu e acolo si te iubeste fara el nu ai exista

| BxJ a răspuns:

Ascultati de la mine o vorba, pe care mie mi-a spus-o profesorul meu de Religie la scoala.
Nu credeti in Dumnezeu pentru ca nu vi se arata nu? Eu cred ca asa e.
Acum, canditi logic. Vrei sa cuceresti o fata, in 2 modalitati.
1:Cea usoara, adica sa ii areti fetei bani tai, calitatile tale si se indragosteste de tine doar pentru talentul si bani tai
2: Sa o faci pe fata sa se indragosteasca de tine, dar nu pentru bani si calitati, ci pentru ca pur si simplu ii place compania ta.
Voi care ati alege-o?
Asa e si cu Dumnezeu, el vrea ca voi sa il iubiti de la sine, si nu sa va convinga el.Multumesc ca m-ati ascultat!

| 军超好听海 a răspuns:

Dumiтяå Daca n-ai auzit de Alah ai trait pe planeta Marte pana la varsta asta. dianutza99 nu cred ca D-zeu sa existe sau daca o face nu te ajuta cu nimic in viata, doar tu iti controlezi viata. Efrumuseti religia e o prostie, a crede in dumnezeu e ca si cum ai crede intr-o statuie, crestinismul nu Andrei l-a adus in rromania, din cele mai vechi timpuri oamenii credeau in diverse lucruri, pana s-a gasit un destept care sa zica ca doar unu are forta ancestrala, asta e raspunsul meu, si de la acest crai cu stea in frunte s-au creat 'copii' pentru fiecare religie, Alah, Buda, Dumnezeu, Iisus Hristos.

'Allah înseamnă Dumnezeu în limba arabă. Termenul desemnează noțiunea de Dumnezeu atât pentru arabii musulmani, cât și pentru arabii creștini. El este însă cunoscut mai ales prin religia Islamică, care este religia majoritară a arabilor, fiind un derivat din al-ilah (dumnezeul), care sugerează unicitatea lui.' Mda

| 军超好听海 a răspuns:

Adinel, eu ma culc gandindu-ma ca dac-ar fi existat(daca) o forta ancestrala acesta mi s-ar fi aratat la multe-multe dintre nevoile si lipsurile mele din viata. Pamantul a fost dintotdeauna, unele intrebari n-au raspunsuri, dar raspunde-mi la intrebarea: de unde am dovezi ca D-zeu-ul vostru exista? Arata-mi o poza, o filmare, o dovada de orice fel... Si ce vrei sa spui prin 'cum traim pe pamant?' Cu mancare si apa, mai simplu nu se poate, si nu e nici pe aproape perfect. Te invit sa mergi intr-o tara straina sa vezi cum e acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce sa merg la alt doctor cand il am pe cel mai bun?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bro? ai mult tinp de cand esti pe TPU.nu-mi vine sa cred ca esti atat de limitat incat vii cu asemenea postare dupa multe altele.acum stiu de ce.retrag limitatul.dar nu e nimic constructiv nici laic nici spiritual in ceia ce faci.pacat de timpul pierdut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumiтяå, hai sa-ti spun cum stau lucrurile. Prostu' nu e prost destul, pina nu se face de ris. Asa si tu. De altfel spusesm ca este o intrebare seriosa la care astept raspunsuri de asemenea serioase. Din moment ce nu aveai nimc de spus, mai bine te abtineai.

| MLSS a răspuns:

Hey.am 14 ani si sunt turcoaica.Am facut mereu ora de religie si am mers la biserica.am fost botezata in Turcia si am locuit pana la 7 ani. cand m-am mutat aici am fost botezata.[ca in credinta musulmana nu mananc carne de porc.] si pentru mine nu conteaza ca se numeste Alah sau Dumnezeu pentru ca tot aia estestraight face sunt late traditii si chestii de genu dar tu doar roaga-te si spune: Creatorule!

| M.G.R a răspuns:

Sunt ateu

| Adinel a răspuns:

Draga DombAss te anunt ca gresesti.Nu exista Dumnezeu? Atunci explicati de unde venim noi cum de traim cum de pe pamant este totul perfect astfel incat noi sa traim iar pe marte de exemplu nu este.cum de, de fiecare data cand ne rugam Dumnezeu ne ajuta? Ai sa vezi ca Dumnezeu exista si el iti va mai da multe sanse insa la sfasitul lumii la judecata vei sta in genunchi in fata lui sa ceri iertare.Atunci ai sa vezi.pa-pa

| Tonny92 a răspuns:

Prostu' striga prostu'. Dumiтяå, du-te la capsuni, nu te duce deloc capul.

| Tonny92 a răspuns:

@Danutza27

Pai tu nu vezi ce comportament de copil abandonat ai? Daca te lasa mata mai departe, prin jungla bengaleza, nu mai dadeai de forumurile de net.

| Tonny92 a răspuns:

@Dumiтяå

Eu nu sustin ca Dumnezeu nu exista, doar ca prostia ta intrece inimaginabilul. Ce e grav nu e ca esti foarte foarte proasta, ci ca te manifesti.

| Axanna a răspuns:

Prin definitia omului trebuie sa credem in ceva. O idee, un zeu, orice. Ca se cheama Alah, Dumnezeu sau ne referim la zeii dinaintea erei noastre omul credea in ce apuca, ce era prin preajma lui.
Deci recunosc cred in Dumnezeu ca mi-e mai aproape decat sa cred in Alah. Desi in religia noastra e un singur zeu cu n nume. Pana la urma tot aia e. Difera locatia, vba ta.

| Axanna a răspuns:

@'dumbass' rromania? Bravo frate. Esti destept. Impungi.

Si daca ai zis-o la misto, ca asta tind sa cred... lasa-te de meserie. Misto faci de ce vrei tu, da` nu de chestii serioase.
Daca ai minim respect fata de tine si de tara ta... plus de restul populatie scrie ROMANIA cum se scrie nu cum iti trece tie prin mansarda.

| Axanna a răspuns:

Si te contrazici tu singur nu ai nevoie de mine.

Tu ai vazut ce rahat de articol ai trimis acolo? Si ce site tampit? Nu are nici o treaba cu realitatea e facut doar pentru a ne jigni pe noi, romanii ( un singur r, smechere! )

http://www.descopera.org/originea-si-istoria-tiganilor/

BAFTA!

| nacumihai a răspuns:

Da,crestini cred in Hristos cel rastignit si inviat din morti, iar alah la trimis pe pe mohamed cel care a murit si este in mormint